Wat Traimit


Že jsme se ocitli před Chrámem Zlatého Buddhy, poznáme už podle toho, že je jeho vchod zablokován zájezdovými autobusy. Ale ať už sem přijede sebevíce turistů, tvář Zlatého Buddhy zůstává stejně nehybná jako vždy.


Zlatý Buddha


Tato jedinečná zářivá, tři metry vysoká socha z masivního zlata váží 5,5 tuny a je největší zlatou sochou Buddhy na světě. Byla odlita ve 13. století v Sukhothai a v 18. století byla v obavě před nájezdem barmských dobyvatelů zamaskována sádrou. Teprve v roce 1955, když se rozšiřoval bangkokský přístav nalezli dělníci East Asiatic Company v jednom skladišti obyčejnou sochu. Teprve při nehodě jeřábu při jejím stěhování do jiné budovy, si dělníci povšimli, že pod několika trhlinami prosvítá cosi lesklého. Po odstranění sádry se objevil Zlatý Buddha znovu v celé kráse. Tento pozoruhodný nález vyvolal celonárodní hon za poklady, ale nic dalšího, co by mělo srovnatelnou hodnotu, se již nepodařilo najít.

Z historického pohledu nemá Zlatý Buddha s místní čínskou komunitou (Wat Traimit se nachází na okraji Čínského města) nic společného, spíše se zdá, že svůj útulek našel v čínské čtvrti jen proto, že se zde tradičně nacházelo centrum bangkokského obchodu se zlatem. Cena sochy (ve vitríně po její levé straně je ponecháno na památku několik zbytků sádry) se dnes odhaduje na více než 14 milionů USD.


Skromnější původní chrám


Samotný původní chrám pocházel ze začátku 13. století. Socha zesnulého opata Reva Phra Visutha-Thibordee pokrytá plátkovým zlatem, který se zasloužil o výstavbu nové kaple pro Zlatého Buddhu, je umístěna v zadní části chrámového areálu. Zde byl v notně stísněných a pro davy návštěvníků nedůstojných prostorách Zlatý Buddha umístěn až do roku 2009.


Nový domov Zlatého Buddhy


14. února 2010 v období čínského nového roku byla slavnostně otevřena nová třípatrová pompézní mramorová kaple, kde našel Zlatý Buddha konečně důstojné místo. V přízemí a v prvním patře se nachází muzeum. Návštěvníci jsou fascinováni, leč drobným paradoxem zůstává, že nová kaple stojí na místě původního chrámového krematoria...


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Thanon Traimit u Thanon Charoen Krung (New Road)
Telefon 0 2623 1226
Otevřeno denně 8.00 - 17.00
Vstupné 50,- BTH
Spojení BUS: 1, 7

BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus