Barma (Myanmar) - Mon State


 

Počet obyvatel

2 700 000

Rozloha

12 297 km2

Hlavní město oblasti

Mawlamyine (525 000 obyv.)

Vzdálenost od Yangon

303 km

Sousední státy a oblasti

Bago Region, Kayin State, Thajsko, Tanintharyi Region

Mon State (Monský stát) - historie


Domovina etnické skupiny Mon se vine podél východního pobřeží zálivu Mottama (Martaban) od ústí řeky Sittoung (Sittang) až k severnímu okraji Tanintharyi Yoma (pohoří Tenasserim). Tito původní obyvatelé široké oblasti táhnoucí se z jižní Myanmy do Kambodži byli během posledního tisíce let pohlceni (někdy dobrovolně, jindy násilím) silnějšími kulturami bamarskou a thajskou.

Jejich pohlcení bylo tak úplné, že monská historie a kultura přitahovala jen malý zájem ze strany vědců, přesto v obou zemích se dochovaly její jednoznačné pozůstatky i jazyk.

Ačkoli to nikdo přesně neví, Monové mohou mít původ ve skupině indických přistěhovalců z Kalingy, což bylo starověké království, které se rozkládalo na územích dnešních indických států Orissa a Andhra Pradesh. Právě oni přenesli na území pevninské jihovýchodní Asie threvada buddhismus a rozvíjeli jej zde, i když to byli mnichové ze Srí Lanky, kteří na toto území přinesli tripitaku ("tři košíky"; klasické buddhistické posvátné knihy) a světící obřady. Pokud jde o Myanmu, bylo těmito elementy silně ovlivněno Baganské království. V Thajsku vedl poklidný zájem krále Ramy IV. k rozvoji monského buddhismu.

Od roku 1949 sloužily východní hory tohoto státu (stejně jako jižněji položená pohoří v Tanintharyi Division) jako úkryt pro členy NMSP (Nová strana státu Mon) a taktickou paži strany MNLF (Monská národně liberální fronta), jejichž cílem byla nezávislost státu Mon na Myanmě. Kromě toho, že Monové obtěžovali myanmskou vládu, příležitostně také bojovali se sousedními Kayiny o kontrolu nad odlehlým hraničním přechodem do Thajska. S rostoucím vlivem vlády v této hraniční oblasti a následující sérií porážek Kayinů se situace uklidnila. V roce 1995 NMSP podepsala klid zbraní s myanmskou vládou. Přesto až do prosince 2004 se objevovaly zprávy o pokračujících ozbrojených incidentech, nucených pracích a obtěžování monských vesničanů. Výsledkem bylo, že se vesničané z jižní oblasti Ye přesunuli přes hranice do Thajska, zejména kvůli hledání obživy.


Kyaiktiyo Pagoda (Zlatá skála)


Stúpa umístěná na dokonale vyváženém balvanu-viklanu, kterému se říká Kyaiktiyo (Zlatá skála), je hlavním poutním místem jak barmských buddhistů, tak turistů. Cesta k němu je ovšem náročnější, ale za všechny překážky to ovšem stojí - jak okouzlující výhled z vrcholku, tak gravitaci vzdorující kámen sám.

Pokračování ...


Thaton


Již dlouho před tím, než začal vzkvétat Bagan, byl Thaton důležitým centrem monského království, které se rozkládalo od delty řeky Ayeyarwady až po podobné říční delty v Thajsku a pravděpodobné dosahovalo až na území dnešní Kambodži. Zpočátku byl Thaton znám pod jménem Suvannabhumi -"Zlatá země".

Pokračování ...


Mawlamyine


Mawlamyine (více než 500 tisíc obyvatel) ležící na druhé straně řeky Thanlwin na vás v kontrastu k Mottamě zapůsobí jako velké rušné město. Když se ale vydáte na procházku po západu slunce, neosvětlené ulice jsou tiché a překvapivě archaické na to, že jde o čtvrté největší město v zemi.

Pokračování ...


Thanbyuzayat


Jižně od Mudonu je dosti řídký provoz a kopce na východě jsou hustěji zalesněny. Tahnbyuzayat (Cínový přístřešek), 64 km jižně od Mawlamyine, byl západní konečnou neblaze proslulé železnice Barma-Siam, které se říkalo "Železnice smrti" podle více než 16 000 spojeneckých válečných zajatců (POW - prisoner of war) a asijských kuli (Kuli - nekvalifikovaný nádeník), kteři ji stavěli pro Japonce. Pokračování ...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů