Barma (Myanmar) - Naypyidaw


Naypyidaw ( Nay Pyi Taw) - čti: "nejpidó"


Od 6.listopadu 2005 (od astrology určeného příznivého času 6 hodin 37 minut) je hlavním městem Naypyidaw (Neipyijto, Nepjito nebo také Nepyito), kam se vojenská chunta rozhodla přesunout hlavní město země z šikovně položeného přístavu do blízkosti města Pyinmana v odlehlé horské oblasti, 320 km na sever od Yangonu.

 

Překlad názvu znamená v barmštině doslova "královské město slunce". Toto jméno se používalo již v historii jako přípona u názvů některých dřívejších barmských hlavních měst.

Stavba byla zahájena v největším utajení v roce 2002 a bylo na ni najato nejméně 25 stavebních společností. Městu dominují obří sochy barmských králů. Cizincům byl dříve vstup do města zakázán. Dnes kdy je povolen zase většina z nich nemá důvod k návštěvě této Potěmkinovy vesnice ...


Důvody stěhování


Proč se generálové rozhodli přesídlit z pětimilionového Yangonu o 300 kilometrů dál do vnitrozemí, do polí, kde nic než pár farmářů a hejna komárů není? Dodnes se k tomu oficiálně nevyjádřili.

Běžně se uvádí zhruba pět neoficiálních důvodů: centrální poloha umožňuje armádě strategicky kontrolovat pohraniční území země, které jsou často místem etnických konfliktů. Dále obava před invazí USA. Také prý královské ambice generála Than Šweie, kterému údajně vědmy sdělily, že v minulém životě byl králem. (Naypyidaw v barmštině znamená sídlo králů). Rovněž víra v astrologii Than Šweie prý hrála roli. (V tom není ovšem sám, většina barmských vládců ve svých službách zaměstnávala vlastní astrology.) A posledním důvodem má být strach z lidového povstání typu studentského hnutí v roce 1988 nebo Šafránové revoluce z roku 2007.


Město


Jeho rozloha je 7.054 km2 a počet obyvatel kolem 1 milionu. Mimo vládních budov tu ovšem najdete jen málo infrastruktury a atmosféry, kterou byste předpokládali u hlavního města. Město je rozděleno do několika zón:

1) obytné zóny - na barmské poměry s velmi moderní vybaveností. Zajímavostí jsou barevně odlišené střechy budov podle jednotlivých ministerstev

2) vojenská zóna - pro veřejnost nepřístupná

3) ministerská zóna - všechna ministerstva mají totožný vzhled. Dále se tu také nachází komplex parlamentu a magistrátu.

4) hotelová zóna - zatím zhruba 12 hotelů

5) nákupní zóna - včetně několika obrovských nákupních středisek

6) zábavní zóna - parky, vodní parky, přehrada, ZOO

7) mezinárodní zóna - oblast připravená pro zahraniční velvyslanectví, kterým se sem ovšem nechze z Yangon příliš stěhovat


Doprava


Do města vede železnice a na barmské poměry velmi pěkná dálnice. Má k dispozici také nové letiště.


Uppatasanti Paya (Uppatasanti Pagoda)


Je dominantou nového města. V podstatě se jedná o repliku Shwedagon Paya v Yangon. Dokončena byla v roce 2009 a je vysoká 99 metrů (jen o 30 cm nižší než originál Shwedagon). Ukrývá Buddhův zub, který sem byl dodán jako dar z Číny.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Mandalay Region - info o oblasti

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů