Dům Jima Thompsona


Dům ("bán") Jima Thompsona je velkolepou ukázkou tradiční thajské architektury, ovšem lehce poznamenanou západním stavitelstvím. Krásně upravená zahrada a klidný výhled přes klong jsou vítanou změnou po návštěvě hektické Siam Square.


Ztracený dobrodruh


Americký architekt Jim Thompson (narozen v roce 1906 v Greenvilleu, Delaware) se poprvé dostal do Thajska za 2. světové války jako dobrovolník americké armády v jednotkách, které měly osvobodit Thajsko. Válka ale nakonec skončila dříve než se tato operace uskutečnila. Několik dnů po konci války přijel do Bangkoku jako zpravodajský důstojník OSS (později CIA). Poté co opustil službu v armádě, nespokojený s jednotvárným životem v New Yorku, zvolil si za svůj nový domov Thajsko. Časem se stal živoucí legendou, když 27. března 1967 při odpolední vycházce do Cameroon Highlands v Malajsii náhle a tajuplně zmizel a od té doby ho již nikdo nikdy nespatřil. Jeho bohatý život a tajemnou smrt podrobně popsal Thompsonův přítel a plodný spisovatel William Warren v knize "Jim Thompson: The Legendary American in Thailand".


Bohatství z hedvábí


Zdejší kultura a řemeslná dovednost ho přímo fascinovaly, ale jeho závratný finační vzestup začal až v okamžiku když se jednou nedaleko svého domu pustil do hovoru s několika tkalci hedvábí. Ručně tkané hedvábí bylo v té době díky dovozu laciného textilu ze zahraničí skoro zapomenutým odvětvým domácího průmyslu. Jim Thompson v něm ovšem viděl velkou příležitost, začal se věnovat jeho podpoře a rozvoji. Sám se projevil jako vysoce nadaný návrhář a textilní kolorista. V krátké době tak způsobil celosvětový úspěch a uznání tohoto oboru. V roce 1948 založil společnost Jim Thompson´s Thai Silk Company Ltd, která si záhy získala přízeň módního časopisu Vogue. Když o dva roky později společnost získala zakázku na výrobu kostýmů pro kontroverzní hollywodský film King and I (Král a já), byl tím úspěch společnosti definitivně zpečetěn a z Jima Thompsona se stal boháč a skutečný "král thajského hedvábí."


Rezidence v Thajském stylu


Thompson zakoupil v severním a centrálním Thajsku šest tradičních domů z týkového dřeva, ze kterých si v Bangkoku vytvořil svou rezidenci tak, že je doplnil o některé západní prvky, např. o schodiště a mramorové podlahy. Původně vnější zdi dal obrátit dovnitř a zahradu dal upravit tak, aby se stala klidnou, ale přitom vegetačně bohatou zelenou oázou. Většina domů byla stará více než dvě stě let ale protože byly prefabrikované v sekcích bylo možné je snadno rozebrat a znovu složit. V hledání hodnověrnosti se snažil Jim Thompson dodržet a respektovat zvyky starých stavitelů. Například střešní tašky byly vyrobeny v Ayutthayi původními metodami a v desingu, který se dnes již nepoužívá. Původní lustry byly sice vybaveny žárovkami, ale jinak věrně kopírují svítidla používaná v 18. a 19. století v Bangkokských palácích. Při stavbě byly dodrženy rovněž všechny tradiční náboženské obřady a na jaře v roce 1959, v den stanoveném astrology se Jim Thompson nastěhoval.


Velkolepá sbírka


Celkový duch domu a jeho umělecké sbírky se staly tak slavnými, že se rozhodl je zpřístupnit veřejnosti jako muzeum. Jeho veškeré výtěžky jdou na Thajskou charitu a součástí je i Nadace Jima Thompsona, která s podporou vlády sponzoruje rozvoj thajského umění. Najdeme zde velkolepou sbírku asijského umění, jako například bílý čínský porcelán, khmérská kamenná čísla, Bencharong (mnohobarevný porcelán vyrobený v Thajsku starobylou technikou pocházející z Číny), dřevěné barmské sochy atd. Sbírka tradičních thajských obrazů je jedna z největších na světě a navíc zde uvidíme i některé vzácné Buddhovy sochy.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa Soi Kasem San 2, Thanon Rama I.
Telefon (662) 216-7368 Fax: (662) 612-3744
Otevřeno denně 9.00 - 16.30
Vstupné 100,- BTH
Spojení

BUS: 8

BTS: stanice W1 National Stadium. Exit 1, pak na ulici Soi Kasemsan 2


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


http://www.jimthompsonhouse.com/

Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus