Indonésie - základní informace


Oficiální název: Indonéská republika

 

Hlavní město: Jakarta

 

Rozloha: 1 919 440 km2

 

Počet obyvatel: 231 369 500

 

Hustota zalidnění: 120 lidí na km2

 

Státní zřízení: republika

 

Náboženství: muslimové 88 %, protestanti 5 %, římští katolíci 3 %, hinduisté 2 %, buddhisté 1 %, jiní 1 %

 

Indonésie - je stát v jihovýchodní Asii a Oceánii tvořený 17 508 ostrovy. S více než 230 miliony obyvatel jde o čtvrtý nejlidnatější stát světa a rovněž o stát s největším počtem obyvatel hlásících se k islámu. Státním zřízením země je republika s voleným prezidentem a parlamentem. Hlavním městem Indonésie je Jakarta. Na pevnině hraničí Indonésie s Papuou Novou Guineou, Východním Timorem a Malajsií. Na moři sousedí se Singapurem, Filipínami, Austrálií a indickým územím Andamany a Nikobary.

Indonéské souostroví bylo významným obchodním centrem nejméně od 7. století, kdy království Šrívidžaja obchodovalo s Čínou a Indií. Místní vládci postupně začali přebírat indickou kulturu, náboženské a politické modely a hinduistická a buddhistická království vzkvétala. Indonéská historie byla ovlivněna snahami cizích mocností ovládnout její přírodní bohatství. Muslimští obchodníci přinesli islám a evropští kolonialisté spolu v době zámořských objevů bojovali o ovládnutí obchodu s kořením na Molukách. Po třech a půl stoletích holandské nadvlády získala Indonésie po druhé světové válce nezávislost. Turbulentní moderní historie země byla ovlivněna přírodními katastrofami, korupcí, separatismem, demokratizací a obdobími prudkých ekonomických změn.

 

Počasí: V Indonésii se střídají dvě období - sucha a deště. Období dešťů připadá na říjen až duben, období sucha, které je také nejvhodnější dobou k návštěvě země, trvá od května do září. Na Kalimantanu je rozdíl mezi oběma obdobími menší, na Nusa Tenggaře větší. Nejdeštivějšími měsíci, kdy v průtržích může pršet i několik dnů, jsou leden a únor, na Molukách nejvíce srážek spadne od května do července.

 

Vstupní formality: Občané ČR mohou obdržet na některých vybraných mezinárodních hraničních přechodech a mezinárodních letištích Indonéské republiky tzv. příletová víza ("Visa on Arrival") na 30 dnů. Náležitosti: platnost cestovního dokladu minimálně 6 měsíců od data vstupu na území Indonéské republiky; poplatek za pobytové vízum na 30 dnů ve výši 25,- USD; zpáteční letenka/lodní lístek. Na indonéských letištích je při odletu vybírána letištní daň, tzv. "Departure Tax". Výše poplatku se pohybuje ve výši 30.000 - 80.000 indonéských rupií (IDR) u vnitrostátních letů a 100.000 - 150.000 IDR u mezinárodních letů. Poplatek je splatný výhradně v rupiích a cestující je povinen jej uhradit při odbavení na přepážce.

 

Obyvatelstvo: souostroví patří k mnoha etnickým, jazykovým a náboženským skupinám. V Indonésii došlo k vývoji sdílené identity definované společným jazykem, etnickou a náboženskou pluralitou uvnitř většinově muslimské společnosti, umožněnou historickou zkušeností s kolonialismem a bojem proti němu. Indonéské národní motto, "Bhinneka Tunggal Ika" ("Jednota v rozdílnosti", doslova "Mnoho, ale jeden") vyjadřuje rozdílnost, která zemi charakterizuje. Navzdory obrovské populaci a hustému zalidnění se v zemi nacházejí obrovské oblasti divočiny s druhou největší biodiverzitou na světě. Indonésie má velké přírodní bohatství, ale přesto je zde chudoba rozšířeným problémem. Navzdory problémům s chudobou je Indonésie 19. největší ekonomikou světa, a je proto jednou ze zemí skupiny G-20. Je také členem Sdružení národů jihovýchodní Asie a Asijsko-pacifického hospodářského společenstv

 

Očkování: Pro cestu do Indonésie není vyžadováno žádné očkování. Doporučeno je očkování proti hepatitidě A. Podle oblastí, do kterých se hodláte vydat, plánované délky pobytu a po zvážení míry rizika se můžete nechat naočkovat také proti hepatitidě B, břišnímu tyfu a japonská encefalitidě. Očkování na břišní tyfus se provádí minimálně dva týdny před cestou, na žloutenka A,B minimálně dva týdny před cestou, u kombinovaných vakcín šest týdnů před cestou. Dobrou a kvalitní zdravotnickou péči poskytují pouze poměrně drahá zdravotnická zařízení, která se nacházejí pouze v největších městech.

 

Jazyk: indonéština (úřední, standardizovaná forma malajštiny), angličtina, nizozemština, velké množství místních jazyků, z nichž nejpočetnější je javánština

 

Nápoje a strava: Indonéská kuchyně je poměrně odlišná od evropské, což je dáno zcela odlišnými přírodními, klimatickými, geografickými a metorologickými podmínkami. Na rozdíl od evropské kuchyně je kuchyně indonéská chudá na mléčné a masné výrobky a na pečivo. Základem indonéské stravy je rýže, zelenina, vejce a tofu. Maso je v Indonésii drahé a tak se ho servírují jen velmi malé porce, nejrozšířenější je kuřecí a skopové maso, v nemuslimských oblastech také vepřové. Dosti rozšířeny jsou v kuchyni ostrovní země také ryby všeho druhu. Indonéská jídla jsou mnohem ostřejší než jídla evropská a zároveň také mnohem sladší. Indonésané si velmi rádi přidávají do jídla různé ostré omáčky - nejrozšířenější omáčky jsou pálivá feferonková omáčka sambal a sójová omáčka kecap, která má jak ostrou, tak sladkou variantu. Nejrozšířenějšími nápoji v Indonésii jsou káva a čaj. Oba se vyrábějí i jako studené nápoje - limonády. Velmi oblíbeným je v tropickém klimatu "ledový čaj", což je právě uvařený horký čaj s kusem ledu. Všude je běžně k dostání voda, ze slazených limonád jsou nejvíce rozšířeny nápoje od firmy Coca-Cola. V převážně muslimské Indonésii je alkohol odmítán a to i vyznavači ostatních náboženství. V běžných obchodech se ho nabízí jen omezený výběr, v obchodech v muslimských čtvrtích se alkoholické nápoje nevedou vůbec. V některých oblastech je konzumace alkoholu na veřejnosti dokonce zakázána.

 

Měna: Indonéskou měnou je Indonéská rupie, běžně označována písmeny Rp před číselným údajem, mezinárodním kódem měny je IDR. Mince se vyskytují v hodnotách 100, 200, 500, 1000. Užívání mincí hodnoty menší než 1000 pomalu zaniká. Bankovky jsou v oběhu v hodnotách: 1000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000. Směnný kurz rupie je přibližně 1 USD = 9 000 IDR. Zavedené platební karty se běžně přijímají v hotelech vyšších kategorií, v cestovních kancelářích, v supermarketech a v luxusnějších obchodech. Nejlepší a absolutně všestranné užití ve všech částech Indonésie má stále hotovost. Cestujete-li do odlehlejších regionů, vybavte se na cestu dostatečným množstvím hotovosti v indonéské měně.

 

Elektrické napětí: Elektrické napětí a zástrčky jsou stejné jako v ČR, tudíž lze běžně používat všechny české elektrické spotřebiče bez adaptérů. A naopak, indonéské spotřebiče lze běžně používat v ČR.

 

Nákupy: Hlavním artiklem spojovaným s Indonésií je batika, což je speciální způsob barvení materiálu, a to nejen textilu, jak je známé u nás. Batika je typická pro ostrovy Jáva a Bali, ale zdá se, že balijská batika je pestřejší a líbivější.

 

Oblečení: nejvhodnější je lehké bavlněné oblečení. Koupání nahoře bez není obvyklé. Koupání bez plavek je nepřípustné. Do autobusů se hodí lehčí teplé oblečení


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Souhrnná teritoriální informace (pdf)

Zájezdy Indonésie

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů