Indonésie - Doprava


Letecká doprava


Hlavní bránu pro cesty do Indonésie tvoří mezinárodní letiště Sukarno Hatta v Jakartě a Ngurah Rai na Bali. Indonésie leží poněkud na okraji hlavních center letecké dopravy v jihovýchodní Asii jako je Singapur, Bangkok nebo Kuala Lumpur, ve srovnání s nimi tak máte omezenější možnost výběru, zejména přímých spojů.

 

Z České republiky v současnosti neexistuje přímé spojení, z Prahy tak budete muset cestovat například do Amsterdamu nebo Frankfurtu. Při včasném plánování a využití promočních cen může letenka do Jakarty stát i 15 000 korun, pravděpodobně však budete muset zaplatit ještě o pár tisíc korun vice. V samotné Indonésii budete mít výběr leteckých soplečností dostatečně široký, po liberalizaci tohoto druhu podnikání zde působí okolo dvou desítek domácích společností. Bohužel otevření indonéského nebe nepřineslo přílišný důraz na bezpečnost leteckého provozu a Indonésie se řadí k zemím s největším počtem leteckým nehod. Ještě nedávno měly všechny domácí společnosti zákaz letů do zemí Evropské unie. Při koupi letenky tak mezi zvažovaná kritéria můžete zařadit I bezpečnost.. Po dlouhá léta byl mezi nejspolehlivější řazen národní letecký dopravce Garuda Indonesia, a ačkoliv jeho nehoda v Yogyakartě na střední Jávě znamenala jeden z kroků k vyřazení indonéských společností z evropského leteckého prostoru, patří tyto aerolinie z hlediska bezpečnosti v Indonésii k nejlepším. Po změně managmentu a nákupu nových letadel se k dobrým společnostem zařadila i Mandala Airlines. Nízkonákladová společnost Air Asia létá mezi všemi zeměmi jihovýchodní Asie a expanduje I do Číny, Indie, Taiwanu a Austrálie. K jejím nejnovějším destinacím patří Bangkok Denpasar, nabízející tak zajímavou a levnou alternativu pro ty, kteří by chtěli spojit návštěvu Thajska s exotickým Bali. Na cestách mezi Jakartou a Bali a většině mezinárodních tras Air Asia používá zcela nové Airbusy 320. Boeingy 737 nové řady se posiluje i další velice ambiciozní nízkonákladová společnost Lion Air, jejichž starší letité stroje však měly několik nehod. K tradičním leteckým společnostem patří I Merpati airlines, která se sice nevyznačuje čerstvými letadly,ale zajištuje spojení s odlehlými částmi Indonésie. Nástup nízkonákladových společností, odehrávající se pod heslem dnes může létat každý, zcela pozměnil způsoby dopravy po Indonésii. Kromě rychlosti je letecká doprava i cenově srovnatelná s lodní i autobusovou. Při včasném nákupu a pátrání po zvýhodněných letenkách tak může být cestování letadlem tou nejlacinější alternativou. Nízkonákladové společnosti své letenky prodávají prostřednictvím internetu, na letištích a ve vlastních kancelářích, za poplatek vám jejich letenky zprostředkují I cestovní kanceláře. Pokud znáte dlouho dopředu své cestovní plány můžete hodně ušetřit s Air Asia, mezi propagační nástroje této společnosti patří i akce, kdy rozdává část letenek zdarma. Možnost získání těchto letenek však bývá omezena pouze na několik dnů a musíte se obrnit trpělivostí, neboť rezervační systém internetových stránkách společnosti bývá zavalen dlouhou řadou zájemců.Odletová mezinárodní taxa je 150 000 rp, taxa pro vnitrostátní lety 30 000 rupií.
Domácí letecké společnosti

Garuda Airlines www.garuda-indonesia.com
Merpati Airlines www.merpeti.co.id
Indonesia Air www.iat.co.id
Trans Nusa Air www.transnusa.com
Trigana Air www.trigana-air.com
Lion Air www.lionair.co.id
Batavia Air www.batavia-air.co.id


Lodní doprava


Ještě před několika lety patřila lodní doprava k romantickým a pro ty, kteří se spokojili s místem na zemi na palubě, i k nejlevnějším způsobům poznávání Indonésie, dnes již zbyla jen romantika. Pravidelné denní trajekty jezdí mezi sousedními ostrovy, dobré spojení tak existuje mezi Sumatrou,Jávou, Bali, Malými Sundami a Sulawesi.Pokud jedete autobusem, cena trajektu je již zahrnuta v ceně jízdenky.Největším lodním přepravcem v Indonésii je společnost Pelni, která ve čtrnácti nebo měsíčních intervalech vykrývá všechny hlavní ostrovy. Pelni se však v poslední době potýká se silnou konkurencí leteckých přepravců, o jejich službách můžete uvažovat v odlehlejších a letecky méně pokrytých místech zejména Moluky, Kalimantan, některé části Sulawesi a Nová Guinea. Jízdní řád není dogmatem a lodě mají často zpoždění, takže se cesta někdy protáhne. Lodě také bývají často přeplněné, neboť posádka si přivydělává prodejem volných kapacit.Lodě jsou rozděleny do pěti tříd, v první až čtvrté třídě budete mít vlastní kabinu a stravování v restauraci oddělené od výdejny nepříliš chutného jídla v ekonomické třídě. První třídu třídu tvoří kabina se dvěma lůžky, ve druhé jsou čtyři postele, třetí třída je určena šesti osobám a čtvrtá osmi. V ekonomické třídě, pokud neseženete samostatné lůžko, si můžete ustlat na palubě na zemi.
Trasy jednotlivých lodí Pelni
KM Awu : Denpasar (Bali) - Ende (Flores) - Kalabahi (Alor) - Kupang (Timor) - Larantuka (Flores) - Lembar - Lewoleba (Lembata) - Makassar (Sulawesi) - Maumere (Flores) - Nunukan - Pare-Pare - Tarakan - Waingapu)
KM Binaiya: Batulicin (Kalimantan) - Kumai - Pare-Pare (Sulawesi) - Samarinda (Kalimantan) - Sampit - Semarang (Java) - Surabaya
KM Bukit Raya: Blinyu - Kijang - Letung - Midai - Natuna - Pontianak - Sampit - Serasan - Surabaya - Tarempa - Tg Priok)
KM Bukit Siguntang: Ambon (Maluku) - Banda - Bau-Bau (Sulawesi) - Fak-Fak (Nova Guinea) - Kupang (Timor)- Makassar (Sulawesi) - Sorong (Nova Guinea) - Surabaya (Java) - Tg Priok - Tual (Maluku)
KM Ciremai: Ambon (Maluku) - Banda - Bau-Bau (Sulawesi) - Fak-Fak (Nova Guinea) - Kaimana - Kijang - Makassar (Sulawesi) - Sorong (Nova Guinea) - Surabaya (Java) - Tg Priok - Tual (Maluku)
KM Dobonsolo: Balikpapan (Kalimantan) - Kijang - Makassar (Sulawesi) - Nunukan - Pantoloan - Pare-Pare - Surabaya (Java) - Tarakan (Kalimantan) - Tg Priok (Java) - Toli-Toli)
KM Dorolonda: Ambon (Maluku) - Bau-Bau (Sulawesi) - Fak-Fak Nova Guinea) - Jayapura - Makassar (Sulawesi) - Manokwari (Nova Guinea) - Nabire - Serui - Sorong - Surabaya (Java)
KM Egon: Banjarmasin (Kalimantan) - Kumai - Semarang (Java) - Tg Priok)
KM Fudi: Balikpapan (Kalimantan) - Makassar (Sulawesi) - Tg Priok (Java)
KM Ganda Dewata: Makassar (Sulawesi) - Tg Priok (Java)
KM Kelimutu: Ambon - Babang - Balikpapan - Bau-Bau - Bitung - Dobo - Fak-Fak - Kaimana - Makassar - Merauke - Saumlaki - Sorong - Timika - Tual - Wanci)
KM Kelud : Batam - Belawan (Sumatra) - Tg Balai - Tg Priok (Java)
KM Laborar: Batam - Jayapura (Nova Guinea) - Makassar (Sulawesi) - Manokwari (Nova Guinea) - Nabire - Sorong - Surabaya (Java) - Tg Priok
KM Lambelu: Ambon (Maluku) - Bau-Bau (Sulawesi) - Bitung - Kijang - Makasar - Namlea - Surabaya (Java) - Ternate (Maluku) - Tg Priok (Java)
KM Lawit: Nias (Sumatra) - Padang - Pontianak (Kalimantan) - Semarang (Java) - Sibolga - TG. Pandan - TG. Priok (Java)
KM Leuser: Kumai (Kalimantan) - Pontianak - Sampit - Semarang (Java) - Surabaya - Tg Pandan - Tg Priok)
KM Nggapulu: Balikpapan (Kalimantan) - Biak (Nova Guinea) - Bitung - Jayapura - Manokwari - Nabire - Pantoloan - Serui - Sorong - Surabaya (Java) - Ternate (Maluku) - Tg Priok (Java)
KM Pangrango: Bima (Sumbawa) - Ende (Flores) - Ketapang - Kupang (Timor) - Sabu - Sampit - Semarang (Java) - Surabaya - Waingapu(Sumba)
KM Sangiang: Ambon (Maluku) - Babang - Bitung (Sulawesi) - Buli - Gebe - Karatung - Lirung - Maingas - Namlea - Sanana - Tahuna (Maluku) - Ternate - Tobelo - Ulusiau)
KM Sinabung: Banggai - Bau-Bau (Sulawesi) - Biak (Nova Guinea) - Bitung (Sulawesi) - Jayapura (Nova Guinea)- Makassar (Sulawesi) - Manokwari (Nova Guinea) - Semarang (Java) - Serui - Sorong (Nova Guinea) - Ternate (Maluku) - TG Priok(Java)
KM Sirimau: Batulicin - Blinyu - Kalabahi (Alor) - Kijang - Kupang (Timor) - Larantuka (Lembata)- Makassar (Sulawesi)- Semarang (Java) -TG Priok
KM Tatamailau: Bima (Sumbawa) - Denpasar (Bali) - Dobo - Fak-Fak (Nova Guinea) - Kaimana - Kalabahi (Alor) - Kupang (Timor) - Maumere (Flores) - Merauke Nova Guinea) - Saumlaki - Sorong - Surabaya (Java) - Timika (Nova Guinea) - Tual (Maluku)
KM Tidar: Balikpapan (Kalimantan) - Makassar (Sulawesi) - Nunukan - Pantoloan - Pare-Pare - Surabaya (Java) - Tarakan(Kalimantan)
KM TilongKabila: Bau-Bau (Sulawesi) - Bima (Sumbawa) - Bitung (Sulawesi) - Denpasar (Bali) - Gorontalo (Sulawesi) - Kendari - Kolonedale - Labuanbajo (Flores) - Lembar (Lombok) - Luwuk - Makassar (Sulawesi) -Raha)
KM Umsini: Balikpapan (Kalimantan) - Bau-Bau (Sulawesi) - Makassar - Nunukan - Pantoloan - Pare-Pare - Tarakan (Kalimantan) - Toli-Toli(Sulawesi)
Pelni Jakarta
Jalan Angkasa 18, Jakarta
Tel: 021 421 1921
Pelni Bali
Jalan .Diponegoro 165
Denpasar
Tel 0361 234680
Na všech ostrovech jsou v provozu lodě různého typu, které si lze pronajmout na cestu po řekách nebo pobřežní plavbu. V Kalimantanu jezdí dlouhé motorizované kanoe longbot, na Sulawesi, Lomboku I dalších místech se setkáte s vahadlovými loděmi.


Autobusy, vlaky a místní doprava


Dálkové autobusy pendlují v podélné ose Indonésie zejména mezi Sumatrou, Jávou, Bali a Lombokem. Srdcem autobusové dopravy je Jakarta, ale vzhledem k odlehlosti tamního terminálu, je lepší při cestě z indonéského hlavního města použít vlak nebo letadlo. Snažší je doprava z Bali nebo střední Jávy, ale na dlouhé přesuny jsou již v současnosti konkurenceschopné i letecké společnosti. Během místní přepravy po jednotlivých ostrovech však autobusy patří k předním alternativám. Autobusy se svřm stavem významně liší, dálkové jsou v poměrně dobrém stavu, místní , zejména na menších ostrovech, kvalitou nevynikají, navíc často vyjíždějí teprve ve chvíli, kdy se podaří shromáždit dostatečný počet pasažerů. Ve větších městech, zejména na Jávě, je však autobusová doprava frekventovaná a na nějaký spoj vyjíždějící vaším směrem nebudete muset čekat dlouho. V autobuse zachovávejte běžnou opatrnost, zejména si dávejte pozor na kapsáře.
Turisté na Bali a částečně Lomboku však využívají zejména kyvadlovou přepravu společnosti Perama, která spojuje hlavní turistická centra ostrova. Je sice o něco dražší než místní minibusy, bema, ale více přizpůsobená potřebám cestovatelů včetně toho, že vás za příplatek vyzvednou z vašeho hotelu.
Vlaková doprava je omezená na Jávu a Sumatru. Na Sumatře vede železnice na jihu z Bandar Lampungu do Lubuklinggau, na severu pak z Medanu do Tanjung Balai a Rantauparapatu. Na Jávě je železniční siť rozsáhlejší, navíc hlavní železniční stanice Gambir v Jakartě je výhodně položená v centru nedaleko batůžkářské ulice Jalan Jaksa, takže na nádraží se snadno přepravíte a můžete si vychutnat pohodlnou jízdu po Jávě, vhodné je využít vlak při pozemních cestách z Jakarty do Bogoru, Bandungu, Yogyakarty, Sola nebo Surabayi.
Po přepravu po městech a na krátké vzdálenosti mimo města jsou používány veřejné minibusy nazývané bemo, nebo také mikrolet, angkot, taxi. Bema jezdí po pravidelnýh linkách, výjimkou není , že se řidiči snaží předražovat cizince. V odlehlejších místech řidiči často čekají až se minibus naplní, pokud spěcháte můžete si bemo pronajmout tj. zaplatit jízdné za asi dvanáct lidí. Pokud nasednete do prázdného bema, může to být považováno za to, že si minibus chcete pronajmout. Poblíž autobusových terminálů nebo i na různých místech ve městech čekají mototaxikáři, ojek, kteří vás za smluvní cenu přepraví na kratší vzdálenost. Místní rikši, které také jezdí za smluvní cenu,se nazývají becak, jejich řidič šlape vzadu, pasažér sedí na sedátku vepředu.Ve městech jako Yogyakarta nebo Solo se vyplatí pronajmout si becak na okružní cestu po městě se zastávkami, běhemž nichž na vás bude rikšař čekat. Motorové rikši stale používané v Jakartě se nazývají bajaj, také tato hlučná vozítka jezdí za smluvní ceny. Na Jávě, Sulawesi nebo Lomboku se můžete setkat s koňskými spřežkami nazývanými dokar nebo, na Lomboku, cimodo.Ve velkých městech, zejména na Jávě a Bali, jsou v provozu taxíky, většinou používající taxametr.
Nástupní taxa se pohybuje okolo 5 000 rupií, za každý ujetý kilometr se platí 4 500 rupií. Kromě oficiálních taxikářů se v hlavních turistickým místech, zejména na Bali, vyskytují nezávislí přepravci. Nemusíte po nich nijak pátrat, najdou si vás sami svým pokřikováním transport. Ceny jejich služeb jsou smluvní, na jejich výši se musíte vždy jasně domluvit předem, nejlépe sepsáním na papír. Někteří z těchto řidičů jsou dobrými společníky, jiní vykutálenci, kteří vás zavedou do obchodů, kde očekávají vyplacení podílu z ceny zboží, které zde zakoupíte.
V hlavních turistických centrech, opět zejména na Bali, si můžete s mezinárodním řidičským průkazem nebo dočasným řidičským průkazem pronajmout motorku v cenách od 55000 do 85 000 rupií za den, auto (Jimmy nebo Toyota Kijang) od 250 000 do 400 000 rupií za den. Novější modely jsou dražší a luxusní auta jako Volvo nebo nový Toyota "Land Cruiser" stojí od US$150 do US$250 denně. Ceny benzínu se mění, nyní se pohybují okolo 4500 rupií za litr. Benzin seženete u čerpacích stanic, v případě nouze ho můžete koupit u malých stánků podél silnice, které ho prodávají v lahvích Jezdí se vlevo, pravidla silničního provozu jsou hodně pružná. Sledujte zejména situaci před sebou, jezděte defenzivně a očekávejte neočekávatelné, řidič před vámi může zcela náhle změnit směr jízdu bez jakéhokoliv znamení. Pokud předjíždíte dejte klaksonem vědět o své přítomnosti. Na motorce je povinná helma, zahraniční turisté jsou oblíbeným cílem místní policie, pokud vás zastaví, počítejte s tím, že nakonec stejně zaplatíte okolo padesáti tisíc rupií bez ohledu na to, zda jste nějaké předpisy skutečně porušili.Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody, budete jako cizinec automaticky považován za viníka, v některých odlehlejších místech se dopravní nehoda může proměnit v traumatický zážitek, neboť velice záhy se shromáždí emoci nabitý dav. Pokud se stanete účastníkem nehody, uchylte se na policejní stanici. V rámci vyjednávání a za pomocí finančních částek lze vyřešit mnohé. K předejítí těmto situacím si můžete pronajmout auto i s řidičem.


Hraniční přechody s Indonésií


Nejběžnějším způsobem vstupu do Indonésie je prostřednictvím leteckého spojení na mezinárodní letiště v Jakartě nebo Bali.Pokud chcete cestovat lodí, můžete využít některý z trajektů. Nejfrekventovanější spojení je mezi Singapurem a indonéským ostrovem Batam, odkud můžete pokračovat dále lodí nebo letecky.

 

Mezi Malajsií a Indonésii existuje lodní spojení z Melaky do sumatránského přístavu Dumai, plavba trvá asi dvě hodiny, a mezi Penagem a přístavem Belawan nedaleko Medanu, plavba trvá asi pět hodin.Z Johor Bahru můžete jet lodí na indonéský ostrov Bintan.Na Borneu existuje lodní spojení mezi Tawauem a Tarakanem , z indonéské části Nové Guineje jezdí loď do papuánského Vanima.Po zemi můžete do Indonésie vstoupit přechodem Entikong na západním Kalimantanu, který spojuje Pontianak a malajsiský Kuching. Další dva pozemní přechody jsou využitelné v závislosti na situaci, mezi Timorem a východním Timorem jde o přechod Motoain a na Nové Guineji přechod mezi indonéskou Jayapurou a pauánským Vanimem. Místa vstupu, výstupu do-z Indonésie
Letiště: Polonia (Medan), Hang Nadim (Batam), Simpang Tiga (Pekan Baru), Tabing (Padang), Sukarno-Hatta (Jakarta), Huseinsastrane-Gara (Bandung), Juanda (Surabaya), Sepinggan (Balikpapan), Supadio (Pontianak), Ngurah Rai (Denpasar, Bali), Selaparang (Mataram), Samratulangi (Manado), Pattimura (Ambon), Frans Kasiepo (Biak)
Přístavy: Belawan (Medan), Batu Ampur (Batam), Tanjung Pinang (Riau), Tanjung Priok (Jakarta), Tanjung Mas (Semarang), Tanjung Perak (Surabaya), Benoa a Padang Bai (Bali), Ambon a Bitung (Manado)
Pozemní hranice: Entikong (West Kalimantan)


Autor Pavel Zvolánek, www.asean.cz


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Souhrnná teritoriální informace (pdf)

Zájezdy Indonésie

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů