Thein Sein ještě jako premiér po tři roky navštěvoval členy Sdružení zemí jihovýchodní Asie. To ho silně ovlivnilo a pomohlo mu uvědomit si obrovskou propast v ekonomické situaci, která ležela mezi Barmou a jejími sousedy. Zavádění reforem je ale v Barmě stále velice citlivé téma. Seinově misi věří pouze několik poradců a bývalých členů junty, kteří jsou nyní ve vládě. V cestě jim stojí klika konzervativních generálů, kteří byli blízcí ex-diktátorovi Thanu Šweiovi. Podle ředitele bruselské organizace, která podporuje přechod Barmy k demokracii, je tamní reformní proces stále křehký. Politici zatím nestojí ani na jedné straně. Drží si odstup, pozorují situaci a vyčkávají, co se bude dít.
Když ho parlament zvolil v březnu 2011 prezidentem, zahraniční média ho popisovala jako chráněnce bývalého diktátora Thana Šweie. Komentátoři měli za to, že tento učený muž, který nikdy nevyčníval z davu, bude pod rouškou civilu pokračovat ve vojenské diktatuře.
A přesto o rok později Thein Sein všechny šokoval. Zavedl reformy, které by si před dvěma lety neuměl nikdo ani představit. Propustil politické vězně a zmírnil cenzuru médií. Několik barmských komentátorů věří, že se Seinovi podařilo "utajit" plán jeho hry, když byl ještě za vojenského režimu premiérem. "Měl tyto reformy dlouho schované v šuplíku. Čekal jen na ten pravý moment. A když konečně přišla příležitost, byl připraven." |