Nakhon Ratchasima (Khorat)


 

Počet obyvatel

2 560 000

Rozloha

20 494 km2

Hlavní město provincie

Nakhon Ratchasima (180 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

259 km

Sousední provincie

Sa Kaeo, Prachin Buri, Nakhon Nayok, Sara Buri, Lop Buri, Chaiyaphun, Khon Kaen, Buriram

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Nakhon Ratchasima, Khon Buri, Soeng Sang,Khong, Ban Luam, Chakkarat, Chok Chai, Dan Khun Thot, Non Thai, Non Sung, Kham Sakae Saeng, Bua Yai, Prathai, Pak Thong Chai, Phimai, Huai Thalaeng, Chum Phuang, Sung Noen, Kham Thale So, Sikhiu, Pak Chong, Nong Bunnak, Kaeng Sanam Nang, Non Daeng, Wang Nam Khieo, Thepharak Minor-district, Muang Yang Minor-district, Phra Thong Kham Minor-district, Lamthamenchai Minior-district, Chalerm Phra Kiat, Makha-Pol Songkhram Sub-district Branch, Non Sung Sub-district Municipality, Bua Yai Sub-district Municipality, Pak Chong Sub-district Municipality, Nakhon Ratchasima Provincial Municipality


ÚVOD


V této provincie jsou stále patrné pozůstatky dávné khmérské říše. Hlavní město provincie je známé pod jménem Khorat a leží v rovině severovýchodně od Bangkoku a slouží jako brána do severovýchodního regionu.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Thao Suranari


Památník se nachází na západní straně města, vedle staré brány "Prabu Chumpon". Socha byla postavena r. 1934 na památku manželky guvernéra Khoratu, paní Khun Ying Mo, za vlády krále Ramy III., která pomohla zachránit město před invazí laoské rmády vedené Anuwongem, princem z Vientianu. Každý rok, od 23.března do 3.dubna se u sochy koná slavnost, na kterou se sjíždí tisíce lidí z města a okolních provincií.


Národní muzeum Moha Weerawong


Naproti Městskému úřadu. Je zde stálá expozice uměleckých předmětů jako pískovcové sochy Buddhy z khmerského a ayutthajského období, bronzové sochy Buddhy, keramika a dřevěné artefakty ze starobylých chrámů.


Wat Sala Loi


Chrám leží na břehu řeky Lam Takhong. Hlavní kaple byla oceněna mnoha cenami od různých architektonických organizací jako náboženský památník ve tvaru čínské lodi.


Prasat Hin Phanom Wan


20 km od města. Je u silnice na trase Nakhon Ratchasima - Khon Kaen; potom na 14-15 km doprava a pak dalších 5 km. tato náboženská svatyně byla postavena ve 12.století. Je ve stejném stylu jako khmerský chrám Prasat Hin Phimai, ale je menší. Hlavní stupa postavená z pískovce je obrácena na východ a je spojena s Mandapou cestou dlouhou 25,5 metrů a širokou 10,20 metrů. Chrám je obklopen zdí, za níž je mnoho malých jezírek a má vchody ze čtyř stran.


OKRES PAK CHONG


Přehrada Lam Takhong


Na okraji Dálnice přátelství (Mittraphap Rd.), s kapacitou vody 310 milionů m3. Slouží jako zásobárna vody pro okolní zemědělskou oblast. Současně slouží jako rekreační oblast. Břeh při silnici je lemován mnoha hospůdkami, jejichž návštěvu vřele doporučuji, buď pro dobré jídlo nebo fantastický výhled na přehradu.


NÁRODNÍ PARK KHAO YAI


"Velká hora"


Nejpopulárnější park Thajska založený r. 1962. Leží na plošině Korat, severně od Bangkoku a rozloha činí přes 2000 km2. Rozsáhlou oblast parku pokrývá jeden z největších a nejčistších deštných pralesů v Asii, poklad, díky němuž je Khao Yai zapsán jako Národní Dědictví ASEAN. Terén je hornatý (Khao Yai znamená Velká Hora), prales se mění ze savan k stále zelenému pralesu a ostatním stromům. Bohatost a různorodost druhů živočichů a rostlin je ohromující. Jsou zde k vidění stovky druhů ptáků, včetně mladých lezoucích papoušků a chocholatého orla. Živočišné druhy zahrnují malajského medvěda, tygra, gibbony, leopardy, zoborožce a mnoho dalších. Khao Yai je také ideální místo, kde lze vidět divoké slony, kterých tu žije něco mezi 200 - 300. Přes den se skrývají a krmí v pralese a až v noci se odvažují do otevřených prostor. To je také nejlepší čas na jejich pozorování.


Info pro návštěvníky


Nejvyšší kopec parku je Khao Rom, vysoký 1351 m. n m. Na severo-západě je nejhornatější oblast parku, ale většina Khao Yai je plošina s výškou mezi 600 - 1000 metrů. Průměrná teplota je okolo 28°C v nejteplejších měsících dubnu a květnu. V nejchladnějších měsících může teplota klesnout na 17°C a méně. Deště jsou v měsících od května do října. Okolo 300 druhů stěhovavých i nestěhovavých ptáků žije v bujném pralese parku. Park má rozsáhlou síť vyznačených i přírodních stezek a pokud chcete v parku přenocovat, je nezbytné získat povolení. V parku je 12 turistických stezek v délce od 2,5 do 10 km. Na stranách těchto stezek jsou zábrany, aby na ně nemohla divoká zvířata. Většina stezek je značena barevnými značkami na stromech. Některé začínají v okolí hlavní správy parku a je nutné najmout si průvodce pro obtížnější úseky cesty. V parku je také mnoho vodopádů a jeskyní, které jsou navštěvovány místními lidmi o víkendech a dnech volna na pikniky.


Vodopád Heo Narok


je největší a nejvyšší vodopád v parku. Nachází se jižně od kanceláře parku cestou k Prachin Buri. Od silnice k němu musíte asi 1 km pěšky. Má 3 stupně: první je vysoký přibližně 60 metrů a a voda z něho padá na další dva, dohromady je to alespoň 150 m. Zejména v období dešťů je proud velice silný a může být nebezpečný jak pro lidi tak pro zvířata. Stalo se již, že z útesu spadl divoký slon. Národní park má řadu dalších krásných vodopádů.


OKRES PHIMAI


Historický park Phimai


Tento park leží na velké thajské severovýchodní plošině a je zde mnoho chrámů různých velikostí; jejich stáří se odhaduje na 1 000 let. Budovy jsou postavené z cihel, kamenů nebo kombinace těchto dvou materiálů a existují dva typy staveb: budovy postavené lidmi Brahmanické kultury - ty mají 3 nebo 5 podlaží s vysokými věžemi; nebo budovy postavené pod záštitou Buddhismu - jsou přízemní a věže nejsou tak vysoké. Nejnápadnější ze všech je v Phimai, 60 km severovýchodně od Nakhon Ratchasima.


Prasat Hin Phimai


je největší pískovcová svatyně Thajska a leží téměř v centru starobylého města Phimai, s obdélníkovým tvarem o rozměrech 665 X 1 030 metrů. Nyní je svatyně po rekonstrukci. Pozůstatky starobylé khmerské architektury byly zachovány jako Národní Historický Park. Samotný památník je obklopen dvěma červenými pískovcovými zdmi; vnější zeď a ochoz. Ve zdech jsou čtyři věžní brány (Gopura) ve čtyřech hlavních směrech - sever, jih, východ, západ. Hlavní vchod je zdoben balustrádou Naga a je obrácen k jihu, k starobylým cestám z Angkoru. Hlavní bílý pískovcový Prang je postaven uprostřed nádvoří.výška věže je 28 m a po stranách jsou dvě menší budovy. Nalevo byla postavena "Prang Bhramadhat" a napravo "Prang Hin Daeng". Starobylé nákresy hlavní svatyně ukázaly, že všechny vnější prahy jsou zdobeny prvky hinduismu, jako dřevořezby příběhu Ramayana, postavy hinduistických bohů Šivy a Višny. Vnitřní prahy obsahují prvky typického mistrovského umění Buddhistického směru Mahayana. Svatyně Phimai byla zřejmě postavena jak k uctívání Budhismu Mahayana, tak Hinduismu: jeden z vnitřních prahů ukazuje výjev, kdy Buddhistický učenec Trilokayavichaya stojí na hinduistických bozích Šivě a jeho ženě. Tento obraz naznačuje možnost, že Buddhismus se stane významnější než Hinduismus. Na zdech byly rovněž nalezeny kamenné nápisy. Na prvním je napsáno jméno krále Suriyavoraman I. (1002 - 1050). Druhý je na dveřním rámu jižního ochozu a je na něm jméno krále Dharanidharavoramana I. (1107 - 1113). Tyto nápisy různých dat mají stejné architektonické prvky jako předměty nalezené uvnitř hlavního Prangu. Část svatyně Phimai byla postavena během pozdního 11.století a začátku 12.století.


Národní muzeum Phimai


V okrese Amphoe Phimai, 60 km severovýchodně od města Nakhon Ratchasima. V muzeu je unikátní kolekce ze starobylého khmerského období a artefakty z období Dvaravati.


Sai Ngam


Oblast vzdálená 1,5 km od Historického parku Phimai. Leží na břehu přehrady na řece Moon a je celá porostlá stromy Bunyan.


OKRES PRATHAI


Prasat Nang Ram


Svatyně v khmerském stylu byla postavena během 12.století jako ošetřovna. Skládá se z hlavní Stupy a Vihary, okolo nichž jsou zdi. Ve vzdálenosti 80-ti metrů jsou zdmi obklopené 3 Stupy, které měly pravděpodobně sloužit jako residence léčitelů.


OKRES NON SUNG


Ban Prasat


Archeologické naleziště 45 km od Nakhon Ratchasima. Byly vykopány 2 úrovně se třemi hlavními nalezišti: v hloubce 3,5 - 4,5 metrů leží lidské kosti a různé druhy předmětů, jako starobylé zbraně tvaru disku vyrobené z kamene podobného mramoru, dále obrovské zvířecí kosti, ozdoby ze zvířecích kostí a mušlí a starobylé zbraně tvaru sekyry. Vykopávky pochází zřejmě z období, před 3 000 lety. V hloubce 2,3 - 3 metry byly vykopány staré bronzové zbraně, kamenné korálky různých barev, ozdobná barevná keramika, zlaté náramky a řetízky na kotníky si z období Dvaravati (1 600 - 1 800 let). V hloubce 1,5 - 2 metry byly nalezeny vypalované a barevné keramické vázy khmerského a moderního stylu. Některé z nich jsou podobné současnému umění. Stejně i zbraně zde nalezené mají hodně společného se současností. Stáří je asi 600 let. Podle průzkumu Archeologického Oddělení je Ban Prasat uzavřený prostor nepravidelného tvaru s vodním příkopem a kopcem o rozměrech 700 X 450 metrů. Oblast se sklání k jihu, s nejvyšším bodem 4 metry nad okolními rýžovými poli. Oblast byla v prehistorickém období asi obývána zemědělci s vlastní typickou kulturou, zcela odlišnou od Ban Chiang a Changwat Udon Thai, které jsou mladší o 500 - 1 000 let.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Khao Yai NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám