Yasothon (2)


OKRES KHAM KHUAN KAEO


Památky v Ban Song Puay


Do Ban Song Puay v okrese Kam Khuan Kaew se dostaneme po silnici č.23 Yasothon-Kam Khuan Kaew (25 km), pak odbočíte vpravo a budete pokračovat dalších 10 km. Mezi hlavní zajímavosti a náboženská místa patří:


Phra Buddha Roop Yai


hlavní socha v ubosotu Wat Song Puay má klín o šířce 3 m a je 8 m vysoká. Je postavená z cihel a vápence a předpokládá se, že je přinejmenším 200 let stará a je vysoce ctěná místními lidmi.


Chedi obsahující zemi ze Sangvejaniyasthan


200 let stará chedi byla obnovená a financována v roce 1946 polním maršálem Plak Phibulsonggram. Phra Plad Khian Ammaphan, starý mnich sem přinesl půdu ze čtyř posvátných míst v Indii, kde se Buddha narodil, dosáhl osvícení, vedl první kázání a kde zemřel.


Buddhova stopa


byla postavena polním maršálem Plak Phibulsonggram a jeho manželkou. Během thajského Nového roku (Songkran) se tu tísní zástupy věřících a polévají ji svěcenou vodou.


Dong Muang Toey - starověké rozvaliny


asi 1 km směrem na jih od Ban Song Puay. Najdeme tu zbytky chrámů, nádrží a městských zdí. Původně to bylo místo starověkého společenství v Jenla-Tharavadi období na začátku 12. stol. vybudované jako brahmánské náboženské místo k uctívání boha Shivy. Původní název města byl "Sangkha Pura" a bylo vazalským státem království Čenla.


Ku Jan


v Ban Ngiew, Tambon Ku Jan, Kam Khuan Kaew oblast, je asi 12 km na východ od okresního města nebo 35 km z Yasothonu. Legenda praví, že Ku Jan byl postaven ve stejné době jako proslulý Phra That Phanom v Nakhon Phahom. Ku Jan chedi je nejvýznamnější historickou památkou v provincii.


OKRES MAHA CHANA CHAI


Phra Buddha Baht Yasothon


Buddova svatá stopa je umístěná v chrámu stejného jména v Ban Nong Yang, Tambon Hua Muang, Maha Chana Chai okres, 6 km z okresního města směrem na západ po silnici č.2083, nebo asi 47 km z Yasothonu. Najdeme ji na ostrůvku bílého písku vyčnívajícího z řeky Chi a je považovaná za starobylý poklad Yasothonu. V sousedství je další starověká památka: Buddhova socha Nak Prok zhotovená z lateritu s klínem šíře asi 50 cm. Z nápisů na lateritových deskách vyplývá, že sem byla převezena z Ayutthaye v roce 1378. Během března-dubna se tu schází davy věřících přicházejících se poklonit svaté stopě.


OKRES SAI MUN


Hoh Trai ve Wat Sra Trainurak


je prastará knihovna v barmském nebo Thai Yai stylu. Dřevěná konstrukce je 8,30 m široká a 10,5 m dlouhá. Má čtyřhrannou střechu z vlnitého plechu a je skvěle vyřezávaná. Stojí v hlubokém rybníku watu, který se nachází v Ban Na Viang, Tambon Na Viang, Sai Mun oblast, 25 km z Yasothonu.


OKRES KUT CHUM


Phu Thang Kwian


je skalnatý vrchol v horách Phu Phan, 24 km z Kut Chum okresu. Dá se odtud pozorovat krásná okolní krajina. Místní lidé sem hojně přichází obětovat do malé svatyně.


FESTIVALY


Raketový festival (Bung Fai)


je událost přitahující sem návštěvníky z celé země. Podomácku vyrobené rakety, často obrovských rozměrů a pitoreskních tvarů, ohňostroje, přehlídky a soutěže krásy. To je jedinečná Isanská tradice konající se na začátku května v období příchodu deštivého ročního období za účelem povzbudit boha deště Phya aby obdařil oblast vydatnými srážkami.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Dárkové předměty z Yasothonu


zahrnují ručně vyrobené produkty jako Kwan polštáře, Lai Khit látky, repliky kočárů, Kratib (tradiční nádoby na rýži) a košíkářstké zboží. Mezi populární potraviny patří: ryby Som Yaso, ryby Tong a Khao Lod Chong Bai Toey ( sladký desert).


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Yasothon 1 - předchozí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám