Thajsko, Trat - Ko Kood


Obecná charakteristika


Ko Kood (někdy psáno Ko Kut, Koh Kut, Koh Kood atd. - čti "ko kut") je nejodlehlejší ostrov provincie Trat. Je to 4. největší ostrov Thajska (105 km2). Dlouhý je asi 25 km a široký 12 km. Jeho povrch je převážně hornatý s náhorními plošinami. Počet stálých obyvatel je ale jen kolem 2000. Poloha těsně u hranic s Kambodžou ovlivňovala vždy jeho historii. První příliv imigrantů nastal po anexi této oblasti Francouzi v roce 1904. Hlavní hospodářskou plodinou bylo vždy pěstování kaučukovníku a kokosových palem.

Ještě nedávno to bylo místo, které znali jen skalní baťůžkáři. V posledních letech ovšem prožívá ostrov nebývalý rozvoj a najdete tu více než 60 hotelů a resortů všech cenových kategorií. Výrazně přibývá komfortních hotelů s vynikajícím servisem a vyhlášenými restauracemi. Na ostrově ovšem nečekejte žádný noční život ani možnost nákupů v supermarketu. Infrastruktura je zatím stále v plenkách. Pobyt zde doporučujeme kombinovat s pobytem na ostrově Ko Chang.


PLÁŽE


Zdejší liduprázdné pláže jsou barvotiskově lemované kokosovými palmami s průzračnou tyrkysovou vodou. Hotely stojí téměř vždy přímo na pláži. V pomyslném žebříčku thajských pláží rozhodně aspirují na nejvyšší umístění. Pláže se nachází v řadě členitých zálivů po celém západním pobřeží ostrova a jsou dramaticky oddělené skalnatými mysy s obrovitými balvany.

 

Je to jedno z posledních míst s panenskou přírodou, nedotčenou masovým turistickým průmyslem, místo které ocení milovníci klidu a plážového lenošení a také šnorchlování a potápění. Daní za to je ovšem náročné cestování sem a víceméně odkázání jen na hotelové služby. V podstatě jediný způsob jak se pohybovat po ostrově po nezpevněných cestách je pronajatý motocykl. V přehledu jsou uvedeny jen nejnavštěvovanější pláže.


Klong Chao Beach


Někdy také psáno Klong Jao  je hlavní a největší pláží na ostrově. Záliv je široký téměř 2 km a na severní straně do něj ústí romantický potok. Pláž je bělostná, široká. Přímo na ní stojí několik výborných hotelů vyšší kategorie. Je to také jediná pláž na ostrově, která má určité zázemí s několika restauracemi a možností nákupů a v oblasti za pláží ubytování pro nezávislé cestovatele.


Bang Bao Bay


Hluboký menší záliv jižně od Klong Chao je od okolí izolován vysokými kopci. Jeho pláž se někdy nazývý Siam Beach a aspiruje na nejkrásnější na ostrově. V severní části prostupují skaliska do mělké tyrkysové vody. V jižní části nemůže pozvolná pláž zklamat snad nikoho. Najdete tu jen několik hotelů. Jakákoliv doprava odtud je jen na motocyklu.


Ao Prao


Druhá největší pláž na ostrově se nachází v zálivu na jihozápadním cípu ostrova. Je poměrně odlehlá od ostatního dění a uchovává si dojem naprosté romantiky. Netřeba zdůrazňovat, že je bělostná a moře mělké. K dispozici je několik hotelů nižších kategorií a ubytování pro nízkorozpočtové cestovatele.


Ao Yai Kee


Členitý záliv v severozápadní části ostrova. Má řadu menších romantických privátních pláží patřících hotelům, které tu vyrostly. Typickým příkladem je Koh Kood Beach Resort. Asi 1 km jižně je správní centrum ostrova s úřady a obchody.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Klong Chao Waterfall


V thajštině nazývaný Nam Tok Khlong Chao je víceméně jediný vodopád, který můžete na ostrově navštívit. Poté co skončí silnice, musíte pralesem ještě asi 15 minut pěšky. Kaskádový vodopád padá z větší skalní terasy a pod ním je jezírko, ve kterém se dá koupat. Roku 1911 navštívil tento vodopád král Rama VI. a pojmenoval ho ´Nam Tok Kok´. V zimním období má málo vody.


Rybářská vesnice Ao Salad


Menší hluboký záliv v severovýchodní části ostrova je nejhustěji obydlen místními obyvateli. Ti se odpradávna zabývají rybolovem a kotví tu flotila lodí. Je tu také hlavní přístav ostrova. Domy a jednoduché restaurace na kůlech lemují pobřeží.


Okolní ostrovy


Do Mořského národního parku Ko Chang patří 40 ostrovů a ostrůvků. Největší je Ko Chang a dále Ko Maak s řadou hotelů a rychle se rozvíjejícím turistickým průmyslem. Ubytování je možné ještě na několika dalších ostrovech - např. Ko Kradat a Ko Wai a Ko Kham, což jsou naopak zapomenutá místa pro Robinsony.

 

Z Ko Kood vyjíždí každý den řada lodí na celodenní výlety za šnorchlováním a potápěním - ať již velké sbírané výlety dřevěnou lodí nebo atraktivní programy rychlými čluny. Oblast je bohatá na všechny druhy korálů a nabízí vynikající pohled do pestrobarevného žiovota pod hladinou.


Cesta na Ko Kood


Cesta sem je náročnější než na jiné ostrovy. Z Bangkoku nejdříve asi 350 km do provincie Trat (je možno sem také letět). Buď do přístavu Laem Ngop, odkud vyjíždí větší pomalé dřevěné lodi do přístavu Ao Salad - zde si pak musíte najmout auto a odjet přes celý ostrov do některého hotelu na západním pobřeží. Nebo ze vzdálenějšího přístavu v Laem Sok odkud odjíždějí rychlé lodi (asi 1,5 hod.), které zastavují ve všech zálivech na západním pobřeží ostrova - to je nejvýhodnější pokud již máte vybraný konkrétní hotel. Lodní spojení je sem také z ostrovů Ko Chang a Ko Maak.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Hotely Ko Kood - přehled doporučených hotelů

Trat 2 - pokračování

Ko Chang

Ko Maak

Klong Kaew Waterfall NP - info o Národním parku (A)

Mu Ko Chang NP - info o Národním parku (A)