Buriram


 

Počet obyvatel

1 600 000

Rozloha

10 323 km 2

Hlavní město provincie

Buri Ram (30 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

380 km

Sousední provincie

Sakaeo, Nakhon Ratchasima, Khon Kaen, Surin, Kambodža

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Buri Ram, Khu Muang, Krasang, Nang Rong, Nong Ki, Lahan Sai, Prakhon Chai, Ban Kruat, Putthaisong, Lam Plai Mat, Satuk, Pa Kham, Na Pho, Nong Hong, Phlapphla Chai, Huai Rat, Non Suwan, Chamni, Ban Mai Chaiyapot Minor-district, Non Din Daeng, Ban Dan Minor-district, Nang Rong Sub-district Municipality, Muang Buri Ram Municipality


ÚVOD


Je známé jako město radosti a je jednou z největších a nejlidnatějších provincií v Isánu. Jméno "Buri Ram" znamená Město štěstí nebo Město požitků. Většina návštěvníků sem míří za starými khmérskými chrámy.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Park Khao Kradang


park je ve skutečnosti sopka. Jícen vulkánu je nyní malé jezírko s vodou po celý rok. Park je 6 km od města po silnici Buri Ram - Prakhon Chai. Vede sem betonová silnice, kterou lemují sochy Buddhy. Na konci silnice jsou schody stoupající do výšky 265 metrů. Na vrcholu je Phra Suphattaphit, obrovská socha sedícího Buddhy (vysoká 18 m), posvátné místo pro zdejší lidi. Naproti je starobylá pagoda, která uchovává repliku otisku nohy Buddhy. Park je pod správou Kanceláře pro ochranu přírody, Královské oddělení lesů. Provinční kanceláře vytvořili z tohoto místa jedno z hlavních turistických míst Thajska. Důvodem je neporušená příroda, za níž se sjíždějí turisté.


Nádrž Huai Talat a ptačí park


Okolo vodní nádrže žije více než 200 druhů ptactva, z nichž některé jsou přísně chráněné. Blízko je největší ptačí voliéra v oblasti, která patří panu Sawat Kochaseni (pozn.autora: nepodařilo se mi ověřit). Oblast je stinná a večer se zde prodává jídlo. Je to ideální místo pro ty, kteří hledají klid a chtějí pozorovat ptactvo.


Centrum řemesel a umění Buri Ram


vedle provinční Armádní kanceláře. Je zde mnoho replik z pískovce umění Isan jako prhay narai, amulety pro štěstí, sochy Buddhy a další.

 


Kulturní centrum Buri Ram


v institut Buri Ram Ratchaphat. Je to centrum se sbírkou historických artefaktů a prací, stejně jako výzkumný zdroj pro místní historii, archeologii a umění. Centrum bylo otevřeno 16.4.1993 a je otevřeno denně.


OKRES BAN KRUAT


Starověký lom


je místo kde Khmerští stavitelé získávali kámen pro stavbu svatyní na severovýchodě Thajska. Najdete ho mezi Khao Kloi a Khao Krachiao, blízko thajsko kambodžské hranice, 7 km od Amphoe Ban Kruat na silnici Ban Kruat-Lahan Sai, asi 3 km od hlavní silnice. Předpokládá se, že kámen z tohoto lomu byl použit na stavbu Phanom Rung a ostatních svatyní v Buri Ramu. Lom je z obou stran lemován skalnatými kopci a mezi nimi protéká potok. Celá oblast je pod zvláštním režimem chráněné krajiny. Od historického parku Phanom Rung je to sem přibližně 45 km.


Starověké pece Tao Sawai a Tao Nai Chian


se nachází 5 a 10 km od Amphoe Ban Kruat. Oblast je pod správou Fine Arts Department. Pece byly používány pro produkci glazované keramiky v období Khmérské nadvlády v této oblasti (9.-12. stol.).


OKRES CHALOEM PHRAKIAT


Historický park Prasat Phanom Rung


je významné místo úcty v období Lop Buri. Park je na vyhaslé sopce; láva je stále roztroušena okolo vrcholu. Na druhé straně je letecká radarová stanice. Dříve byl kráter přírodní vodní nádrž. Phanom Rung je hinduistická svatyně sekty Sivaite, se Shivou jako vládnoucím bohem; socha byla v nepřetržitém používání od 9. do 12. století n.l. První, co návštěvník uvidí jsou úžasné schody, které mají tři stupně vedoucí do prvního altánu. Je zde rovněž kamenná stezka, s malými sloupy podél, vedoucí k mostu Naga s altánky. Na konci mostu je 5 stupňů k chrámu. Je zde ještě další terasa na konci mostu Naga, která vede dovnitř památníku a další most Naga mezi památníkem a hlavním prangem. Hlavní prang je vyzdoben tím samým typem Mandapy jako Prasat Hin Phimai. Při vstupu do prangu je první vidět obrovská socha tančícího boha Shivy.


Wat Khao Angkhan


na Khao Angkhan, dlaším vyhaslém vulkánu v Buri Ram. Artefakty zde nalezené, jako starobylý pískovcový chrám, jsou z období Dvaravati. Dnes je zde Wat Khao Angkhan, jeden z největších chrámů Buri Ram. Budovy byly navrženy tak, aby zobrazovaly architekturu různých období. Všechny jsou nádherné. Uvnitř kaple jsou nástěnné malby zobrazující minulé životy Buddhy v angličtině.


OKRES PRAKHONCHAI


Prasat Hin Muang Tam


Postavena během 9. a 10. století na úpatí hory v Ban Khok Muang, 8 kilometrů od Prasat Phanom Rung. Svatyně je cihlová s 5 pagodami a okolo s rybníčky. V rohu každého z nich je pískovcová, 5 -hlavá Naga. Pískovcové prahy a dveře jsou krásně vyzdobeny. Komplex budov je obklopen křivolakou terasou a zdí. Neexistuje záznam o tom, pro koho byla svatyně postavena. Prahy ukazují hinduistické božstvo v charakteristickém khmérském stylu Baphun z 11.století (1017 -1087), z toho se usuzuje, že chrám byl postaven pro hinduistickou komunitu.


OKRES NON DIN DAENG


Monument Rao Su


je 107 km od Buriramu vedle silnice Lahan Sai - Ta Phraya. Byl dokončený v roce 1979 a připomíná chrabrost občanů, policistů a vojáků, kteří zemřeli při povstání které se snažilo zastavit stavbu této důležité strategické cesty.  Jméno "Rao Su" mu dal král.


Přehrada Lam Nang Rong a nádrž Khlong Manao


Přibližně 200 metrů od památníku se nachází tato velká nádrž vzniklá jako výsledek královského projektu. Slouží jak pro zavlažování a zemědělství, tak pro relaxaci a odpočinek. Můžete se zde koupat nebo si najmout člun a vydat se pozorovat krásy přírody.


OKRES LAHAN SAI


Prasat Nong Hong


je malý starověký chrám při břehu přehrady Lam Nang Rong. Na východní straně u vstupu uvidíte tři cihlové prangy, pravděpodobně z 12. století. Chrám je viditelný od přehrady (asi 500 m).


OKRES PA KHAM


Prasat Ban Kok Ngiew


je starověká nemocnice (Arogayasala), postavená pravděpodobně ve 13. století jako několik dalších při historické cestě z Angkhor Wat v Kambodži do Prasat Hin Phi Mai v Nakhon Ratchasima.


OKRES PHUTTHAISONG


Prang Ku Suan Taeng


je další starověké Khmerské místo umístěné v Ban Don Wai, Tambon Nong Waeng při hlavní silnici č.202 (Phutthaisong - Prathai). Uvidíte tu tři cihlové pagody na stejném základě. Místo čeká renovace. Býval tu krásný kamenný překlad, který byl ukraden a prodán do zahraničí. Později byl získán zpět a dnes je vystaven v Národním muzeu. Některé další artefakty odtud jsou vystavené v Phimai národním muzeu (Nakhon Ratchasima).


Phra Chao Yai ve Wat Hong


je velký a starý Buddha v pozici rozjímání v chrámu Wat Hong. Je 1,6 metru široký a 2 metry vysoký. Každý únor se tu schází tisíce místních obyvatel, aby mu vzdali úctu. Přestože jeho jméno v thajštině znamená "velký", je důvodem pro pojmenování zřejmě spíše duchovní rozměr. V chrámu uvidíte i několik menších zajímavých Buddhových soch.


OKRES SATUK


Phra Phuttharoop Yai


nebo Phra Phuttharoop Patima Santayaphirom Satuk Udom Ratsadon Nimit Manin je obrovský stojící Buddha na břehu řeky Mun, proti radnici v Satuk. Je vysoce ctěný místním obyvatelstvem. Každý rok první víkend v listopadu se na řece před sochou koná závod lodí.


FESTIVALY


Festival papírových draků


druhý víkend v prosinci, stadion v okrese Huai Rat. Koná se od roku 1986 v období sklizně rýže a příchodu monzunu do oblasti. Oficiální soutěže se můžou zůčastnit draci s rozpětím více než 2,5 m. Hodnotí se nejen krása, ale i způsob letu. Konají se průvody a další atrakce.


Phanom Rung festival


každý rok v dubnu. Koná se řada historických představení, procesí a ohromující světelná a zvuková šou.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Khao Kradong FP

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám