Thajsko - Architektura - Dvaravati


Království Dvaravati


se rozkládalo kolem měst Nakhon Pathom, U Thong a Lopburi v povodí řeky Chao Phraya a na malém severním území Haripunjaya (dnes Lamphun) a bylo obydlen buddhisty směru Théraváda, kteří byli silně ovlivněni indickou kulturou.


Architektura


Je známo pouze minimum příkladů zachovaných budov pocházejících z tohoto období, jako např. pyramidální čedí postavená z lateritu na pozemku chrámu Wat Ku Kut (nebo také Wat Chama Thewi) v Lamphunu, která je rozdělena do pěti vrstev s výklenky, kde se ukrývají štuky s motivy Buddhy. Mnohem častěji se vyskytují nejrůznější artefakty pocházející z éry Dvaravati a Národní muzeum v Nakhon Pathom a Lamphun uchovávají rozsáhlé kolekce Buddhových vyobrazení z tohoto období.


Sochy


Aby sochaři předešli poškození pískovce, jsou Buddhovy skulptury velmi podsadité, chytře oděné v dapériích podobajících se prostěradlům, sahají až do úrovně kotníků a spodní lem je modelován do tvaru písmene U - tento styl se využíval i při tvorbě soch vylitých z bronzu. Nicméně mnoho soch je popraskaných, jsou bez hlavy nebo končetin. Tam kde tváře přetrvaly, sochy vykazují mnohé naturalistické prvky. Vyznačují se tlustými rty, rovnými nosy a širokými lícními kostmi.


Drahmachakra


Město Nakhon Pathom, cíl buddhistických misionářů přicházejících z Indie, již od prvního století našeho letopočtu disponuje velkými dharmachakrami, mající svůj původ v období, kdy Buddha nemohl být přímo zobrazován. Tato metr vysoká kamenná kola symbolizují cyklus života a reinkarnace a v památkách pocházejících z období Dvaravati jsou často provázena malými sochami jelenů, které referují o Buddhových prvních kázáních v jelení oboře.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikonografie buddhismu

Historie - předthajské období