Thajsko - Historie - současnost (2)


2001


V listopadu 2000 tehdejší premiér Chuan Leekpai rozpustil parlament a vypsal nové parlamentní volby, které proběhly 6. ledna 2001. Stejně jako v případě senátních voleb i zde došlo v jejich průběhu k volebním podvodům a následnému opakování voleb v 62 volebních obvodech. V 338 volebních obvodech byly potvrzeny výsledky voleb z jejich prvního kola. V dubnu 2001 volební komise nařídila přepočítání hlasů ve 102 volebních obvodech v 52 provinciích kvůli vysokému počtu neplatných lístků. Ve 46 z těchto volebních obvodů vyhráli kandidáti strany TRT, ve 22 kandidáti DS, ve 13 NAP, v 11 CHTP, v pěti Seritham (počátkem února se sloučila s TRT) ve dvou CHPP a Rassadorn a v jednom SAP. Výsledky přepočítávání hlasů a konání případných opakovaných voleb by měly být oznámeny nejpozději 26.5.2001, kdy končí funkční období členů volební komise. Předsedou poslanecké sněmovny byl v únoru 2001 zvolen Uthai Pimchaichon (TRT), prvním místopředsedou Somsak Prissananathakul (CHTP) a druhým místopředsedou Boonchong Veesommai (NAP). Přes obvinění z nezákonností a po procesu u Ústavního soudu se stává premiérem Thaksin Shinawatra, šéf nové strany Thai Rak Thai a telekomunikační magnát.


2002


I přes nepříznivé prognózy po atentátech na New York, zaznamenalo Thajsko v roce 2001 znovu nárůst počtu turistů (jako jedna z mála turistických destinací na světě) a je vyhlášeno za jednu z nejbezpečnějších zemí na světě. Hlavní úsilí nové vlády je upřeno k naplnění volebního programu - zpřístupnění základního sociálního a zdravotního pojištění i nejchudším vrstvám obyvatel a realizace projektu One Produkt - one Village (Jedna vesnice - jeden produkt). Tento projekt je dotován z vládních prostředků ve výši 1 mil. THB pro každou vesnici, která se do něho zapojí. V jižním Thajsku se objevuje řada náboženských třenic s radikálními skupinami muslimů. Na podzim je spáchána řada pumových útoků na státní budovy a školy. Vláda odpovídá návrhem zákona na perlustraci veškerého muslimského obyvatelstva v Thajsku.


2003


Po různých aférách jsou vyměněni někteří ministři vlády. Vláda vyhlašuje tříměsíční protidrogovou válku, jejímž smělým cílem je Thajsko zcela očistit od tohoto problému. Policie je na přechodnou dobu vybavena zvláštními pravomocemi a tvrdě zasahuje - většina zatčených dealerů je okamžitě popravena (jen za únor více než 200 lidí). Protidrogová válka je rozšířena i na válku proti korupci. Po brutálním útoku na thajské budovy v Phnom Phenu, jsou uzavřeny hranice s Kambodžou a začíná mezistátní krize.

 

Mezinárodní vztahy s Kambodžou

Za vlády Prema a jeho nástupců zaujalo Thajsko pragmatický postoj k problémům sužujících sousední státy a věnovalo jen malou pozornost mezinárodnímu mínění. Roku 1979 Vietnam napadl Kambodžu za účelem vyhnání a poražení Rudých Khmerů a boje pokračovaly i během osmdesátých let dvacátého století, kdy překročily thajskou hranici, kde Vietnamci napadli základny Khmerů. V zájmu zachování státní bezpečnosti začala Premova vláda podporovat Rudé Khmery i další kambodžské partyzánské oddíly ukrývající se na thajském území. V téže době zasáhly i Spojené národy a Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), organizace, které se pokoušely přesvědčit Vietnam, aby stáhl svá vojska. Jednání vyústilo roku 1991 k podepsání Pařížského míru: vietnamské vojenské jednotky se stáhly, uprchlíci schovávající se na thajském území se mohli navrátit domů a v květnu roku 1993 proběhly v Kambodži volby pod dohledem Spojených národů. Rudí Khmerové se však všemožně snažili zabránit mírovým plánům a pokračovali v bojích společně s Thajskem, které bylo jejich hlavním spojencem i sponzorem - mezi Rudými Khmery a Thajskem čile probíhal obchod s drahokamy a stavebním dřívím podporovaný vojenskými veliteli na hranicích. Obrat vzešlý z tohoto čilého obchodního ruchu dosáhl v jednom období přes jeden milion amerických dolarů za měsíc. V květnu roku 1995 však vstoupil v platnost zákaz vývozu dřeva z Kambodži a umenšil se také thajský vliv na jihovýchodních hranicích, a to od října roku 1996, kdy vláda v Phnom Penu dosáhla vyhoštění frakce Rudých Khmerů pod vedením jistého Sary.

 

Krize v roce 2003

Po několikaletém údobí relativního klidu a čilé hospodářské spolupráce, nastává na konci ledna prudký zlom. Po údajném proti kambodžském vystoupení jedné thajské umělkyně v kambodžské televizi, zakazuje předseda vlády Hun Sen okamžitě vysílání veškerých thajských pořadů v kambodžské televizi a přednáší ostrý proti thajský projev. Jeden z opozičních vůdců iniciuje odvysílání lživé zprávy v Phnomphenském radiu o tom, že kambodžské velvyslanectví v Bangkoku bylo napadeno a řada úředníků zavražděna. To odstartuje masivní útok na thajské budovy v Phnom Phenu a početnou demonstraci. Výsledkem nočního běsnění je zničení a vypálení thajské ambasády a řady dalších objektů. Thajsko okamžitě odpovídá uzavřením hranic, vyhoštěním dostupných Kambodžanů a vojenskou evakuací obyvatel Thajska z Kambodže. Jsou zatčeni někteří opoziční vůdci a šéf rádia a řada původců útoků. Kambodžská vládní delegace přijíždí do Bangkoku vyjednávat o řešení krize a navrhuje úplné vyšetření a nahrazení škod - ty jsou v první chvíli vyčísleny na 50 mil. USD. Hranice jsou znovu otevřeny, ale obyčejní Thajci nemůžou zapomenout na obrázky běsnících kambodžanů pálících thajské vlajky a šlapajících po obrazech krále...

 

Mezinárodní vztahy s Barmou

Politický postoj Thajska k Barmě byl ještě komplikovanější a nejasnější. Navzdory brutálním represím ze strany barmské vojenské diktatury (SLORC) zaměřeným proti pro demokratickým demonstracím roku 1988, navzdory nepřijetí zvolené opozice Aung San Suu Kyiové a navzdory všem důkazům nelidského týrání a bídačení lidí vstoupili členové ASEAN pod vedením Bangkoku do politického svazku "konstruktivního spojenectví" s vojenským režimem v Rangoonu. Spojenectví kulminovalo vstupem do společenství ASEAN v červenci roku 1997. Tento počin umožnil thajským obchodníkům a armádním důstojníkům nabýt obrovských zisků díky devastaci barmských týkových pralesů a využívání obrovského nerostného bohatství a v neposlední řadě plynuly zisky i z rybolovu. Ze strany Spojených národů však vzešla ostrá kritika postoje Bangkoku, která společně s Evropskou unií přidala k trvajícím vojenským sankcím další sankce zaměřené proti Barmě-totální ekonomická izolace vedla k ještě většímu vykořisťování prostého obyvatelstva barmskými armádními generály.


2004


Připravuje se aktualizace a speciál tsunami.


2005


6. února 2005 - V parlamentních volbách zvítězila Strana Thajci milují Thajsko (TRT) dosavadního premiéra Tchaksina Šinavatry, získala 377 z 500 parlamentních křesel.


2006


23. ledna

Rodina thajského premiéra prodala kontrolu ve své telekomunikační firmě Shin Corp. singapurské společnosti Temasek Holdings za 1,87 miliardy dolarů. Největší thajská transakce svého druhu premiéra zbavila nařčení z konfliktu zájmů, ale současně rozhořčila Thajce, protože podle krátce předtím schváleného zákona byla zproštěna daně.


24. února

Premiér Schinawatra rozpustil parlament a vypsal předčasné parlamentní volby tři roky před řádným termínem. Reagoval tak na výzvy k demisi a na obvinění z korupce a zneužívání moci trvající několik měsíců. Hlavní opoziční strany ohlásily bojkot voleb.


březen

Až sto tisíc lidí požadovalo na opakovaných demonstracích odstoupení vlády premiéra Schinavatry.


2. dubna

Předčasné parlamentní volby. Koalice premiéra Schinawatry získala i díky bojkotu opozičních stran 56 procent hlasů a 460 mandátů.


5. dubna

Premiér Schinawatra se vzdal funkce, ustoupil tak tlaku opozice, která hrozila, že obnoví protestní akce. Dočasným premiérem se stal Čidčaj Vanasatchidja.


8. května

Ústavní soud rozhodl, že dubnové parlamentní volby neodpovídaly ústavě a že budou uspořádány volby nové. Opoziční strany oznámily ochotu se nových voleb zúčastnit.


23. května

Schinawatra se oficiálně vrátil ke své funkci s odůvodněním, že je třeba obnovit práci na hospodářských a bezpečnostních záležitostech.


30. května

Vláda stanovila termín nových voleb na 15. října. Volební komise však 14. září oznámila odložení voleb nejméně o měsíc, kvůli nedostatečné přípravě.


20. července

Šéf thajské armády neočekávaně propustil více než 100 důstojníků - údajných stoupenců Schinawatry - a podpořil tak spekulace o přípravě vojenského převratu.


19. září

Armádní skupina vedená generálem Sonthi Boonyaratglin provedla ozbrojený nekrvavý převrat v zemi. Vytvořila Radu pro demokratické reformy konstituční monarchie (CDRM), rozpustila parlament, zrušila ústavu, omezila činnost sdělovacích prostředků a vyhlásila stanné právo. Taksin Shinavatra zůstává se svojí rodinou v Londýně.


2007


30. května

Thajský soud nařídil rozpuštění Schinawatrovy politické strany Thajci milují Thajsko.

 

23. prosince

V parlamentních volbách vyhrála Strana lidové moci (PPP), tvořená stoupenci premiéra Schinawatry. Opozice je vinila z volebních podvodů. Premiérem se stal předseda PPP Samak Sundaravej.


2008


20. června

V Bangkoku začaly protivládní protesty organizované opoziční Demokratickou stranou (DP). Chtěli sesadit Sundaraveje a vypsat nové volby. Další srpnové demonstrace se účastnilo 30 tisíc osob.

 

2. září

Premiér Sundaravej vyhlásil v Bangkoku výjimečný stav, město kontrolovala armáda.

 

9. září

Ústavní soud rozhodl, že předseda vlády Samak Sundaraveje porušil ústavu a musí odstoupit.

 

25. listopadu

Stoupenci opoziční Lidové aliance pro demokracii (PAD) obsadili mezinárodní letiště Suwanaphumi. Blokovali ho více než týden. Způsobili tím totální kolaps turistického průmyslu a mnohamiliardové škody.

 

2. prosince

Ústavní soud rozhodl, že vládní PPP a další dvě koaliční strany budou rozpuštěny. Strany se podle soudu dopustily podvodů v parlamentních volbách 2007.

 

15. prosince

Kandidát opoziční DP Abhisit Vejjajiva byl zvolen novým thajským premiérem.

 

28. prosince

Desítky tisíc přívrženců Schinawatry a jeho následovníků demonstrovaly v centru Bangkoku před parlamentem a požadovaly vypsání předčasných voleb.


2009


8. dubna

Až 100 tisíc lidí se shromáždilo na třech náměstích v centru Bangkoku na protivládní demonstraci.

 

10. dubna

Dav protivládních demonstrantů pronikl před luxusní hotel v thajské Pattaje, kde začal summit vysokých představitelů Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a dalších asijských států.

 

11. dubna

Summit ASEAN byl kvůli masivním protivládním protestům zrušen.

 

12. dubna

Do ulic Bangkoku, kde se protestující nadále dožadují odstoupení premiéra Abhisit Vejjajiva, vjela obrněná vozidla; v metropoli vláda vyhlásila výjimečný stav.


2010


V dubnu vrcholí několikaměsíční obléhání Bangkoku "rudými košilemi" vyjímečným stavem a zásahem armády. Výsledkem je vyrabování a vypálení stovek bank a obchodních center. Oficiálně při nepokojích zahynulo 116 osob a více než 1 300 bylo zraněno.


2011


Absolutně nejmladší thajský premiér (*1967), první žena v historii země v této pozici a mladší sestra bývalého premiéra Thaksin Shinawatra. Vyhrála výrazně červencové volby s ohromnou podporou "červených košil" díky absurdním populistickým slibům v režii svého staršího bratra. Thajsko s její osobou vstupuje do nové etapy své historie, do etapy Taksina...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Předchozí část ...