Svatyně Erawan


Saan Phra Phrom (Erawan Shrine)


Uprostřed hypermoderních bangkokských obchodních domů působí svatyně Erawan poněkud překvapivým dojmem. Starodávný způsob modlení a přinášení obětí tu téměř nepozorovaně splývá s novým světem finanční kultury. V posledních letech dostala svatyně ještě nový rámec nadzemní rychlodráhy projíždějící po betonovém skeletu těsně nad ní.

 

Příbytek (domeček) ducha ze Svatyně Eravwan původně sloužil jako příbytek ducha v hotelu Erawan, který později v roce 1950 musel ustoupit nově stavěnému hotelu Grand Hyatt Erawan. Celý projekt výstavby hotelu byl provázen sérií nepříznivých událostí a nehod, které upozornily na to, že tento tradiční thajský příbytek není pro ducha země dostatečně bezpečný. Přizvaní odborníci a brahmánští mniši proto doporučili, aby byl původní příbytek ducha nahrazen novým se čtyřhlavou sochou Brahmy. Tak se i stalo a nastal opět klid a lidé sem opět mohli přicházet se svými přáteli. Název Erawan pochází od Brahmova trojhlavého slona.


Získávání zásluh


Lidé chodí do svatyně obětovat barevné květinové girlandy, lotosové květy, kadidlo (vonné tyčinky) a svíčky - po několika minutách pobytu ve svatyni budou naše smysly jejich vůněmi zcela zahlceny. Za splněné přání projevují věřící svou vděčnost i darem týkových slonů nebo objednaným vystoupením klasických tanečnic a hudebníků. Před svatyní prodávají ženy v malých klíckách ptáčky, kteří prý tomu kdo je vypustí na svobodu, přinesou štěstí. Tělesně postižení prodavači zde prodávají losy, prý také mimořádně šťastné. Určitě nás udiví i velká rozmanitost věřících. Uvidíme zde totiž, jak tu vedle sebe klečí na kolenou a podstupují stejný tradiční rituál starší lidé, středostavovské thajské rodiny s dětmi i mladé ženy oblečené v nejmódnějších západních šatech.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa roh ulic Thanon Ratchadamri a Thanon Ploenchit
Otevřeno od časného rána pozdě do noci
Vstupné zdarma
Spojení

BUS: 1, 4, 5, 8, 11, 13, 15

BTS: stanice Chit Lom


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus