Barma (Myanmar) - Kachin State


 

Počet obyvatel

1 400 000

Rozloha

89 041km2

Hlavní město oblasti

Myitkyina (147 000 obyv.)

Vzdálenost od Yangon

963 km

Sousední státy a oblasti

Indie, Tibet, Čína, Shan State, Sagaing Region

Dálný sever


Jednou z nejméně navštěvovaných oblastí na celé zeměkouli je dálný sever státu Myanma, který je bez debaty nesmírně přitažlivým regionem pro dobrodružnější povahy. Jde o pohraniční území s nedotčeným ekosystémem, vzrostlými lesy a alpskými loukami. Putao a okolí leží nad obratníkem Raka. Toto území je charakteristické subtropickým klimatem v oblastech do 2000 metrů nad mořem, deštnými lesy mírného pásu v rozmezí od dvou do tří tisíc metrů nad mořem a nad touto hranicí vysokohorskými sněžnými lesy, které přecházejí v kosodřevinu. Vysočina na sever od Putaa je považována za jedno z nejpanenštějších míst v Himálaji a mohla by se stát hlavním cílem ekoturistiky, pokud by byla zpřístupněna cizincům. Místní často nazývají okolní štíty "ledové hory".

Jedním z nejmenších etnik severně od Putaa jsou Tawonové, kteří jsou jedinou známou asijskou pygmejskou skupinou, která si živobytí obstarává výhradně lovem. Jejich jazyk nemá slova pro různé citové stavy, ale díky dobrodružným misionářům umějí citovat celé pasáže z Bible, kterými argumentují proti domestikaci zvířat. K dalším kmenům, které žijí na vysočině severně od Putaa, patří Rawangové, Drungové, Daruové, Nungové a Tibeťané.

Dolování zlata zde není tak výnosné, aby je vláda rozvíjela, ale nacházejí se tu rubínové doly, jichž se Kachinové vzdali v rámci mírové smlouvy s vojenskou juntou v Yangonu. Protože většina této oblasti je z hlediska zemědělství nevhodná, je to území, kde v podstatě nedochází k politickým konfliktům a násilí. Nicméně Kachinská nezávislá armáda (KIA), která má své kanceláře v Myitkyině, stále operuje v údolí Hukuang, kde také její členové chodí v uniformách a se zbraněmi (v Myitkyině chodí v civilu). Nagové, kteří jsou stále obávaní vzhledem k tomu, že jsou považováni za barbary, žijí v údolí Hukuang a také podél hranice s Indií, kde dodnes panují mírné povstalecké nálady vůči myanmské i indické vládě.


Myitkyina


Pokud necestujete letadlem, je potřeba se na přesun do tohoto města, které je sídlem regionálních myanmských úřadů a oficiálních etnických organizací státu Kachin, vybavit značnou dávkou trpělivosti a vytrvalosti. Výlet ovšem stojí za to. Myitkyina je základnou pro výlety do okolních kachinských vesniček. Vzhledem k tomu, že sem zavítá jen málo zahraničních návštěvníků, jistě se vám dostane spousty přátelské pozornosti.

Město se rozkládá v plochém údolí, které je v období sucha extrémně horké a během monzunů zase velmi deštivé.


Bhamo


Mnozí turisté využívají Bhamo (ba-maw), ležící 186 km jižně od Myitkyiny, jako základnu pro výlety po mohutné řece Ayeyarwady do Mandalay. Město samo ovšem si zalouží více pozornosti, neboť je v něm více stromů a je půvabnější nežli Myitkyina, a navíc má mnohem kvalitnější ubytovací kapacity.

Rušný každodenní trh přitahuje příslušníky etnických skupin Lisu, Kachin a Shan z okolí, ale tradiční oblečení u nich nehledejte. Asi 3 km severně od města se dochovala část starých městských hradeb města, které původně patřilo do bývalého shanského království Sampanago. Cesta k nim drožkou je zajímavější než veliká hromada trosek, které kdysi bývaly opevněním. Kočímu řekněte, že chcete jet do Bhamo Myo Haung (staré město Bhamo). Theindawgyi Paya v centru města má ve svém středu starší stupu.


Putao


Putao je malé malebné městečko, ležící v nadmořské výšce 457 m. Koncem koloniální epochy byla v Putau situována malá vojenská posádka Fort Herz. Na sklonku II. světové války většina Spojenců používala tento název pro celé město a stále na některých starých mapách Putao pod tímto názvem najdeme. Většinu ze zhruba 10 000 obyvatel Putaa tvoří Kachinové a Lisuové, dále pak Bamarové, Shanové a další menší kmenové skupiny. Lisuové jsou velmi schopnými lovci, ale zvířata neloví pro svou obživu, ale za účelem obchodování... Ochránci přírody ve snaze zastavit likvidaci vzácných a ohrožených druhů zvířat se zaměřili na poskytování neméně vzácného, zato životně důležitého minerálu lidem v celé oblasti - totiž soli. Dříve totiž byli jediným zdrojem soli pro místní obyvatelstvo čínští obchodníci, kteří se zajímali o různé orgány divokých zvířat na výrobu léčiv a afrodisiak.

Putao a okolí navštíví jen minimum cizinců. Nejlepší čas pro návštěvu je říjen - duben, když jsou denní teploty docela příjemné a v noci je sice zima, ale jen výjimečně mrzne.

Pro návštěvu Putaa musíte mít oficiální propustku vydanou MTT.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů