Tropická džungle stále ještě obývaná orangutany, ohromná etnická diverzita, Bataků, Minangkabau i lovců a nomádů, atraktivní domy v Bukittingi, tajemné jezero Toba i nádherný podmořský svět Pulau Weh lemují Sumatra nacházející se na obou stranách zemské polokoule. Cesta do tohoto koutu Indonésie sebou ještě stale nese nádech dobrodružství.
Dvoumilionový Medan je největším městem na Sumatře a třetím největším městem v celé Indonésii. Pro turisty Medan představuje spíše křižovatku na jejich cestě, nemůže se chlubit rozsáhlou nabídkou atrakcí, ale cestovatel po Sumatře zde pravděpodobně alespoň jeden den stráví. Palác Maimoon nechal postavit sultán z Deli v roce 1888, v jeho sousedství se nachází Velká mešita, fotogenicky nejpřitažlivější místo celého Medanu. Necelou stovku kilometrů severozápadně od Medanu se nachází Bukit Lawang se svým známým rehabilitačním centrem orangutanů.Dvakrát denně mohou návštěvníci centra pozorovat krmení orangutanů, kteří jsou postupně navraceni zpět do svého přirozeného prostředí. Z Bukit Lawangu se můžete vydat v doprovodu průvodce na trek do národního parku Gunung Leuser nebo splavovat řeku na duších z pneumatik. Cesta západním směrem z Medanu vás zavede do nejortodoxnějšího islámského místa celé Indonésie, Acehu, provincie s bohatým podmořským životem a také epicentra vánoční tragédie tsunami v roce 2004. Provincie byla vzhledem k bojům mezi separatisty a vládními vojsky pro turisty uzavřena, nyní omezení padla. Hlavnímu městu provincie Banda Acehu dominuje mešita Raya Baiturrahman postavená Holanďany v roce 1879 namísto předchozí, kterou Evropané vypálili. Vojáci, kteří padli během bojů v Acehu, jsou pohřbeni na holandském hřbitově Kherhof nacházejícímu se nedaleko Gunonganu postavenému sultánem Iskandarem Mudou pro jeho malajskou manželku. Tragédie tsunami je v Acehu přítomná v podobě několika masových hrobů, z nichž největší se nachází v Lambaru, kde bylo pohřbeno 46 000 obětí přívalové vlny. Jedny z nejkrásnějších lokalit na potápění a šnorchlování v celé Indonésii se nacházejí na ostrově Weh. Většina obyvatel žije v Sabangu na severozápadě ostrova, nejatraktivnější místa pro turisty najdete v Gapangu a Iboihu.Hezkých pláží si můžete užít i na málo navštěvovaném západním pobřeží Acehu, v Lampuuku a poblíž Tapaktuanu. Vnitrozemí provincie vyplňuje džungle a fotogenická krajina vysočiny Gayo s největším městem Takengon. Národní park Gunung Leuser nabízí mnohé zatím zdaleka nevyužívané příležitosti pro trekaře. V hlubinách tamní džungle se stale vyskytují silně ohrožené druhy včetně slonů, tygrů a orangutanů.Hlavní vstupní branou do parku je Gurah, hlavní výkumná stanice pracuje v Ketambe.
Pokud se z Medanu vydáte východním směrem otevírá se vám klasická cesta vedoucí přes Berastagi, jezero Toba až po Bukitinggi.Ze zemědělského centra Berastagi se můžete vypravit na snadný asi pětihodinový trek k 2094 metrů vysokému vulkánu Sibayak, obtížnější je výstup na 2450 metrů vysoký Gunung Sinabung. V okolí Berastagi se nachází několik stále ještě tradičních vesnic Bataků Karo zejména lIngga a Dokan.Další zastávku na transumatránské cestě z Medanu na východ představuje Parapat, výchozí místo pro návštěvu jezera Toba. Největší jezero jihovýchodní Asie o rozloze 1700 čtverečních kilometrů vzniklo masivní erupcí před 75 000 lety, uprostřed jezera se nachází ostrov Samosir se zajímavou batackou kulturou. Ve vesnici Tomok je pohřben král Sidabutar, který přijmul křesťanství, panovníkova podoba je znázorněna na hrobce. Tři sta let stará kamenná křesla v Ambaritě stojí v místech, kde se projednávaly vesnické spory a viníkům byla setnuta hlava. Batacké hrobky lemují cestu po severním okraji Samosiru.Turisticky nejlépe vybaveným místem na Samosiru je vesnice Tuk Tuk, dalšími centry jsou Tomok na východním pobřeží ostrova a Pangururan na západě. Od jezera Toba můžete zamířit na jižní pobřeží a učinit odbočku z hlavní pevniny Sumatry. Ze Sibolgy se přeplavíte na ostrov Nias známý svými megalitickými monumenty a dobrými podmínkami pro surfování. Sbírku místního umění představuje museum v Gunung Sitoli. Tradiční vesnice se sousřeďují kolem Gomy v centru ostrova, vesnice Bawomataluo je známá svými skoky přes téměř dvoumetrové kamenné zídky, lompat batu.V Hilisimaetanu zůstala zachována vice než stovka tradičních domů, další tradiční stavby si můžete prohlédnout v Botohili. Nejlepší podmínky pro surfování nabízí pláž Sorake. Hlavním městem provincie západní Sumatra je téměř milionový Padang, z tohoto nepříliš atraktivního místa se můžete vypravit k naopak velice zajímavým Mentawajským ostrovům, jehož obyvatelé byli po dlouhá léta izolováni od zbytku země. Většina mentawajské populace žije na ostrově Siberut, kde se můžete vydat na trek směřující do tradičních vesnic ve vnitrozemí.
Na Siberut se můžete vypravit také v rámci organizovaných výletů vypravovaných z Bukittinggi, zřejmě nejhezčího města celé Sumatry a centra přitažlivé kultury Minangkabau. Symbolem města je lokální Big Ben Jam Gadang postavený ve dvacátých letech minulého století k umístění hodin, daru holandské královny. Z holandské pevnosti Benteng de Kock již mnoho nezbylo.Velký městský trh Pasar Atas je otevřený denně, oblíbeným místem pro pozorování západu slunce je Taman Panorama s výhledem na kaňon Sianok. Krásné okolí Bukkitingi malebně doplňují tradiční domy Minangkabau s buvolími rohy. Ve vesnici Silinduang Bulan se můžete zastavit v tzv. královském paláci Rumah Gadang Pagaruyung. V Belimbingu se dochovaly domy stare I třista let. Minangkabauské tance a hudba jsou předváděny v Padangpanjangu. V přírodní rezervaci Batang Palupuh , šestnáct kilometrů severně od Bukittinggi, můžete narazit na největší květinu světa Rafflesi arnoldii s květem dosahujícím až metrového průměru. Vyznavači trekování se mohou vydat na výstup na 2891 metru vysokou Gunung Merapi. Milovníci přírody se mohou pokochat údolím Harau a také jezerem Maninjau. Krásné scenérie vás čekají také v údolí Kerinci na hranicích provincie Jambi. Národní park Kerinci Seblat, pokrytý převážně primárním deštným pralesem, je největším na Sumatře, nachází se zde také nejvyšší hora celé Sumatry 3805 metrů vysoká Gunung Kerinci, výstup na ní vám zabere dva dny, snažší výstup je k jezeru Gunung Tujuh označovanému za nejvyšší vulkanické jezero jihovýchodní Asie, výchozím místem je vesnice Pelompek. V málo navštěvovaném Bengkulu ve stejnojmenné provincii se můžete zastavit v bývalé britské pevnosti Benteng Marlborough pocházející z roku 1719. Podobně zřídka navštěvovaný je i ostrov Enggano s několika hezkými plážemi a možnosti šnorchlování. Mnohem větší počet návštěvníků zavítá na ostrovy Batam a Bintam v provincii Riau, spojené trajektem se Singapurem. Zejména město Nagoya na Batamu s bary a masážními salony je vyhledávaná sexuálními turisty ze Singapuru. Turistické zajímavosti jižní Sumatry
Druhé největší město Sumatry Palembang je sice centrem ropného průmyslu,ale jinak není příliš zajímavé. Můžete se však odtud dostat na ostrov Bangka s hezkými plážemi s bílým pískem. Název Bangka je odvozen od výrazu pro cín a těžba cínu je jednou z hlavních činností obyvatel ostrova. Nejižnější část Sumatry zabírá provincie Lampung, památník v jejím hlavním městě Bandar Lampungu připomíná oběti erupce vulkánu Krakatau a následné vlny tsunami, která v roce 1883 zahubila okolo 36 000 lidí. Ze Sumatry je k sopce blíže než ze západní Jávy, za příznivých podmínek jsou k tomuto mořskému vulkánu pořádán yvýpravy z Kaliandy. Jedna z nejstarších rezervací v Indonésii národní park Way Kambas leží více než sto kilometrů od Bandar Lampungu. Park je domovem divokých slonů a zřejmě i sumatránského nosorožce. V parku je v provozu sloní centrum, ze kterého se můžete vydat na projížďku na slonech. Skutečným koncem Sumatry je Bakahueni, odkud vyjíždí trajekty na Jávu |