Sakon Nakhon (2)


OKRES PHANNA NIKHOM


Pha That Phu Phek


je na hoře v Tambon Na Hua Bo, po silnici Sakon Nakhon-Udon Thani ( 22 km) a pak 14 km nalevo, pak po 491 schodech. Lateritová pagoda čtvercové základny je zdánlivě nehotová protože nemá žádnou střechu ani vrchol. Pochází zřejmě z 11.-12 století.


Wat Tham Kham


býval sídlem proslulých mnichů Achan Fan a Luang Pu Thet. Z pagody uvidíte již jen zbytky.


Wat Kham Pramong


je v Ban Kham Pramong v Tambon Sawang, 40 km z Amphoe Muang na silnici č. 22, pak po silnici č. 2355 do Akat Amnuai. Chrám je meditační středisko proslulého mnicha Luang Pu Sim.


Muzeum Achan Fan Acharo


je ve Wat Pa Udom Somphon v Tambon Phanna Nikhom na silnici do Udon Thani. Muzeum má voskovou figuru Achan Fan Acharo, proslulého mnicha a artefakty z jeho života.


OKRES PHANG KHON


Přehrada Nam Un


je 57 km z Amphoe Muang po silnici do Udon Thani a pak 6 km do Warit Chaphum. V podvečer je tu nejpříjemněji.


Phra Than Si Mongkhon


v Tambon Ban That 2 km z okresu. Tato pagoda má čtvercový základ a je zdobená páleným jílem. Současná pagoda stojí na místě původní z lateritu.


OKRES SAWANG DAENG DIN


Svatyně Ban Phan Na


je 70 km z Amphoe Muang na silnici Sakon Nakhon-Udon Thani. Svatyně je postavená z lateritu v Khmerském stylu. Má pravoúhlý základ a vodní nádrž v sousedství. Předpokládá se že pochází ze stejné doby jako Phra That Phu Phek.


OKRES SONG DAO


Muzeum Achan Wan Uttamo


je na Phu Pha Lek, po sinici do Udon Thani (84 km do Sawang Daen Din) pak nalevo 32 km do Song Dao. Muzeum uchovává obrazy a osobní věci tohoto věhlasného mnicha.


Phu Pha Lek


je hora v pásmu Phu Phan s vyhlídkou na vrcholu. Na konci období dešťů tu uvidíme skalní plošiny pokryté květinami, vysoký útes, vodopád Kaeng Kula, vodopád Kao Chan (má vodu jen v deštivém ročním období) a předhistorické malby v jeskyni Phak Nam staré asi 3 000 let.


OKRES CHAROEN SIN


Národní park Huai Huat


má mnoho zajímavých míst. Dostaneme se sem po silnici Sakon Nakhon-Kalasin, po 5 km pak do leva na silnici č.2339 (35 km). Park má překrásné jezírka, vodopády a skalní plošiny pokryté květinami na konci deštivého ročního období. Uvidíme tu také jeskyně s předhistorickými malbami.


Centrum řemesel a umění Ban Kut Na Kham


je 120 km ze Sakon Nakhon na silnici č. 22 a pak č. 2280. Centrum produkuje hrnčířské zboží rozmanitých vzorů pro kuchyni a domácí výzdobu. Je možno ho tu také koupit.


OKRES KUSUMAN


Muzeum Thai So


je v oblasti Kusuman vládního centra, 40 km z Amphoe Muang. Muzeum zobrazuje abecedu So, která je podobná abecedě thajské. Dále jsou zde vystavovány předměty používané lidmi So, kteří původně přišli z východního břehu Mekongu.


FESTIVALY


Průvod voskových hradů


koná se v Amphoe Muang na konci buddhistického půstu 3 noci kolem poloviny října. Druhou noc se koná krásný průvod. Dále uvidíme starověké boxerské tance (domorodá lidová hra v Sakon Nakhon), veslařské závody a osvětlený lodím průvod.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Mezi nejznámější řemeslné produkty Sakon Nakhon patří hrnčířské zboží, dřevo řezbářské práce z Ban Kut Na Kham, bavlněné šaty, hedvábné produkty a přírodně barvené ručně tkané Khit šaty.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Sakon Nakhon 1 - předchozí část

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám