Ko Si Chang


ÚVOD


Skalnatý ostrov Ko Si Chang jakoby snad ani nepatřil do této oblasti. Jeho klid a ospalost ostře kontrastuje jak s průmyslem přetíženým Si Racha, tak s hektickou Pattayou. Bývalo zde rekreační středisko krále Ramy V. a také celní stanoviště pro lodi mířící do Bangkoku. Najdeme tu ovšem několik zajímavých chrámů a klidné malé pláže , které jsou cílem jen několika málo zatoulaných baťůžkářů. Většině návštěvníků ovšem nejvíc utkví v paměti okružní jízda po ostrově v monstrózním tuk-tuku s automobilovým motorem. Až budete překonávat převýšení k vrcholům ostrova, pochopíte proč je tomu tak. Buďte ovšem připraveni na to, že pokud jsou vaši spolucestující dostatečně "vypasení" budete muset také tlačit.


Svatyně Chao Pho Khao Yai


je to víceméně čínský chrám zasazený do skály na severním kopci ostrova. Z jeho otevřeného ochozu se naskýtá fantastický výhled na moře s flotilou transoceánských nákladních lodí, které jste předtím měli možnost vidět zespodu při cestě na ostrov. Chrám volně přechází do několika jeskynních svatyní s démonickou atmosférou. Chrám je celoročně vyhledáván čínskými turisty a v období čínského Nového roku (únor) tu neí k hnutí.


Mondop s Buddhovou stopou


tento mondop nechal instalovt na vrcholu kopce Khaya Sira král Rama V. Patří neodmyslitelně k místům, které byste měli na ostrově navštívit.


Phra Chuthathut Ratchathan


kvůli krásné přírodě a klidné atmosféře tu nechal v roce 1892 král Rama V. zřídit letní palác pro svoji manželku a děti. Jméno dostal po princi Chuthathut, který se tu narodil a každá ze staveb nesla jméno některé z jeho manželek (např. Watthana Mansion, Phongsi Mansion, Aphirom Mansion atd.). Po okupaci ostrova Francouzi v roce 1894 byl palác opuštěn. Posléze (1899) byla jeho hlavní část rozebrána a přestěhována do Bangkoku, kde dnes stojí v Dusitu a obdivujeme ji pod názvem Palác Vimanmek. V současné době zde stále probíhají rekonstrukční práce na obnově alespoň základní struktury původně velkolepého paláce.


Wat Atsadang Nimit


je chrám bez mnichů na kopci u bývalého letního paláce. Zůstala z něho v podstatě jen zrekonstruovaná čedi, kterou používal král k rozjímání. Uvnitř najdeme unikátní sochu Buddhy, kterou před 50 lety obstaral jeden místní mnich. Nedaleko odtud je velká vápencová jeskyně Tham Saowapha, která zřejmě sestupuje do hlubin ostrova.


Wat Tham Yai Prik


pokud vás nezradí tuk tuk ve strmém stoupání k tomuto chrámu, dostanete se na místo proslulé meditacemi. Přivítá vás zřejmě hejno slepic, ale to proč se sem vydat jsou jeskynní svatyně v hloubi ostrova pod chrámem. Sestup do nich může být nebezpečný, je třeba dávat dobrý pozor a s baterkou v ruce se vám půjde rozhodně lépe. Z některých jeskyní vede východ do stěny ostrova a můžete se kochat výhledy na rejdu.


Yellow Buddha


je severně od Wat Tham Yaai Prik, nahoru do kopce. Velký žlutý Buddha je zdaleka viditelný a trochu namáhavý výstup sem stojí za to. K zajímavostem patří jeskynní meditační centrum Tham Chakrabongse.


Haat Tham Phang


je nevelká bílá písečná pláž s plážovou hospůdkou a možností ubytování v bungalovech nebo ve stanech přímo na pláži. Když budete lenošit na pláži, určitě vás zaujmou trajekty pomalu se posunující po obzoru.


Mys Khao Khat a pláž Hat Hin Klom


pokud neprší a máte dobré boty a trošku odvahy, určitě se vydejte po cestě mezi skalami po obvodu mysu. Po levé ruce budete mít pod sebou strmou stěnu padající do moře a po pravé ruce nádherně obrostlé skaliska. Znalci si tu vychutnávají západ slunce. Nedaleko je malá čistá pláž Hat Hin Klom.

 


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chonburi

Pattaya

Hotely Pattaya - přehled doporučených hotelů

Brožura Výlety Pattaya - ke stažení (pdf 1.228 kb)

Ceník sbíraných výletů Pattaya (pdf)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám