Wat Benchamabophit


Celé jméno: Wat Benchamabopit Dusitwanaram (Wat Ben)
Status: královský chrám první třídy, chrám krále Ramy V. (je zde pochovaný)


Mramorový chrám


Tento nejnovější z královských chrámů stojí na místě původního chrámu z doby Ayutthaya, který se jmenoval Wat Laem nebo Wat Saithong. Je postaven z italského carrarského mramoru a tvoří neobvyklou kombinaci tradiční thajské chrámové architektury a evropských stylů. Hlavní budovu navrhl Princ Naris, velký thajský umělec a bratr krále Ramy V. spolu s italským architektem Hercules Manfredi. Vlastní chrám byl postaven v roce 1899 za panování krále Chulalongkorna (Rama V.), který mu také dal jeho dnešní jméno.


Bot


Uvnitř hlavní budovy s několikavrstvenou střechou můžeme obdivovat výzdobu a křížové lakované a pozlacené nosníky. Elegantní proporce představují úspěšné prolnutí viktoriánského a thajského stylu. Atrakcí číslo jedna je ovšem Phra Puttha Chinarat - což je kopie originálu z Phitsanuloku. Pod touto sochou je uložen také popel krále Ramy V. Na nádvoří se nachází sbírka 53 Buddhových soch z celé Asie.


Mniši


Chrám je jedinečným místem k pozorování náboženských oslav a obřadů konaných za svitu měsíce. Na rozdíl od většiny jiných chrámů se zdejší mnichové nevydávají na každodenní pravidelnou ranní pouť za almužnou do města, ale dárci za nimi přicházejí sami ráno mezi 6 a 7 hodinou k bráně chrámu.

 


DALŠÍ INFORMACE


Adresa 69 Nakhon Pathom Rd. , Dusit
Telefon 0 2282 3990, 0 2282 5591
Otevřeno denně 8.30 - 17
Vstupné 30,-THB
Spojení BUS: 72, 503

BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus