Název: Laoská lidově demokratická republika
Rozloha: 236 800 km2
Poloha: vnitrozemský stát v jihovýchodní Asii na poloostrově Zadní Indie. Topografii země dominují hory a řeky. Přes 70% země jsou hory a náhorní plošiny. Povrch náhorních plošin je členěn údolím Mekongu a jeho přítoky. Dvě třetiny Laosu jsou zalesněné a jen 10% země je vhodné pro zemědělství. Ve středu Laosu se rozkládá plošina Trahninh (2817 m n.m.)
Sousedé: Vietnam, Kambodža, Thajsko, Myanmar a Čína
Populace: 6 477 211
Podle oficiálních laoských údajů žije na území Laosu 68 národnostních menšin. V souladu s jazykovými, kulturními a geografickými kritérii se obyvatelstvo v minulosti tradičně dělilo tří hlavních skupin: Lao Lum /žijící v nížinách/, kterých je přibližně 55 %; Lao Theung /žijící na vysočinách/-asi 20 %, Lao Sung /žijící v horách/-asi 6 %, Hmongové cca 8 % a zbytek tvoří asi 40.000 Vietnamců, 30.000 Číňanů a méně početné skupiny Indů, Barmánců a Malajsijců.
Jazyk: Úředním jazykem je laoština. Malé procento zejména starších občanů hovoří francouzsky. Po přijetí země do ASEANu (r.1997) je věnována pozornost výuce angličtiny i vzhledem k turistickému ruchu.
Hlavní město: Vientiane - odhad 500 000 obyvatel
Politický systém: komunistický stát
Podle ústavy z roku 1991 je Laos republikou. Zákonodárná, výkonná a soudní moc jsou oddělené. Nejvyšším zákonodárným orgánem je Národní shromáždění. Politický systém země je však založen na existenci jediné politické strany, Lidové revoluční strany Laosu /LRSL/, jejíž vedoucí postavení ve společnosti je uzákoněno v ústavě. Zakládání jiných politických subjektů není povoleno. Hlavou státu je prezident, který je zároveň vrchním velitelem ozbrojených sil.
Náboženství: Nejrozšířenějším náboženstvím je buddhismus, ke kterému se hlásí asi 67 % obyvatelstva. Mezi příslušníky horských kmenů je rozšířena animistická víra. Křesťanskou víru vyznávají cca 2 % obyvatel.
Podnebí: Laos má vlhké tropické podnebí. Jeho klima určují pravidelné asijské monzunové cykly vytvářející vytvářejí tři základní období. Teplý jihozápadní monzun od Indického oceánu přinášející deštivé monzunové období přichází mezi květnem a červnem, a trvá do listopadu. Množství srážek se liší podle nadmořské výšky a zeměpisné šířky. Nejvíce srážek, přes 300 cm za rok, spadne na jižních vrcholech Annamite Chain.
Po monzunu následuje období sucha trvající od listopadu do května. Jeho první část od listopadu do poloviny února se vyznačuje chladnějšími teplotami. Toto klima je ovlivňováno severovýchodním monzunem, který Laos sice míjí, ale přináší mu příjemné chladnější klima. Jakmile ochlazující vliv severovýchodního monzunu skončí, teploty od března do května stoupnou na roční maximum.
Teploty se mění zejména v závislosti na nadmořské výšce. V údolí Mekongu se nejvyšší teploty pohybují mezi březnem a dubnem kolem 38°C a nejnižší mezi prosincem a lednem kolem 15°C. V horách Xieng Khuangu mohou noční teploty v prosinci lednu klesnout až k 0°C. Během období dešťů jsou průměrné denní teploty 29°C v nížinách a 25°C v horských údolích.
Čas: GMT + 7 hodin (za našeho letního času + 6 hodin).
Měna: Místní měnou je kip. Kurs kip /1 USD v říjnu 2010 činil cca 8,100 kipů /USD a 10.050 kipů/Euro. Problémem by neměla být hotovostní platba v USD, kterou lze případně volně směnit v jakékoliv směnárně, kde lze bez problému směnit již i Euro. V hlavních turistických centrech se objevují v omezené míře bankomaty.
Elektřina: Elektrické napětí je 220 V, proud je střídavý. Zásuvky mají úzké kruhové otvory, do kterých lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde jsou také americké zásuvky, které mají ploché otvory, v tom případě je nutný adaptér.
Bezpečnostní situace: Laos je relativně bezpečnou zemí, podobně jako většina východoasijských států. Kriminalita je v porovnání s ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni, přesto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření.
V Laosu nemá Česká republika zastoupení, v případě problémů musíte kontaktovat velvyslanectví v Bangkoku.
Zdravotnictví: Kvalita zdravotní péče v zemi je na nízké úrovni. Týká se to zejména technického vybavení zdravotnických zařízení. Za ošetření a léky se platí v hotovosti. K dostání jsou i léky zahraniční provenience. Trochu lepší nemocnice jsou ve Vientien. Při závažnějších problémech je nutná repatriace do Thajska.
Voda: Doporučuje se pít balenou vodu, která je dostupná ve všech turistických místech.
Stravování: Laoská kuchyně je do značné míry podobná thajské. Je však méně ostrá, spíše chuťově nevýrazná. V hlavních turistických oblastech lze navštívit restaurace, které připravují thajské, indické a evropské pokrmy. Veškeré pokrmy se připravují z čerstvých surovin, jako je zelenina, čerstvé ryby, kuřata, kachny, vepřové maso, hovězí maso nebo maso z vodních buvolů. Základ všech jídel tvoří vařená nebo napařovaná lepkavá rýže. Charakteristickou chuť jídel vytváří kombinace citronové trávy (lemongrass) a čerstvého koriandru. K oblíbeným ochucovadlům patří omáčky a pasty z fermentovaných ryb, kokosové mléko, chilli, česnek, zázvor, drcené arašídy a tamarindová šťáva. Jídla jsou často zdobena zeleným salátem, nasekaným koriandrem, lístky máty, klíčky nebo fazolovými výhonky.
I když se laoská káva z náhorní plošiny Bolaven řadí mezi nejkvalitnější na světě, její pití není v Laosu příliš rozšířeno. Laosané dávají přednost zelenému čaji, čerstvým ovocným šťávám a velmi dobrému pivu "Beer Lao".
Oblečení: tropické klima vyžaduje lehké letní oblečení, do hor bunda a svetr. Je třeba ho přizpůsobit ročnímu období a konkrétní oblasti. Hodit se Vám určitě bude pláštěnka a repelent.
Očkování: není vyžadováno žádné očkování a při běžných turistických zájezdech není nutné užívat antimalarika. Při plánovaném dlouhodobém pobytu v zalesněných oblastech nebo džungli doporučujeme očkování proti žloutence (A, B), tyfu a japonské encefalitidě
Víza: Turistická víza dostanou občané ČR bez problémů při vstupu do země (30 USD s platností 15 dnů). Výjimkou jsou hranice s Kambodžou, kde není možné víza získat.
Kombinace s Thajskem: nabízí se řada variant. K nejoblíbenějším patří vstup do Laosu ze severního Thajska z Chiang Khong. K nejjednoduším pak návštěva hlavního města Vientien, které leží na Mekongu, tvořícím hranici s Thajskem. Po poznávací části v Laosu se většinou kombinuje s pobytem u moře v některém thajském letovisku. |