Barma (Myanmar) - Vlajka, znak, hymna


Současná vlajka


Vlajka Myanmaru navazuje na vlajku nezávislého Barmského státu z období druhé světové války a skládá se ze tří vodorovných pruhů: žlutého, zeleného a červeného, s bílou pěticípou hvězdou uprostřed. Žlutá barva symbolizuje solidaritu, zelená přírodní bohatství, červená odvážný lid a bílá hvězda jednotu všech národů žijících na území Myanmaru. Vešla v platnost spolu s novou ústavou 21.10.2010. Podobnou vlajku má také separatistický Šanský stát.


1974 - 2010


Po vyhlášení socialistické republiky v roce 1974 se hlavním motivem se stalo bílé ozubené koleso se čtrnácti zuby a uprostřed něho dva bílé rýžové klasy. Po obvodu kola bylo umístěno čtrnáct bílých pěticípých hvězd, každá proti jednomu zubu. Jejich počet představoval čtrnáct států a oblastí jednotného Myanmaru. Ozubené koleso a dvojice rýžových klasů symbolizovaly nerozbitný svazek dělníků a rolníků. Červená a bílá připomínaly barvy vlajky hnutí odporu z doby druhé světové války, Antifašistické ligy národního osvobození. Červená znamená statečnost, bílá čistotu a čestnost, modrá mír a pevnost.

Vláda nařídila aby všechny staré vlajky byly v roce 2010 spáleny.


Znak


Státní znak s převládající zlatou barvou na rudém podkladě je tvořen dvěma mýtickými lvy chinthe, zrcadlově obrácenými k mapě Barmy uprostřed. Znak je obklopen tradičním barmským květinovým vzorem s hvězdou na vrcholu. V platnosti je od roku 2008.


Hymna


Kaba Ma Kyei" ("Až do konce světa") je státní hymnou Barmy. Začátek hymny je v tradičním barmském stylu, druhá polovina je chorál hraný západním orchestrem.

Melodii a slova napsal Saya Tin a byly přijaty jako barmská státní hymna v roce 1947.

Barmská hymna na Youtube


Vlajky jednotlivých států a regionů


Každý ze svazových států a regionů používá také oficiálně svoji vlastní vlajku.SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Zájezdy Barma

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů