Indonésie - Vlajka, znak, hymna


Vlajka Indonésie


se skládá ze dvou vodorovných pruhů, červeného a bílého. Červeno-bílá vlajka vlála už v letech 1293-1475 v majapahitském císařství. Její barvy byly podmíněny lehko dosažitelným materiálem - bílou bavlnovou látkou a červeným barvivem získávaným z mořských měkkýšů. Spojuje v sobě taktéž párové pojmy nebe - zem, statečnost - čistota, svoboda - spravedlnost.

Vlajka se v roce 1922 stala symbolem partyzánů bojujících proti holandské okupaci a v roce 1945, resp. 1949, byla prohlášena za vlajku národní. Má stejné barvy jako vlajka Monaka.


Znak Indonésie


Indonéský státní znak se skládá ze zlatého orla, zvaného "garuda", což je postava ze starých indonéských bájí. Je rovněž vyobrazen v mnohých chrámech ze 6. století.
Orel je symbol tvořivé energie. Jeho ústřední barva - zlatá - představuje velikost národa. Černá barva symbolizuje přírodu. Na každém křídle je 17 per, na ocase 8 a na šíji 45. Tyto číslice jsou datem vyhlášení nezávislosti Indonésie: 17. srpna 1945.
Krédo "Bhinneka Tunggal Ika" (Jednota v různosti) je vepsáno do stuhy, kterou drží orel ve spárech. Autorem tohoto starého javánského kréda je světec Majapahit Kingdom, který žil v 15. století. Stvrzuje jednotu indonéského národa navzdory jeho etnické a kulturní nesourodosti.Štít symbolizuje sebeobranu v bitvě a ochranu. Červená a bílá barva na pozadí štítu korespondují s barvami indonéské vlajky. Pět symbolů umístěných na štítu představuje státní filozofii Pancasila, která tvoří základ indonéského státu.Vodorovná linka středem štítu symbolizuje rovník, který probíhá ostrovy Sumatra, Kalimantan, Sulawesi a Halmahera. Účelem této linky je připomenout, že Indonéská republika je jedinou tropickou zemí světa, kterou její obyvatelé vybudovali vlastníma rukama ve svobodnou a nezávislou zemi.Zlatá hvězda na černém pozadí uprostřed štítu představuje první zákon Pancasily - víru v jednoho jediného boha. Řetěz symbolizuje po sobě jdoucí generace lidí. Kulaté články znamenají ženy a hranaté články muže. Jsou symbolem druhého zákona - spravedlivého a civilizovaného lidstva. Banyán ("beringin") symbolizuje třetí zákon - jednotu Indonésie. Hlava divokého býka ("banteng", bos javanicus), černá na červeném pozadí představuje čtvrtý zákon - demokracie řízená vnitřní moudrostí a rozvážností představitelů státu. Pátý zákon - sociální spravedlnost pro veškerý indonéský lid - je symbolizován zlatou a bílou rýží a bavlníkem.


Státní hymna


je "Indonesia Raya", což znamená Velká Indonésie. Zkomponována byla v roce 1928. Zrod indonéské státní hymny znamenal počátek indonéského národního hnutí. Hymnu poprvé představil její autor, Wage Rudolf Supratman, na druhém Všeindonéském kongresu mládeže dne 28. října 1928 v Batávii (dnešní Jakarta). A bylo to právě tahdy, kdy idonéská mládež bez rozdílu etnika, jazyka, náboženství i kultury přísahala věrnost následujícím cílům:
Jedné rodné zemi - Indonésii
Jednomu národu - indonéskému národu
Jednomu společnému jazyku - Bahasa Indonesia

 

"Indonesia Raya" (Great Indonesia)

Indonesia tanah airku,
Tanah tumpah darahku,
Disanalah aku berdiri,
Jadi pandu ibuku,
Indonesia kebangsaanku,
Bangsa dan tanah airku,
Marilah kita berseru:
Indonesia bersatu,
Hiduplah tanahku!
Hiduplah negeriku!
Bangunlah jiwanya!
Bangunlah badannya!
Untuk Indonesia Raya!

Chorus:
Indonesia Raya, merdeka, merdeka
Tanahku, negeriku yang kucinta
(bis)

Indonesia Raya, merdeka, merdeka
Hiduplah Indonesia Raya

 

INDONESIA RAYA (Velká Indonésie)
Indonésie, má rodná zem,
místo mého zrodu,
kde strážím,
svoji mateřskou zem,
Indonésie má národnosti,
mí lidé a má zemi,
bojujme všichni za:
sjednocenou Indonésii,
ať žije má rodná země,
ať žije má vlast,
můj národe a všichni mí lidé,
rozvíjejte svého ducha,
pěstujte svá těla,
pro Velkou Indonésii
Refrén:
Velká Indonésie, svobodná
a nezávislá,
země, vlast, kterou miluji
Velká Indonésie, svobodná
a nezávislá,
země, vlast, kterou miluji

 

Píseň, která volala po sjednocení Indonésie, se stala brzy velmi populární. Zaznívala na indonéských politických mítincích, kde jí lidé naslouchlali s posvátnou úctou. Hymna výrazně pozvedla národní vědomí mezi obyvateli celého souostroví.

 

Hudba (mid)


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Souhrnná teritoriální informace (pdf)

Zájezdy Indonésie

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů