|
Barma (Myanmar) - Mount Popa |
Pokud se podíváte k horskému hřebeni, který vystupuje nad plání za Baganem, můžete někdy zahlédnout nezřetelné obrysy asi 50 km vzdáleného osamoceného vrcholu za západním koncem hřebenu. Hora má v barmštině název Popa a tyčí se do výšky 1518 m nad okolní, rovnou myingyanskou planinu. Pod touto velkou horou se do výšky 737 m tyčí skalnatý vrchol s názvem Popa Daung Kalat, jádro bývalé sopky naposledy aktivní před 250 000 lety, který je zakončený pěknou stúpou. Názvem "hora Popa" Barmánci označují nejvyšší horu masivního, zalesněného horského hřebenu, v zahraniční literatuře často bývá jako "hora Popa" mylně nazýván skalnatý vrchol "Popa Daung Kalat".
V krajině jsou stále vrstvy sopečného popela, který přispívá k úrodnosti okolních plání. Hora svou výškou zachycuje dešťová oblaka a díky srážkám je hora a její okolí porostlé bujnou vegetací, stromy, kvetoucími rostlinami a bylinami. Ve skutečnosti slovo Popa pochází ze sanskrtského výrazu pro květinu. Podél silnice bývají vidět pozůstatky "zkamenělého lesa".
|
Hora Popa, někdy přezdívaná "Olymp Myanmy", je nejdůležitějším místem pro uctívání natů v celé zemi. Přímo naproti sochám strážných slonů u schodiště vedoucího na horu stojí významné poutní místo svatyně Mahagiri, strážená sochou tygra, kde jsou vystaveny pestrobarevně oblečené sošky představující 37 natů. Podle barmské pověry se nemá při cestě na horu nosit červené a černé oblečení, nemá se klít, mluvit zle o jiných lidech ani s sebou nosit maso, zejména ne vepřové. Jakýkoli z těchto skutků může urazit zde sídlící naty, kteří se potom mohou pomstít a seslat na provinilce neštěstí. A naty si nikdo rozhněvat nechce. Na vrcholu impozantního skalního výběžku stojí malebný komplex klášterů, stúp a svatyní, ke kterým lze vystoupat po klikatých, zastřešených schodištích, po kterých pobíhají drzé opice. Výstup, přestože strmý, trvá kolem 25 minut a při cesté vzhůru se příjemně ochlazuje. Výhledy do kraje jsou úžasné. Mezi ostatními poutníky zde můžete potkat nevysvěcené mnichy, poustevníky nazývané yeti, kteří nosí vysoké, ploché čepice. |
U hory Popa Daung Kalat se každoroční konají dva velké festivaly duchů nat pwe, jeden za úplňku měsíce Nayon (květen/červen) a druhý za úplňku měsíce Nadaw (listopad/prosinec). V dobách před vládou krále Anawrahty byly při těchto slavnostech natům obětovány tisíce zvířat, to ale bylo za baganského období zakázáno. Posedlost duchem a extáze způsobená nadměrným požitím alkoholu je však součástí oslav dosud.
Koná se zde také několik menších festivalů, například za úplňku měsíce Wagaung (červenec/srpen) a Tágu (březen/duben), při kterých se slaví každoroční odjezd a návrat slavných natů z Taungbyone jménem Min Gyi a Min Lay. Tito natové jsou bratři a jejich rodiči byli Mae Wunna a indický muslim, kteří pracovali pro krále Anawrahtu. Oba synové byli zavražděni v Taungbyone, kde nechal Anawrahta na jejich počest postavit svatyni. Lidé věří, že natové z Taungbyone každým rokem konají duchovní pouť mezi horou Popa, Taungbyone, které leží asi 22 km seveřně od Mandalaje a Čínou. |
|
|