Wat Prayun


Wat Prayun Rawongsawat


Z tohoto chrámového komplexu (někdy se píše také Wat Prayoon), ležícího ve stínu starého mostu Memorial Bridge, s jeho obrovskou chedi, umělým pahorkem, miniaturními svatyněmi a s želvami, které mají občas zálusk na prsty turistů, vyzařuje cosi přímo neskutečného. Chrám Wat Prayun v Thonburi byl vybudován významnou místní rodinou Bunnag za vlády Ramy III. Chrám se pyšní několika krásnými, perletí vykládanými dveřmi.


Turtle Mount (Želví pahorek)


Tento kopeček se nachází v chrámovém komplexu vpravo za vchodem. Král Rama III. jej dal navršit ve tvaru rozteklého vosku ze svíčky z miniaturních relikviářů těch nejroztodivnějších tvarů - uvidíme tu všechno možné od tradičních thajských chedi až po kompletní kovbojský ranč i s kaktusy. Kolem kopečku procházejí návštěvníci ve směru hodinových ručiček. Jeho názej je dán tisícovkami želv v jezírku, které jej obklopuje. Podle názoru věřících, přináší krmení těchto nenasytných tvorů přízeň bohů, a proto zde uvidíme prodavače nabízející chléb a ovoce. K dispozici jsou tu i tyčky, které nám umožní želvy pohodlně krmit a přitom uchrání prsty před jejich ostrými zuby. Na břehu jezírka je památník věnovaný nešťastníkovi, který zde v roce 1836 zahynul při výbuchu jednoho z chrámových děl.


Siamská dvojčata


Před chrámem stál první dům v Bangkoku postavený v evropském stylu. Patřil britskému obchodníku R.Hunterovi. Ten také v roce 1824 spatřil v řece siamská dvojčata, srostlé chlapce Changa a Enga (narozená v provincii Samut Songkhran). Chlapci o pět let později opustili Siam a oženili se se dvěma americkými sestrami, se kterými zplodili celkem 22 dětí. Dvojčata zemřela v roce 1874 v rozmezí dvou hodin.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Soi 1 u Thanon Thetsaban
Telefon  
Otevřeno denně 9 - 18
Vstupné  
Spojení BUS: 6

BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus