Phetchabun (2)


OKRES NAM NAO


Národní park Nam Nao


jeho součástí jsou nesmírné plochy původního pralesa, ananasových plantáží, pastvin a panenské džungle. Je to lokalita velkého množství zvířat a více než 100 druhů ptáků. Během prosince-ledna tu může rtuť teploměru klesnout až k nule. Nejzajímavější místa se nachází při silnici č.12 (Lom Sak-Chumphae) a patří mezi ně:


Tham Pha Hong


jeskyně 300 m od hlavní silnice, 39 km severně. Uvnitř jeskyní jsou formace krápníků a stalagmitů. Je také bod ze kterého je krásný výhled na večerní scenérie.


Phu Kum Khao ananasová plantáž


15 km mimo hlavní silnice. Hustý porost borovic rámuje oblast o rozloze asi 10 km2.


Vodopády Haew Sai a Sai Thong


jsou oba umístěné na stejné přístupové cestě a můžeme k nim dojít pěšky (1-1,5 km).


Další zajímavosti


najdeme při silnici č.2216 (Lomkao-Huay Sanam Sai) - jako útesy Pha Lom-Pha Kong, které jsou 5 km od hlavní silnice (na 40. km) a jeskyni Tham Yai Nam Nao (blízko 60.km). V parku je možno zajistit ubytování - Tel: 579-7223, 579-5734.


OKRES NONG PHAI


Vodopád Sab Chom Phoo


je umístěný v Ban Sab Chom Phoo, Mu.8, Tambon Ban Phot. Tento velký vodopád má mnoho vody v deštivém ročním období a málo vody v létě. Je uprostřed stále zeleného lesa a jeho okolí je příjemné pro piknik.


OKRES SI THEP


Historický park Si Thep


město Si Thep je situováno 107 km z Phetchabunu na silnici Phu Khae-Lomsak. Nachází se tu řada archeologických rozvalin a objektů z Khmerského období. Park je otevřený denně 8.30-16.30.


OKRES WICHIENBURI


Svatyně krále Naresuana Velikého


je situována v Tambon Tharon. Král Naresuan byl jeden z velkých králů v Ayutthaya období. Vedl armádu v bitvě u města Wichien Buri a zahnal Khmery, kteří vpadli do země. 25.ledna se každoročně koná velká oslava na počest krále Naresuana Velikého.


FESTIVALY


Svátek tamarindu


únor - koná se v období sklizně tamarindu a je to také zemědělský den provincie.

 


Nový rok horského kmene Lisu


únor - je to den uctívání předků.


Svátek lidových tanců Rum Jong, Rum Trung Nong, Rum Tone


duben - koná se během Songkran festivalu. Používá se hudební nástroj jménem Tone a počet tanečníků je asi 20.


Chao Poh Ta Chao Tung festival


květen - staví se domečky duchů na okraj rýžového pole. Lidé věří že duch zajistí dobrou sklizeň a hojnost srážek jejich polím.


Hae Nang Maew


květen-červen - koná se v roce kdy nejsou dostatečné srážky. Kočka je chycená do koše a pak s ním venkované obchází vesnici s tradičním lidovým tancem. Kdykoli přichází průvod s kočkou k jejich domu, postříkají ji vodou.


Festival raket


květen-červen - je originální festival severovýchodní oblasti, udržující místní zvyklosti. Odpalují se doma vyrobené rakety a soutěží se o krásnější a výše letící raketu.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Tamarind (Ma Kham Wan)


je proslulá plodina Phetchanbunu - zdejší má velmi dobrou sladkou chuť. Pěstuje se zde několik druhů, které rostou v oblastech Muen-Jong, Nai Yad (Phan See Thong), See Chom Phoo, Khan Tee, Pank Kook, Chao Nue Setakit, Phak Khas. Každým rokem se koná festival tamarindu a soutěže o nejkrásnější plod.

 

Mezi další známé místní produkty patří: ovocná šťáva Kra Tok Rok, pečená kuřata z Wichienburi, Khanomchin Lom Kao (místní nudle), Pla Nil Thod (smažené rybky), Haai Pa-Dang nebo velice populární zelenina Sadao Phet-Pa Sak.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Phetchabun 1 - předchozí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám