Barma (Myanmar) - Významné osobnosti

Thein Sein


Thein Sein


Thein Sein se narodil 20. dubna 1945 a je od února 2011 prezident Myanmaru. V letech 2007-2011 působil ve funkci předsedy vlády. V čele státu tak nahradil Than Šweie, který vedl vojenskou juntu od roku 1988 z pozice předsedy Státní rady pro mír a rozvoj.


Vojenská kariéra


Jeho výchova byla prostá. Narodil se v malé vesnici v deltě řeky Iravadi. Jeho otec byl bývalý buddhistický mnich, který se živil jako převozník zavazadel poutníků přes velkou řeku. Pevně věřil v dobré vzdělání, a proto povzbuzoval svého syna ke studiu na střední škole a později na vojenské akademii. Jen tak se v Barmě lidé z chudého prostředí mohli vyšplhat výše po společenském žebříku.

Po absolvování vojenského vzdělání sloužil v řadě útvarů většinou nebojového charakteru. Od roku 2003 je v generálských hodnostech.


Premiér


V úřadu premiéra působil od 24. října 2007 pod generalissimem Than Šweiem, kdy nahradil So Vina. Původně jej barmská vojenská junta dosadila do funkce úřadujícího premiéra za So Vina, který byl v péči lékařů, už v dubnu 2007, ale plnohodnotným premiérem se stal až po So Vinově smrti 24. října 2007. Byl také prvním tajemníkem Státní rady míru a rozvoje Myanmaru a měl čtvrtou nejvyšší generálskou hodnost v zemi. 29.dubna 2010 spolu s 22 dalšími generály opouští armádu.


Prezident


Od 30.března 2011 je prezidentem Barmy. Úřad prezidenta státu byl obnoven po dvaceti třech letech. Naposledy před ním jej krátce v roce 1988 zastával Maung Maung v rámci Socialistické republiky Barmského svazu.

Theina Seina si většina váží lidí pro jeho skromnost. Má pověst jednoho z mála bývalých generálů, který se nikdy nezapletl do korupce a jehož žena a děti se neúčastnily žádných pochybných afér. Zdá se, že osobnost Theina Seina okouzlila i Aun Schan Su Ťij, která se díky němu v doplňovacích volbách v roce 2012 dostala do parlamentu.


Naděje


Thein Sein ještě jako premiér po tři roky navštěvoval členy Sdružení zemí jihovýchodní Asie. To ho silně ovlivnilo a pomohlo mu uvědomit si obrovskou propast v ekonomické situaci, která ležela mezi Barmou a jejími sousedy. Zavádění reforem je ale v Barmě stále velice citlivé téma. Seinově misi věří pouze několik poradců a bývalých členů junty, kteří jsou nyní ve vládě. V cestě jim stojí klika konzervativních generálů, kteří byli blízcí ex-diktátorovi Thanu Šweiovi. Podle ředitele bruselské organizace, která podporuje přechod Barmy k demokracii, je tamní reformní proces stále křehký. Politici zatím nestojí ani na jedné straně. Drží si odstup, pozorují situaci a vyčkávají, co se bude dít.

Když ho parlament zvolil v březnu 2011 prezidentem, zahraniční média ho popisovala jako chráněnce bývalého diktátora Thana Šweie. Komentátoři měli za to, že tento učený muž, který nikdy nevyčníval z davu, bude pod rouškou civilu pokračovat ve vojenské diktatuře.

A přesto o rok později Thein Sein všechny šokoval. Zavedl reformy, které by si před dvěma lety neuměl nikdo ani představit. Propustil politické vězně a zmírnil cenzuru médií. Několik barmských komentátorů věří, že se Seinovi podařilo "utajit" plán jeho hry, když byl ještě za vojenského režimu premiérem. "Měl tyto reformy dlouho schované v šuplíku. Čekal jen na ten pravý moment. A když konečně přišla příležitost, byl připraven."


Fotogalerie



SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Osobnosti - nejvýznamější osobnosti Barmy

Zájezdy Barma

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů