Thajsko - Mae Hong Son


 

Počet obyvatel

240 000

Rozloha

12 681 km2

Hlavní město provincie

Mae Hong Son (8 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

924 km

Sousední provincie

Barma (Myanmar), Chiang Mai, Tak

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Mae Hong Son District, Khun Yuam, Pai, Mae Sariang, Mae La Noi, Sop Moei, Pangmapha, Muang Mae Hong Son Municipality


ÚVOD


Povrch druhé nejsevernější provincie Thajska je hornatý a po celý rok je zde relativně chladné klima. Provincie hraničí na severu a západě s Myanmarem (Barma) a silný barmský vliv je vidět na všech chrámech a stavbách. Populaci provincie tvoří Thajci a mnoho horských kmenů jako Karenové, Hmongové, Lahuové a Lisuové. Dříve se provincii díky své odlehlosti říkalo Thajská Sibiř.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Wat Phra That Doi Kong Mu


je chrám na vrcholu hory, který dominuje městu. Postaven byl za vlády prvního krále Mae Hong Son, Phraya Singhanatracha a nabízí překrásný výhled na celé město a přilehlé hory a údolí. Pokud jste ochotni si přivstat, nenechte si ujít svítání z ochozů chrámu.


Wat Hua Wiang


Uchovává sochu Buddhy Phra Chao Phara La Khaeng, která je oděna do krásného roucha. Je to napodobenina hlavní sochy z Mandalay, Myanmar.


Wat Phra Non


Uchovává sochu ležícího Buddhy v délce 12m. Je zde uložen popel krále Mae Hong Son. Schodiště chrámu střeží dva mohutní kamenní lvi.


Wat Chong Klang


stojí na břehu jezera Nong Chong Kham těsně vedle chrámu Wat Chong Kham. Hlavní atrakcí je replika Phra Buddha Sihing. Dále tu uvidíme celkem rozsáhlou sbírku různých předmětů zobrazujících příběhy z Phra Vejsandon Jakata (dřívější ztělesnění Buddhy) vytvořených barmskými řemeslníky kolem roku 1857.


Wat Chong Kham


tento starý chrám je dvojče chrámu Wat Chong Klang a byl vybudovný v roce 1827 řemeslníky Thai Yai. Budete obdivovat pozlacené sloupy a velkého Buddhu (klín má šířku 4.85 m) odlitou barmskými řemeslníky. Hlavní socha je replika Buddhy z Wat Suthat v Bangkoku.


Národní park Tham Pla


17 km od města Mae Hong Son, v okrese Ban Huai Pha. Je to území potoků vhodné pro odpočinek. Nejznámějším místem je jeskyně, kde žije ryba Phluang, která je ze stejného rodu jako kapr.


Horká vřídla


v celé oblasti okresu Amphoe Pai je mnoho horkých pramenů, jako Muang Paeng, Pong Ron a Pong Duat.


OKRES KHUN YUAM


Pole divokých slunečnic, Doi mae U-Kho


pole zabírá velkou část hornaté oblasti Tambon Mae U - Kho. Divoké slunečnice se v thajštině řeknou "Bua Tong". Kvetou během listopadu okolí vypadá jako pokryté zlatem.


AMPHOE PAI


Pai - Khao San Road severu


Z tohoto ještě nedávno zapadlého a ospalého hnízda se postupem času stala Mekka vandrovníků severním Thajskem. Nabízí se tu spousta hotýlků a hostelů levné kategorie a funguje dokonalý baťůžkářský servis podobně jako na Khao San Rd. v Bangkoku. Pokud jste milovníci tohoto způsobu cestování, musíte se tu prostě zastavit, to už patří k bontonu... Každopádně je to ideální výchozí bod pro výlety po okolí.


Národní park Huai Nam Dang


Celý národní park je porostlý květinami a stromy mírného pásma. Nabízí množství spektakulárních pohledů na horskou krajinu.


Rafting na řece Pai


S délkou 180 km, šířkou 30m a hloubkou 7m, je řeka Pai největší a nejdelší v provincii Mae Hong Son. Pro milovníky dobrodružství je výzvou sjet tuto řeku a zde jsou tři doporučená místa, kde začít:
1. Pramen řeky Pai
16km z Huai Chang Kaeo k mostu Wiang Nua, blízko Amphoe Pai. Cesta trvá přibližně 6 hodin. Nejlepší období je sjíždění je říjen - březen.

2. Z Amphoe Pai do Amphoe Muang
Délka cesty je asi 70km a je nutné počítat se 2 dny.

3. Z Amphoe Muang na thajsko - barmské hranice
tento úsek řeky je nejlepší sjet na motorovém člunu, což zabere 2-3 hodiny a potom využít nabídky vyjížďky na slonech do okolní nádherné přírody. Cestovní kanceláře a hlavní hotely ve městě nabízí nezbytný servis, který zahrnuje vyjížďky lodí, rafting a túry do pralesa.


Ban Nam Phiang Din


kaskádové vodopády na řece Pai River. Nedaleko odsud, na Myanmarském území je další turisticky vyhledávané místo známé jako "Pha Hom Nam".


Národní park Mae Surin


Vodopád Mae Surin je vysoký 80 m a je vidět z vyhlídky u kanceláře parku. Zdejší prales si stále uchovává svojí původní tvář. Pokud zde chcete přespat, je nutné mít vlastní stan. Nejlepší je navštívit park v době od listopadu do dubna, kdy je vysoká hladina vody a vodopád je tak nejmohutnější.


OKRES PANG MAPHA


Tham Lot


77km od města Mae Hong Son. Je to místo, kde byly nalezeny starodávné a prehistorické pozůstatky. Tato obrovská jeskyně je krásně vyzdobena barevnými stalagmity a stalaktity. Při návštěvě jeskyně je nutný průvodce. V různých částech okresu Amphoe Pang jsou další jeskyně, jako Ban Mae Lano, Ban Pang Kham a Ban Pha Phuek.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Horské kmeny - přehled

Kaew Komol FP - info o Národním parku (A)

Mae Ngao NP - info o Národním parku (A)

Mae Sawan Noi Waterfall FP - info o Národním parku (A)

Mae Surin Waterfall NP - info o Národním parku (A)

Pha Hin Tang FP - info o Národním parku (A)

Salaween NP - info o Národním parku (A)

Tung Bua Tong FP - info o Národním parku (A)

Tham Pla - Pha Sua NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám