Sukhothai (3)


OKRES SI SATCHANALAI


Historický park Si Satchanalai


je lokalizovaný na břehu řeky Yom v Tambon Muang Kao, Amphoe Si Satchanalai. Starobylé město, dříve nazývané "Muang Chaliang" bylo přejmenováno na "Si Satchanalai" během panování Phra Ruang když jako nové správní centrum nahradilo původní chaliang. V parku uvidíte ruiny 134 různých staveb:


Wat Phra Si Rattana Mahathat


také nazývaný Wat Phra Borommathat Muang Chaliang nebo Wat Phra Prang, je umístěný 3 kilometry jižně od starověkých zdí Si Satchanalai. Ohromný lateritový prang na čtvercovém základu označuje střed chrámu. Schodiště s vysokýma schody vede k místnosti kde jsou uchovávány svaté artefakty.


Wat Khao Phanom Phloeng


je chrám na vrcholu kopce uvnitř starého města Si Satchanalai. Lateritové chedi v centru, velký vihan, obrazová chodba na přední straně a malá svatyně v troskách lateritových pilířů, spolu s poškozenou Buddhovou sochou to je to co sem láká návštěvníky.


Wat Khao Suwan Khiri


je také chrám na kopci asi 200 metrů od Khao Phanom Phloeng. Obrovská zvonovitá chedi na 5 ti stupňovém základu označuje střed chrámu. Okolo jsou po zemi rozptýleny fragmenty vihanu a dalších chedi. Podobnost některých stavebních prvků s Wat Chang Lom v Sukhothai vede k doměnce, že to byl král Ramkhamhaeng kdo nechal postavit tento chrám.


Wat Chang Lom


je významná památka uvnitř starého města Si Satchanalai. Obrovská zvonovitá chedi je podpírána 39 slony, z nichž 4 (v hlavních bodech stavby) jsou komplikovaně zdobené. Nad základem chedi jsou výklenky uchovávající představy o Buddhově zápasu s Marou.


Wat Chedi Chet Thaeo


je jeden z nejkrásnějších chrámů v provincii Sukhothai. Najdete tu chedi různých uměleckých stylů a vlivů. V některých z nich je dodnes  patrná poškozená malířská výzdoba.


Wat Suan Kaeo Utthayan Yai


je umístěný blízko Wat Chedi Chet Thaeo a dostanete se k němu po polní cestě. Velká obrazová chodba stojí v pozůstatcích tohoto chrámu. Chrámu se také říká Wat Kao Hong.


Wat Nang Phaya


je slavný díky jemné štukové výzdobě na pozůstatcích severozápadní zdi vihanu. Pilíře tohoto vihanu jsou zdobeny keramikou. Centrální lateritová chedi je přístupná po úzkých schodech.


Národní park Si Satchanalai


má rozlohu 213 km2 a zahrnuje oblast Amphoe Si Satchanalai a Amphoe Thung Saliam. Za přírodní rezervaci byl vyhlášen 8. května 1981. Charakterizují ho vysoké, vlnící se hory pokryté tropickou džunglí. Zajímavé turistické místa v parku jsou vodopády Tat Dao a Tat Duan, (asi 3,5 kilometru od správy parku), termální pramen, jeskyně Khangkhao a Thara Wasan. Dostanete se sem po silnici z Amphoe Si Satchanalai směrem na Ban Kaeng-Huai (41 km), pak 5 kilometrů před křižovatkou Ban Yuak doprava a ještě asi 2 kilometry k ředitelství parku.


FESTIVALY


Si Satchanalai Ordination Celebration


Thajci mu říkají "Buat Chang Hat Siao" a koná se každoročně 7.- 8. dubna v Hat Ban Sieo, Amphoe Si Satchanalai. Uvidíte průvod noviců v barvitých kostýmech na asi 20-30 vyzdobených slonech. Tento svátek se slaví více než 150 let.

 


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Sukhothai 1 - první část  (uvnitř městských zdí)

Sukhothai 2 - druhá část  (vně městských zdí)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám