Phatthalung (2)


OKRES KONG RA


Vodopád Phraiwan


v Ban Phut, v Rezervaci divoké zvěře Khao Banthat, Tambon Khlong Chaloem. Je to velký vodopád s pěkným okolím, které je bohaté na tropickou flóru. K dispozici je parkovací plocha a restaurace.

 


OKRES KHUAN KHANUN


Thale Noi


je největší rezervace vodního ptactva v Thajsku. Má rozlohu 450 km2 (422 km2 země - 94% a 28 km2 vody - 6%). Mokřinné území je 5 km široké a 6 km dlouhé s průměrnou hloubkou 1,2 m a je domovem více než 187 druhů vodního ptactva - zejména stěhovavého. V měsících říjen - březen čítá ptačí populace kolem 100 000 jedinců. Při pozorování (nejlépe je si najmout člun s průvodcem) můžete zahlédnout např.: slípku modrou, ledňáčka hnědohlavého, ostnáka hnědoocasého, husičku malou, dlouhonohou slípku, ibise bílého nebo volavku popelavou. V rezervaci je dobrá možnost ubytování.


OKRES PAK PHAYUN


Ko Si a Ko Ha


je souostroví v jezeru Songkhla. Je domovem nepředstavitelných hejn rybáka - ostrovy se proto nazývají Ko Rang Nok (ostrov ptačích hnízd). Jsou proslulé svojí krásou -patří k nejlepším v Phatthalungu. Král Rama V. tu při své návštěvě zanechal svůj monogram na útesu, v jehož sousedství stojí jeho památník. Jak Ko Si, tak Ko Ha jsou soukromou oblastí a pro vstup je nutno získat povolení okresního úřadu Pak Phayun.


OKRES SI BANPHOT


Národní park Khao Pu Khao Ya


v Ban Nai Wang, Tambon Khao Pu. Oblast je hustá džungle se stromy s tvrdým dřevem a řadou divokých zvířat: nosorožec, tapír, opice, ptáci atd. Celková rozloha je 694 km2. Park má následující zajímavosti:


Jeskyně Matcha Pla Won


je blízko vchodu parku. Uvnitř jeskyně jsou krásné "záclony" z krápníků a stalagmitů a jezírko o velikosti 400 m2 plné ryb. Jezírko je napájeno vodou říčky Khao Nai Wang, která tudy protéká. Vstup do jeskyně v černé skále je lemován stinnými stromy.


Vodopád Riang Thong


kolem 3 km od Talat Khao Pu. Zdrojem vody jsou horská pásma Banthat a Nakhon Si Thammarat. Vodopád je nazýván sto-úrovňovým vodopádem. Roztomilá 13. úroveň, odkud je vidět Thale Noi a Khao Pu-Khao Ya.


Vyhlídka Pha Phung


asi 250 m od vchodu do parku. Zajímavostí tohoto útesu je že během února-dubna každým rokem tu sídlí stovky rojů včel, které ho zase opouští s příchodem období dešťů. Z vyhlídky je dobrý pohled na park a jeho flóru.


Naučné stezky


vychází od vchodu do parku - k dispozici jsou dvě trasy ideální pro studium flóry, výstavka o parku, místnost pro konference a semináře s kapacitou 30 lidí a 50 míst pro stany.


OKRES TAMOT


Vodopád Tamot (Mom Chui)


v Tamot Wildlife Protection Unit, 4-5 km od chrámu Wat Tamot. Vodopád je uprostřed bujného lesa, má několik úrovní a padá do laguny dole. Široká skalní plošina se hodí pro relaxaci.


SI NAKHARIN SUBDISTRICT


Jeskyně Sumano


je v Tambon Ban Na, 21 km z Phatthalungu. Je plná stalagmitů a krápníků v obrovských dómech. Jeskyně má dvě úrovně: první na úrovni země kdežto druhá je v podzemí. Najdeme tu mnoho Buddhových obrazů v různých pozicích. Vzhledem k přirozenému klidu, je jeskyně proslulé místo pro meditace.


Jeskyně Phutthakhodom


je v Mu 4, Tambon Ban Na, stejnou cestu jako k vodopádu Khao Khram. To je asi 3 kilometry ze silnice číslo 4 (Phetchakasem silnice).


Přírodní rezervace Khao Banthat


je v Tambon Ban Na, 27 km z Phatthalungu na silnici č.4. Park má rozlohu 167 km2 a zasahuje do provincií Trang, Songkhla a Satun. Místní hory jsou rozvodím několika řek a domovem mnoha vzácných rostlin.

 


FESTIVALY


Festival Lae Nok Thale


koná se od roku 1998 jako zvláštní aktivita projektu Amazing Thailand a stal se nejdůležitější turistickou atrakcí v Phatthalungu. Festival sestávající z ekoturistických aktivit trvá 1 měsíc (14.únor-15.březen) na jezeře Thale Noi, když je tam nejvíce ptáků a jezero je nejkrásnější. Denní aktivity zahrnují plavbu na dlouhoocasých lodích, pozorování flóry a fauny, přehlídku místních řemesel, zemědělských výrobků, demonstrace domorodného života, a prodej místních produktů.


Svátek Phon Lak Phra


je nejdůležitější svátek provincie. Tato populární buddhistická tradice se koná na konci buddhistického půstu (říjen). Konají se průvody s Buddhovými obrazy po souši nebo vodě za doprovodu bubnů soutěžících o nejlepší rytmus. Aktivity festivalu zahrnují bubenické soutěže chrámů provincie, herecká představení, lodní procesí, lidové hry, náboženské ceremonie, vodní sporty na jezeře Lam Pam, veslařské závody, výstavy, přehlídky umění a kultury Phatthalungu a sousedních provincií - např. rákosových rohoží a výrobků ze skořápek kokosových ořechů.


MÍSTNÍ KULTURA A TRADICE


Manora nebo Nora


je zvláštní a tradiční kulturní výkon jižního Thajska. Phatthalung je považovaný za místo narození Nory. Předpokládá se že Nora pochází z jižní Indie spolu s Lakhon Chatri, ale taneční pozice byly přizpůsobené místní oblasti. Odehrává se na vyvýšeném jevišti stejně jako Likae. Hudebníci a hlasatel sedí v popředí. Tanečníci nosí dokonale padnoucí kostýmy s dlouhými šerpami, s tkaninami zavěšenými na trupu jako ocas. Nora má 12 hlavních velice roztomilých postav. Tanečníci zpívají podle libosti nebo podle epických básní, které jsou souběžně přednášeny. Phatthalungská vysoká škola herectví vyučuje tuto důležitou uměleckou formu, kterou v provincii provozuje několik místních společností.


Talung (stínové divadlo)


je oblastní specialita a stejně jako u Nory je Phatthalung také považován za místo narození Talung. Každá figura stínohry je komplikovaně vyrobená ze syrové kravské kůže. Loutky se vodí na bambusových tyčkách a jsou doprovázeny vyprávěním loutkoherce. Jeviště má doškovou střechu a tři stěny z bílé látky zezadu nasvícené jako matnice. Celá herecká společnost hudebníků a loutkářů čítá kolem 8 osob. Hudební nástroje zahrnují trubku, buben a gong. Příběhy pocházejí z literatury nebo ze současného života.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Phatthalung má proslulé místní produkty jako: košíkářské výrobky (nejslavnější jsou rákosové rohože, které jsou velmi běžné v oblasti Thale Noi Non), loutky pro stínové divadlo z Bang Kaeo, výrobky ze skořápek kokosového ořechu z Ban Khok Wua v Chai Buri. Populární upomínkou jsou karamely z Tambon Nang Lat, sušené banány a indické cukroví z Amphoe Muang a sušené garnáty z Pak Phayun.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Phatthalung 1 - předchozí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám