|
Barma (Myanmar) - Pyin Oo Lwin |
Pyin Oo Lwin (Pin U Lwin, Pyinoolwin) |
Jen málo míst v Myanmě tolik evokuje britskou koloniální éru jako toto horské městské středisko, rozkládající se na chladném úpatí hor v nadmořské výšce 1060 m, 69 km východně od Mandalay. V majestátních koloniálních budovách na hlavní třídě jsou nepálské čajovny nebo cukrárny, na travnatých pozemcích za městem stojí venkovské chaloupky. V některých starých domech, jako např. v slavném Candacraig, jsou dnes umístěny státní hotely. Po městě jezdí poníky tažené, miniaturní vagónky, které vypadají jako repliky Wells Fargo z dob Divokého Západu. Důležité je si uvědomit, že v Pyin U Lwin je o 6 až 7 stupňů v průměru chladněji než v Mandalay.
Většina obyvatel zde chodí v různých uniformách - včetně maskáčových tenisek - ale ne všichni jsou vojáci. Mnoho obchodů zde zásobuje oblečením kadety z nedaleké vojenské akademie.
Vrchol sezony v Pyin U Lwin (zejména pro domácí turisty) nastává v nejteplejších měsící, tj. v březnu až květnu. Vyhlášeným místním produktem jsou jahody.
|
Tato, původně malá shanská vesnička byla v roce 1887 přejmenována na Maymyo (Mayovo město) po britském plukovníkovi jménem May z 5. bengálského pěšího pluku, který měl zde svou základnu. Od roku 1896 byl Pyin U Lwin britským horským střediskem a v této době sem začali také proudit lidé z jižní Asie. Dnes žije ve městě přes 5000 Nepálců a 10 000 Indů. |
Národní zahrady Kandawgyi |
Tyto, původně vládní zahrady o výměře 176 ha dnes spravuje singapurská společnost Woodland Group. Roste zde 482 druhů místních i cizokrajných stromů (včetně jinanu dvoulaločného - Ginkgo biloba - který jinde vymizel) a 250 druhů orchidejí z celé Myanmy. Britští botanici začali tyto zahrady budovat v roce 1915.
Ve vstupném je zahrnuto i využiti bazénu ve tvaru L nedaleko vchodu. Toužíte-li po výhledu, vystoupejte na novou věž Nan Myint - buď pěšky do výšky desátého patra nebo klimatizovaným výtahem. Na malebném ostrůvku uprostřed centrálního jezírka stojí malá stúpa a jsou tu i pěkné procházky lesem. Zahrada je oblíbeným cílem víkendových pikniků místních rodin. Pár čajoven zde podává občerstvení a nápoje.
|
Yunanští přistěhovalci postavili tento pestrobarevný čínský chrám, který je odlišný od ostatních buddhistických památek v Myanmě. V areálu chrámu je umístěn sirotčinec a sanatorium pro staré lidi. Smíte sem vstoupit v botách, i na šestipatrovou věž. Jsou zde umístěny i sedačky, na nichž s oblibou posedávají žvýkači betelu, studenti i zamilovaní. Několik studentů čínského písma se zde učí kaligrafii.
|
V centru města na hlavní třídě stojí Purcellova věž postavená za královny Viktorie, která nabídla podobnou věž i Kapskému městu v Jihoafrické republice. Jiná verze říká, že hodiny pocházejí z roku 1934 a že je zaplatil pan Purcell, který žil v Myanmě a svůj původ odvozoval od arménských obchodníků. Jisté ale je, že zvonohra na věži kopíruje londýnský Big Ben a každou hodinu hraje 16 tónů.
|
Neobyvyklý železniční viadukt Gokteik se nachází 55 km severovýchodně od Pyin U Lwinu po cestě do Lashia. Když Pensylvania Steel Co postavila pro Brity most přes soutěsku Gokteik v roce 1903 za pouhých devět měsíců, šlo o druhý nejvyšší železniční most na světě. Britská pojistka už propadla před mnoha lety, ale když byla platná, myanmská vláda viadukt příliš neudržovala. Nicméně nedávno byl most zrekonstruován a jde o nejstarší a nejdelší moderní železniční most v Myanmě. Stáří se ale přesto projevuje. Když vlak přejíždí viadukt, zpomalí na minimum, aby stavbu nevystavoval zbytečnému napětí.
Pokud jedete vlakem, vystupte na stanici před mostem, kde je nejlepší výhled. Krajina v bezprostředním okolí mostu je bezpečná, ale nevydávejte se od něj příliš daleko, neboť zde prý byly rozmístěny nášlapné miny, aby zastavily povstalce, kdyby chtěli vyhodit most do povětří. Konec konců stejně máte jenom pár minut, než musíte nastoupit zpět do vlaku, jestliže pokračujete do Hsipawu nebo Lashia. Armáda pravděpodobně nepovoluje fotografování mostu, ale fotografuje jej v podstatě každý turista. Zdali se vám to povede či nikoli závisí především na tom, zda s vámi vlakem jede nějaký důstojník či nikoli a zda li je natolik motivován, aby vymáhal dodržování zákazu.
|
|
|