Samut Prakan (2)


OKRES BANG PHLI


Ban Pu


37 km z Bangkoku na Sukhumvit Rd. Toto místo má dlouhou a slavnou tradici přímořských lázní a také centra rehabilitace a relaxace. Mimo lázeňských budov tu uvidíte mnoho zahrad, stromů a tropických rostlin. K dispozici je řada restaurací a bungalovů. Od listopadu do července se tu usazují migrující rackové, které návštěvníci krmí podél mořského pobřeží.


Nong Ngu Hao


je hadí farma umístěná v Tambon Bang Chalong. Vznikla v roce 1986 a pokrývá oblast asi 4 akrů. Hlavním cílem je chov různých druhů kobry. K vidění je také odběr hadího jedu a ukázky odchatu hadů. Můžete si tu za relativně nízké ceny koupit různé výrobka z hadí kůže jako boty, pásy, tašky, atd. Otevřeno je 9.00-17.30.


Wat Bang Phli Yai


je umístěný na břehu Sam Rong kanálu, asi 13 kilometrů od Pratunam Sam Rong. Původní jméno je Wat Plap Phla Chai Chana Songkhram. Byl postaven jako památník vítězství. Hlavní atrakcí je uctívaný velký bronzový Buddha Luang Pho To ze Sukhothai období v postoji Subduing Mara s otevřenými očima, který měří 175 centimetrů v klínu. Podle něj se tento chrám také nazývá Wat Luang Pho To. V jedenáctém lunárním měsíci se tu také koná slavný festival Yon Bua.


OKRES PHRA PRADAENG


Svatyně základního kamene


je umístěná v Tambon Talat. Pochází z roku 1813, kdy Phra Pradaeng bylo samostatné město. Je to místními lidmi nesmírně uctívané místo.


Svatyně Phra Sua Mueang


je umístěná v Tambon Talat. Byla postavena dávno před tím než vzniklo město Phra Pradaeng. Je to také velmi ctěné posvaté místo.

 


Pom Phlaeng Faifa


je lokalizován u Tambon Talat. Je to zbytek původní pevnosti Mueang Nakhon Khuaenkhan, sloužící jako vojenská základna u ústí řeky Chao Phraya. Vybudována byla z rozkazu krále Ramy I. na ochranu království. V současnosti je pevnost začleněna do městské rekreační oblasti a je osázená stromy. Vrchní část pevnosti ukazuje několik starých děl.


Wat Phaichayon Phonsep Ratchaworawihan


tento královský chrám druhé třídy je umístěný v Tambon Bang Phueng. Postavil ho Princ Ratchawangbowon Mahasakphonsep během panování krále Ramy II. V tomto chrámu jsou dvě skvělé stavby: ubosot s pozlaceným Buddhou a malá svatyně na vrcholu chedi.


Wat Proatketchettharam


je v Tambon Song Kha Nong a je to královský chrám třetí třídy. Je to jediný thajský buddhistický chrám v okrese. Ostatní patří  k Moon-Buddhism sektě. Postaven byl za panování krále Ramy II. Zřetelná a jedinečná architektonická charakteristika chrámu je střecha pokrytá starověkými Mon keramickými taškami bez výzdoby. Ubosot je nad vstupem zdoben štukaturou s linkami révy a starověkým porcelánem a kusy keramiky. Uvnitř je odlévaný kovový Buddha v postoji Subduing Mara. Vihan má stejnou architekturu jako ubosot a uvidíte tu zajímavé nástěnné malby. Mondop s Buddhovou stopou má střechu s keramických tašek a je obklopen čínskými pavilonky.


Wat Song Tham Worawihan


je starý chrám Mon-Buddhism sekty. Byl postaveno ve stejné době jako pevnost Mueang Nakhon Khuaenkhan. V současnosti je to královský chrám druhé třídy. Obrovská Phra Raman Chedi byla postaven v Mon stylu. Stavby v tomto chrámu jsou provedeny z cihel a cementu. Výzdoba na střeše chrámu je z týkového dřeva. Chrám uchovává rovněž repliku Buddhovy stopy.


OKRES PHRA SAMUT CHEDI


Pevnost Chulachomklao


Námořní historický park v Chulachomklao pevnosti je umístěný u ústí řeky Chao Phraya, Tambon Laem Fa Pha. U vchodu najdete velkolepý památník krále Ramy V. Tato moderní pevnost sehrála důležitou roli při ochraně svrchovanosti Thajska zejména v roce 1893. Rama V. musel čelit kolonizačním snahám Anglie Francie a proto pevnosti kolem ústí řeky pro něho byly nesmírně důležité. Přesto se francouzkým lodím podařilo kolem nich naprosto nepozorovaně proplout až před královský palác. To je ovšem místo v dějinách, které by Thajci velice rádi vyretušovali... Pevnost je otevřená denně od 8.00 do 18.00 bez vstupního poplatku. Návštěvníci ovšem musí předložit vojákům na bráně pas nebo identifikační průkaz. Více informací: 0-2475-6109, 0-2475-6259, 0-2475-6357. Součástí historického parku protkaného cestami a parkovými úpravami jsou i další atrakce:


Pom Puen Suea Mop


je dělo umístěné ve spodní části základu pevnosti. Ve výstavní hale je válečná expozice a artefakty vývoje královského thajského námořnictva.


H.M.S. Mae Klong muzeum na bitevní lodi


je bitevní loď, která sloužila v královském thajském námořnictvu přes 60 let - nejdéle ze všech lodí. Ministerstvo obrany ji změnilo na muzeum. Loď stojí na suchu.


Phra Samut Chedi


je v Tambon Pak Klong Bang Pla Kot, na břehu řeky Chao Phraya, proti městské radnici v Samut Prakan. Původně stála na ostrůvku uprostřed řeky, ale mělká meandra se zanesla a ostrůvek byl spojen s pevninou. Stavbu inicioval Rama II., ale nedožil se jejího dokončení. Rama IV. pak nechal původní 20 metrů vysokou čedi zvětšit a přestavět na dnešních 38 metrů. Uvnitř pagody se nachází Buddhovy sochy Phra Chai Wat a Phra Ham Samut.


FESTIVALY


Pra Samut Chedi trh


se koná každoročně 9 dnů a 9 nocí počínaje pátým dnem jedenáctého měsíce lunárního kalendáře. Během festivalu je Phra Samut Chedi náležitě ozdobena a omotána pruhy látky a v noci démonicky nasvícena. Konají se pěší a lodní procesí. Mimoto spousta tradiční lidové zábavy a přepestrý trh.


Yon Bua festival


je festival, který se v Bang Phli koná již po generace třináctý a čtrnáctý den v jedenáctém měsíci lunárního kalendáře. Festival zejména uctívá sochu Luang Pho To. Konají se průvody na suchu i na vodě, soutěže místních aktivit jako je úprava lotosových květů, výzdoba lodí a pozoruhodný Phleng Rua (tradiční zpěv v lodích). Časně ráno čtrnáctý den lidé hází lotosem na lodi vezoucí sochu Luang Pho To.


MÍSTNÍ PRODUKTY


Věhlasné výrobky provincie jsou "Khanom Chok", sladká lepivá usušená rýže zabalená do listů palmy Nipa. Dále krabi Pu Khai a sušené ryby Gourami.


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Samut Prakan (1) - předchozí část

www.paknam.com - velice pěkná stránka (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám