Maeklong - trh na železnici


Neuvěřitelné místo!


Trh na železnici v Maeklong patří k málo známým turistickým atrakcím, ale jeho návštěvníci si ho obvykle v šoku navždy zapamatují.

Někteří mají o něčem takovém povědomí v souvislosti ze záběry z Indie, ale najdete ho v Thajsku v provincii Samut Songram asi 75 km od Bangkoku.


Historie


Trh se na tomto místě konal tradičně odpradávna a když sem byla v roce 1905 zavedena železnice nijak to nezměnilo zažitou tradici. Trhovci zde prostě dále nabízejí své zboží, jen se museli přizpůsobit tomu, že jim skrz stánky 4x denně (respektive 8x) projede vlak. Konečná zastávka je těsně u tržiště a vlak se tady obrací a jede po stejné trase zpět.


Pestrý a barvitý trh


Hlavní budova rozsáhlé tržnice je přeplněná zbožím a připomíná spoustu jiných v thajských provinčních městech. Hlavní atrakce je v těsném sousedství přímo na železničních kolejích. Úzký koridor je zcela zaplněn stánky s plátěnými stříškami a zboží je hustě rozloženo na zemi.

Mimo tradičního zboží, místních produktů a mořských plodů tu lze spatřit třeba grilované žáby.


Pozor jede vlak!


Prodírání se touto orientální tržnicí je samo o sobě zážitkem a že by tudy měl projet vlak se Evropanům zdá jako zcela nemožné. Přesto poté co zazní snadno přeslechnutelné slabé cinknutí, všichni jako na povel zasunou stolky na kolejničkách a sklopí plátěné stříšky. Za 4-5 minut od cinknutí se vynoří vlak a v centimetrové vzdálenosti míjí stánky a zboží vyrovnané na zemi u kolejí. Zhruba minutu po jeho průjezdu jsou zase všechny stánky na svém místě a čile se obchoduje dál. Jen nic nechápající cizinci v šoku zírají zda to byl sen nebo pravda.


Úrazy


Samozřejmě že je to velmi nebezpečná adrenalinová činnost. Místní to mají ovšem jako naprostou rutinu. Přesto občas ke zranění dojde. Legendy hovoří i o smrtelných. Největším nebezpečím jsou ovšem turisté sami sobě. Často nechtějí uposlechnout rad místních, snaží ulovit nejlepší záběr a sebevražedně se staví vlaku do cesty. Důrazně proto doporučujeme dodržovat bezpečnou vzdálenost!


Jak se sem dostat


Drtivá většina turistů spojuje návštěvu trhu na železnici s plovoucími trhy. To lze ale jen v rámci organizovaných výletů s ranním odjezdem z Bangkoku.

Pokud byste sem chtěli dojet vlakem, nelze v jeden den obě místa zvládnout. Vlak z Bangkoku odjíždí ze stanice Wong Wian Yai. Dojede do stanice Mahachai. Tady musíte dojít do přístavu, přejet přívozem přes řeku a počkat na jiný vlak jedoucí do Maeklong. Celá cesta trvá zhruba 2,5 hodiny.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Samut Songkram - informace o provincii

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám