Na centrální Jávě se nacházejí nejvýznamnější historické památky Indonésie zařazené na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO - buddhistický Borobudur a hinduistický chrámový komplex Prambanan. Borobudur byl postaven za vlády dynastie Sailendra někdy v období od poloviny osmého století do poloviny devátého století našeho letopočtu. Po dlouhá léta chrám zůstával ukryt pod nánosem sopečného popele než ho v roce 1815 znovuobjevil tehdejší guvernér Jávy Thomas Raffles. Masivní stupa dvou milionů kamenných bloků stojí na základně o rozměrech 118 n a 118 metrů.Na šest čtvercových teras navazují tři kruhové terasy. Borobudur je obří mandalou, která zobrazuje buddhistickou vizi kosmu. Necelé čtyři kilometry východně od Borobuduru se nachází skromnější svatyně Mendut se zajímavým třímetrovým Buddhou a obřím banyánovým stromem. Hinduistický komplex Prambanan pochází z období mezi osmým až desátým stoletím. Největším z chrámů je asi padesátimetrový Candi Siva Mahadeva ukrývající sochu Šivy se čtyřmi pažemi, obklopený menšími brahmánský a šivaistickými chrámy. Prohlídka Prambananu zabere asi půl dne, hinduistický komplex je možné navštívit samostatně nebo v rámci organizovaných výletů připravovaných mnoha cestovními kancelářemi v Yogyakartě, které často kombinují prohlídku Prambananu s Borobudurem.Z Yogyakarty se lze také vydat na jednodenní prohlídku nejstarších hinduistických chrámů Jávy nacházejících se na Dieng plato. Na náhorní plošině ve výšce více než dva tisíce metrů jsou rozesety asi čtyři stovky svatyní pocházejících z osmého a devátého století. Nejnavštěvovanější je candi Bima a pět chrámů tvořících tzv. komplex Arjuna, které jsou pojmenované podle hrdinů eposu Mahabharata. Kromě svatyní můžete v hezkém prostředí Diengu navštívit také barevné jezero Telaga Warna a kráter Sikidang. Opravdovým duchovním a kulturním centrem střední Jávy je Solo a zejména Yogyakarta.
Solo sehrává ve srovnání s Yogyakartou roli mladšího bratra, můžete se však zde setkat s pozůstatky mocné říše Mataramu, navštívit sultánský palác nebo si koupit batik. Kraton Surakarta se nachází ve své současné lokaci od roku 1745, palác byl před pětadvaceti lety poničen požárem, hlavní vchod vede k největší shromaždovací hale, v místní zajímavě vyhlížející věži se nachází svatyně, kde je údajně možné komunikovat s královnou jižních moří Nyai Loro Kidul. Lépe udržovaný než kraton je palác Mangkunegaran, který si můžete prohlédnout prostřednictvím organizovaných prohlídek. Palácové muzeum uchovává královské sbírky, v altánu se každou středu od desti hodin dopoledne konají taneční a hudební vystoupení. Největší batikový trh Pasar Klewer se nachází poblíž kratonu, bleší trh Pasar Triwindu na jalan Diponegoro.
Ze Sola se můžete vypravit k několika pozoruhodným místům spojeným s hinduismem. Každoročně tisíce poutníků šplhají na jednu z nejposvátnějších hor Jávy 3265 metrů vysoký Gunung Lawu, výchozím bodem je vesnice Sarangan, výstup trvá okolo šesti hodin. Na úbočí Gunung Lawu se nachází i jeden z nejzajímavějších chrámů erotický Candi Sukuh připomínající stavby jihoamerických Indiánů. Pochází z patnáctého století a jeho původ zůstává záhadou. Ze stejného období pochází i větší svatyně Candi Ceto. Ze Sola můžete zamířit k severnímu pobřeží a po cestě se zastavit v železničním muzeu v Ambarawě a v devíti malých hinduistických svatyních Gedung Songo pocházejících z osmého a devátého století. Přístavní město Semarang jako svoji hlavní atrakci nabízí starou čtvrť Outstadt, čínský chrám Gedung Batu a muzeum Jamu Jago věnované tradiční přírodní medicině. Ze Semarangu se poté můžete obrátit východním směrem. Jepara je centrem nábytkářského průmyslu na Jávě. Kudus je spojený s výrobou hřebíčkových cigaret, kreteku, s historií tohoto indonéského fenoménu se můžete seznámit v místním muzeu a také navštívit továrnu na jalan Yani, kde se stále tyto cigarety vyrábějí ručním způsobem. Druhé z center produkce kreteku se nachází v Kediri na východní Jávě. |