Tak (1)


 

Počet obyvatel

500 000

Rozloha

16 407 km2

Hlavní město provincie

Tak (22 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

 

Sousední provincie

Mae Hong Son, Chiang Mai, Lamphun, Lampang, Sukhothai, Kamphaeng Phet, Nakhon Sawan, Uthai Thani, Kanchana Buri, Barma

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Tak District, Ban Tak, Sam Ngao, Mae Ramat, Tha Song Yang, Mae Sot, Phop Phra, Umphang, Wang Chao Minor-district, Mae Sot Sub-district Municipality, Muang Tak Municipality


ÚVOD


Tak je komunikační centrum severu a centrální provincie pro rozvoj severního Thajska. Zajímavostí je největší thajská přehrada "Bhumibol" o rozloze 16 406,6 km2.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Svatyně krále Taksina Velikého


Svatyně je blízko kanceláře Thajského Úřadu pro Turistiku (TAT). Socha krále Taksina - nejznámější osobnosti narozené v tomto kraji (1734 - 1782) je součástí každoročních oslav od 28.prosince do 3.ledna. Král Taksin vyhnal Barmánce ze země, když r.1767 zcela zničily tehdejší hlavní thajské město Ayutthaya.


Mokřina Mani Banphot


Tato bažinatá oblast se nachází přímo v centru města, u chrámu Wat Mani Banphot. Uvnitř tohoto chrámu je od 12.století uložena socha Buddhy Chiang Saen Buddha.


Khao Tham


Na vrcholu tohoto 71m vysokého kopce je Buddhova stopa. Obyvatelé provincie vzdávají tomuto místu hold během celého roku, zvláště během svátku Songkran, což je tradiční Thajský Nový Rok, 13.dubna.


Národní park Lan Sang


Nejpřitažlivějším místem parku vzdáleného od města jen asi 17 km jsou krásné vodopády, jako Namtok Lan Sang, Namtok Pha Phung nebo Namtok Lan Liang Ma. Pro ubytování kontaktujte Kancelář Národního Parku.


Národní park Taksin Maharat


Původně se park s rozlohou 149 km2 jmenoval Krabak Yai, po největším stromu Thajska. V parku vzdáleném od města asi 26 km najdete hory, kopce, stromy, stále zelený prales, vodopády, průzračně čisté potoky a mnoho vyhlídkových míst. Ubytování se nabízí formou bungalovů, stanů a chatek.


OKRES BAN TAK


Wat Phra Boromthat a staré město Tak


Tento chrám v Amphoe Ban Tak se nachází na místě, které bylo dříve částí města Tak. Je zde mnoho zřícenin, jako např. pagoda na vrcholu kopce. Ta byla podle legendy postavena za vlády krále Ramkhamhaenga ze Sukhothai (vládl v letech 1275-1317) na oslavu jeho vítězství v boji proti králi Khun Sam Chon.


OKRES MAE SOT


Centrum pro rozvoj a zvýšení životní úrovně horských kmenů Doi Musur


Žijí zde 3 horské kmeny - Lahu, Lisu a Meo, které se snaží vlastními silami zlepšit svou životní úroveň.


Mae Sot


Toto hraniční město na břehu řeky Moei je vstupní branou do Barmy na druhém břehu. Je to ideální místo k nákupu barmského zboží, zejména látek, drahých kamenů a ozdobných předmětů.


OKRES PHOP PHRA


Vodopád Pha Charoen


97m vysoký řadový vodopád. Najdeme ho mezi 36. a 37. kilometrem na silnici číslo 1090.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Tak 2 - pokračování

Thi Lo Su - vodopád

Khun Pa-Wor NP - info o Národním parku (A)

Lan Sang NP - info o Národním parku (A)

Maemoei NP - info o Národním parku (A)

Nam Tok Pacharoen NP - info o Národním parku (A)

Taksin Maharat NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám