Lamphun (1)


 

Počet obyvatel

413 000

Rozloha

4 506 km2

Hlavní město provincie

Lamphun (14 500 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

670 km

Sousední provincie

Chiang Mai, Lampang, Tak

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Lamphun, Mae Tha, Ban Hong, Li, Thung Hua Chang, Pa Sang, Ban Thi, Wiang Nong Long Minor-distirct, Muang Lamphun Municipality


ÚVOD


Legendy popisují toto starověké město již před 1400 roky a bývalo hlavním městem státu Hariphunchai. Jeho prvním panovníkem byla královna Chamthewi, která byla Monského původu. Ve 12. století město napadl král Mengrai a postupně ho integroval království Lanna. Dnes si Lamphun udržuje poklidnou atmosféru malého městečka. Lokalizovaný je na břehu řeky Kuang a jeho přitažlivosti zahrnují starověká místa a pozůstatky právě tak jako lesy, hory a rozkošná jezera. Lamphun je nejslavnější producent longanu.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


OKRES MUANG (město)


Wat Phra That Harinphunchai


byl postaven během vlády krále Arthitayarat, potomka královny Chamthewi před 800 lety. Hlavní atrakcí je 46 metrů vysoká zlatá chedi, jejíž současná podoba je výsledkem obnovy v roce 1443 králem z Chiang Mai. Je to nesmírně uctívané místo. Další architektonickou zajímavostí je starověká cihlová klenba s jemnou výzdobou a pár soch lvů u dveří. Je tu také zajímavá čtvercová chedi a socha Buddhy v Khmerském stylu. Ve zvonici uvidíme údajně největší gong na světě.


Národní muzeum Hariphunchai


téměř naproti Wat Phra That Hariphunchai. Zobrazuje exponáty zahrnující historický vývoj a archeologické památky nalezené v Lamphunu. Ty zahrnují předhistorické lidské kostry a umělecké předměty z period Dvaravati, Hariphunchai, Lanna a Rattanakosin. Zvláštní expozice jsou věnovány kamenným písemným památkám z období Mon a Lanna. Další zobrazují starověká kuchyňská náčiní, Lanna domorodé umění a řezbářské práce. Muzeum je otevřená středa-neděle z 9.00-16.00.


Socha Phra Nang Chamthewi


je umístěná v Nong Dok - veřejném parku ve městě a připomíná prvního vládce Hariphunchai. Před radnicí stojí socha Suthewa Rusi. Legenda praví, že Rusi byl skutečný zakladatel Hariphunchai. Jako asketa ("rusi" = v thajštině poustevník) se zdržel záležitostí světských a pozval Phra Nang Chamthevi, dceru krále v Lopburi, aby vstoupila na trůn a pomohla pevně ustavit buddhismus v zemi.


Wat Chamthewi


obvykle nazývaný Wat Ku Kut, se nachází na silnici Lamphun-San Pa Tong a byl postaven v roce 1298 v Lawo (Lopburi) stylu. Chedi má čtvercovou základnu podobně jako Buddhagaya v Indii. Kolem ní jsou výklenky se 60 Buddhovými soškami a uvnitř je uložen popel královny Chamthewi. Jedná se o jediný dokonale zachovalý příklad dvaravati slohu.


Wat Mahawan


je starý chrám postavený v době královny Chamthewi. Uchovávaná je zde mytická socha Nak Prok, kterou přinesla do chrámu sama královnou. Obvykle je známá jako Phra Rot Lamphun a je častým námětem proslulých votivních tabulek.


Wat Phra Yun


Chedi Ku Chang-Ku Mah v chrámu je obklopené stojícími sochami a má tvar válce a oslavuje válečné slony královny Chamthewi a oře jejího syna.


OKRES PA SANG


Pa Sang


je centrum řemesel a proslulo svojí ruční výrobou bavlněných materiálů, které se vyrábí hlavně v Ban Nong Nguak. Také v této vesnici je starověký chrám známý svou krásnou klenbou v domorodém barmském stylu.


Wat Phra Phutthabat Tak Pha


7 km od města Li. Legenda praví, že se tu zastavil Buddha a zanechal zde otisk svého roucha a svoji stopu v zemi


Booking.com

Booking.com

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Lamphun (2) - pokračování

Doi Khun Tan NP - info o Národním parku (A)

Doi Wiang Kaew FP - info o Národním parku (A)

Mae Ping NP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám