|
Barma (Myanmar) - Významné osobnosti
Aung San
|
Bogyoke (Generál) Aung San |
Byl barmský revolucionář, architekt barmské nezávislosti a dodnes uctívaný národní hrdina. Je otcem národní ikony Aung San Suu Kyi.
Narodil se 13.unora 1915 v rodině právníka známé z hnutí odporu. Po střední škole začal v roce 1933 studovat univerzitu v Rangúnu a vystudoval anglickou literaturu, moderní historii a politické vědy. Stal se studentským vůdcem a v roce 1939 zakladatelem a generálním tajemníkem Komunistické strany. |
Roku 1940 bylo na základě Zákona o obraně Barmy mnoho politických představitelů zatčeno. Zatykač byl vydán i na Aun Schana, který se ale včas ukryl a uprchl do Japonska. V Japonsku jednal o budoucí podobě nezávislého barmského státu a pak se tajně vrátil do Barmy, kde navrhl zřízení barmské dobrovolnické armády, která měla být vycvičena v Japonsku. Poté se vrátil do Japonska, kde se shromáždilo třicet Barmánců, většinou členů Dou Bamy nebo studentů. Tato skupina třiceti dobrovolníků se označuje jako Třicet druhů.
Třicet druhů se pod japonským velením účastnilo vojenského výcviku a po začátku války v Asii byli v prosinci 1941 převezeni do Thajska. V Thajsku následně založili Armádu nezávislosti Barmy, ke které se připojily tisíce v Thajsku žijících Barmánců.
Do Barmy se vrátil s japonskými vojsky. V loutkové projaponské vládě vedené "Adipatim" (=Vůdcem) Ba Mawem zastával funkci ministra obrany.
|
Generál Aun Schan se však postupně měnil v nepřítele Japonců a ještě včas, před koncem války, s nimi jeho oddíly začaly bojovat. Proto stál v roce 1945 na straně vítězů a proto Britové mohli o nezávislosti pro Barmu jednat právě s ním.
Dohodu, kterou Aun Schan a Londýn uzavřeli 27.ledna 1947, označuje historik P. G. E. Hall v Dějinách jihovýchodní Asie za rozumnou a spravedlivou - a přičítá to i Aun Schanovi, který slevil z dřívějších přehnaných požadavků revolucionáře. Hall ho také chválí za to, že měl pochopení pro požadavky národnostních menšin - Aun Schanovi nástupci s nimi válčili... |
V dubnu 1947 se konaly volby do ústavodárného shromáždění, které výrazně vyhrála Liga v čele s Aun Schanem. Na konferenci Ligy byly následně schváleny úvodní kroky a celkový charakter nové vlády, která se chystala vyvlastnit velké pozemkové vlastnictví a přidělit půdu rolníkům, kteří si ji doposud pronajímali. Aun Schan měl také v úmyslu obnovit rozhovor s komunisty o jejich opětovném přijetí do Ligy. 19. července 1947 byl Aun Schan s dalšími šesti ministry zastřelen. Tuto vraždu si objednal konzervativní barmský politik, který byl poté odsouzen a popraven. |
|
|