Mawlamyine (více než 500 tisíc obyvatel) ležící na druhé straně řeky Thanlwin na vás v kontrastu k Mottamě zapůsobí jako velké rušné město. Když se ale vydáte na procházku po západu slunce, neosvětlené ulice jsou tiché a překvapivě archaické na to, že jde o čtvrté největší město v zemi. V roce 2004 byl dokončen 3 km dlouhý most přes řeku Thanlwin (nejdelší v celé Myanmé) a toto zelené tropické město, ležící 45 km od moře, "přiblížil" severu země.
Poloha města na jedné straně s hřebenem kopců, na jejichž vrcholcích jsou stúpy, a mořem na straně druhé je velmi atraktivní. Bohužel, nevzhledné řady moderních budov v čínském stylu podél břehu řeky a obecná atmosféra neopečovanosti a rozkladu se podpisuje na tom, že město je zanedbáváno a opomíjeno. Návštěvníky však uchvátí jeho melancholie, tolik patrná na ozdobných, leč sešlých mešitách. A právě v tomto městě sloužil ve dvacátých letech u Indické císařské policie Georg Orwell (mimo jiné auto knih Burmese Days).
Mawlamyine (v některých mapách označováno jako Mawlamyaing) bylo hlavním městem britské Barmy v letech 1827-1852 a sloužilo jako nejdůležitější přístavní překladiště týkového dřeva. A námořní doprava je zde stále velmi živá, i když hlavními přístavy se staly Pathein a Yangon. Obyvatelstvo Mawlamyine tvoří ze 75% Monové nebo částeční Monové, zbytek pak Kayinové, Bamarové, Indové, Číňané a další etnika. Prohlédnete-li si místní starý křesťanský hřbitov, uvidíte, jak bylo Mawlamyine v 18. a 19. století kosmopolitním městem.
|