Barma (Myanmar) - Ngapali Beach


Ngapali Beach (pláž Ngapali)


Ngapali je nejpopulárnějším přímořským letoviskem s tříkilometrovou, palmami lemovanou, dosti klidnou a prázdnou veřejnou pláží s bělostným pískem. Říká se, že pláž je pojmenována po vzpurném Italovi vzpomínajícím na svůj neapolský domov. Na Ngapali je řada hotelů s bungalovy a tradiční rybářské vesničky. Pláž sdílejí zahraniční turisté (převážné) s místními, mezi slunícími se těly občas prolínají vozíky tažené volky.

Historicky je toto místo izolované. Cesta autobusem stále zůstává neskutečně dlouhým výletem, nedaleké letiště Thandwe ovšem přitahuje stále více turistů směřujících do zařízení střední a vyšší kategorie.

Koupání bez plavek nebo bez horního dílu u žen není povoleno. V období dešťů se zde dá pěkně surfovat (polovina května - polovina září), ale je nutné užívat antimalarika. Většina hotelů mívá otevřeno po celý rok, ale od dubna do října tu je klid.


Orientace


Pláž Ngapali se táhne 3 km rovnoběžně s bezejmennou silnicí. Na pláži stojí hotely, vesnice Ngapali se nachází asi o 2 km severněji. Většina návštěvníků se sem přesouvá letadlem na letiště v Thandwe, které je bllíž Ngapali nežli Thandwe. Nachází se asi 5 km na sever od pláže.


Rybářské vesničky


Na kole můžete objet několik rybářských vesniček. Severně od pláže Ngapali leží Linthar a další kus dál na sever u odbočky na Thandwe Ngapali. Na jih od hotelů dojdete po pláži i bez bot do mnohem zajímavější Jade Taw, kde uvidíte, jak se suší ryby na bambusových rohožích.

 

Ještě jižněji narazíte na větší vesnici Lontha a stejnojmennou zátoku olemovanou mangrovy a z jihu písečným pruhem. Nej krásnější je za přílivu.

 

Na kopci u zátoky, východně od Lonthy stojí skromná bílá stupa s připevněnými barevnými cibulovitými ozdobami.

Stojí za to k ní dojít jenom pro nádherné panoramatické výhledy - a také kvůli výletu samému. Dojdete k ní tak, že na městské křižovatce zahnete doleva (nedaleko tržiště, v místě kde se dodávky z Thandwe otáčejí a vyčkávají před cestou zpět).

Silnice vede podél zátoky plné lodí a rychle se mění v příliš písčitou a kamenitou cestu, po níž se nedá jet. Jste-li na kole, nechte si ho u místních a jděte po svých. Asi po pěti minutách, poté co přejdete vratký most, dojdete na úpatí svahu. Až na vrchol ke stupě to zdola trvá 15 minut.


Aktivity a výlety


Čtyřhodinové výlety se šnorchlováním (4-5 lidí Y člunu, masky, šnorchl 15 USD) obvykle začínají v 7.00 nebo v 8.00, aby se využilo denní doby, kdy je voda nejčistšl. Většina výletů směřuje k několika místům v okolí (soukromého) "Pearl Island" (Perlový ostrov) kousek od jižního cípu pláže. Korály nejsou nijak zvláštní - kolem několika zdařilých se dá proplout - ale všude v těchto vodách žije spousta jasně červených a modrých ryb, s kterými můžete plout. Téměř každý, koho požádáte, vám pomůže výlet zorganizovat.

Další výlet, který vám ve většině hotelů zařídí, je celodenní výprava na Piráte Brach (20 USD), což je izolovaná pláž asi hodinu cesty na jih. Obvykle obsahuje polední barbecue. I když pláž neleží na ostrově a dá se na ni pohodlně dojít po souši, máte pocit, že jste úplně odděleni od světa.

Golfové hřiště Ngapali má devět jamek a nachází se pár kilometrů severně od pláže. Hole si tu můžete půjčit.


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Rakhine State - info o oblasti

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů