Barma (Myanmar) - Rakhine State


 

Počet obyvatel

3 000 000

Rozloha

36 788 km2

Hlavní město oblasti

Sittwe (181 000 obyv.)

Vzdálenost od Yangon

506 km

Sousední státy a oblasti

Bangladesh, Chin State, Magway Region, Bago Region, Ayeyarwady Region

Rakhaing (Rakhine nebo Arakan)


Uzounký, 600km dlouhý stát Rakhaing (Rakhine nebo Arakan) tvoří hlavní díl této tajemné části Myanmy, kde se nachází jak jedno z nejpěknějších plážových středisek, tak i největší starověké město (Mrauk U), nepočítáme-li Bagan. Ve vnitrozemí leží odlehlý, pro turisty zapovězený stát Chin, jehož obyvatelé jsou bližší lidu a tradicím v Bangladéši nežli svým spoluobčanům v Myanmě. Celá oblast je od řeky Ayeyarwady a centrální myanmské roviny oddělena působivým pohořím Arakan (Rakhaing Yoma), což znamená, že při omezené síti silnic je dosti dobrodružné nalézt sem cestu. Historicky se místní obyvatelé více spoléhají na moře než vnitrozemští obyvatelé na zbytek Myanmy. Dodnes se na tom jen málo změnilo.

Na pláž Ngapali přilétá stále více turistů, kteří touží po tom se rozvalit na poklidném tříkilometrovém pásu písku s palmami v zádech a tyrkysovou vodou Bengálského zálivu u nohou. Severněji leží druhé nejzajímavější archeologické naleziště v Myanmě - Mrauk U, k němuž se dá dojet přes přístavní město Sittwe. Hranaté kopečky jsou zde posety 500 let starými chrámy uprostřed rozlehlé vesnice plné chaloupek s doškovými střechami.

I lidé v Rakhaingu každému výletu do Myanmy dodají trochu odlišný ráz. Konverzace bývá obvykle přímější a otevřenější než kdekoli jinde a většinou ji okoření roztomilými, hrdými (někdy až přehnaně) tvrzeními, jak jejich předci přinesli do Myanmy jazyk i buddhismus. A konečně jídlo - čerstvě nalovené olihně či krevety, kořeněná curry a nudle - místní kuchyně je lepší než ve zbytku Myanmy.


Obyvatelstvo - Rakhaingové


Na většině území západní Myanmy žije fascinující etnikum Rakhaingů, jejichž původ je sporný. Jsou to původně Bamarové (Barmánci) s indickou krví nebo Indové se samařskými rysy nebo jde o odlišnou rasu (jak prohlašují povstalci Rohingya)? Ačkoli prvními obyvateli oblasti byl kmen Negrito s temnou pletí známý jako Bilu, pozdější migranti z východoindického subkontinentu vybudovali na území Myanmy první hinduisticko-buddhistické království před rokem 1000 n. l. Toto království vzkvétalo před tibetsko-barmánskou invazí ze severu a východu v 9. a v 18. stol. Současní obyvatelé mohou být tudíž rasově smíšenými potomky následujících tří etnických skupin - Bilu, Bengálců a Bamarů.

Rakhaingové pyšně mluví jazykem arakan, z něhož, jak tvrdí, se vyvinula bamarština (v každém případě je jí příbuzný). Studium atamanského písma prý bylo vládou i, ve snaze zdůraznit bamarskou linii prohlášeno za nezákonné.


Rohingyové


Barmská vláda popírá existenci této menšiny, kterou tvoří asi milion lidí a od rakhaingské majority odlišuje vyznávání islámu. Mnoho rakhaingských muslimů (kteří si raději nechávají říkat Rohingyové) uprchlo do sousedního Bangladéše a Indie, aby se vyhnuli bamarskému pronásledování.

V posledních letech se někteří z nich ozbrojili, ale o vzájemných potyčkách s vládními vojsky nejsou žádné zprávy. Podle některých informací musí Rohingyové žádat o povolení k cestování po Myanmě, dokonce i když jde jen o cestu do sousední vesnice.

Asi tak před dvaceti lety přibližně půl milionu Rohingyů uprchlo do Bangladéše, nicméně do poloviny 90. let bylo mnoho z nich repatriováno do Myanmy na základě mezivládní dohody mezi Yangonem (Rangúnem) a Dhákou.


Ngapali Beach


Ngapali je nejpopulárnějším přímořským letoviskem s tříkilometrovou, palmami lemovanou, dosti klidnou a prázdnou veřejnou pláží s bělost ným pískem. Říká se, že pláž je pojmenována po vzpurném Italovi vzpomínajícím na svůj neapolský domov. Na Ngapali je řada hotelů s bungalovy a tradiční rybářské vesničky.

Pokračování ...


Thandwe


I když ve srovnání s Ngapali hraje druhé housle, pokud jde o přitažlivost pro turisty, je Thandwe (jinak též Sandoway či Thantwe) víceméně pouze tím, co se píše na letenkách či jízdenkách. Rozkládá se 10 km severovýchodně od Ngapali směrem do vnitrozemí. Žije zde nějakých 50 000 lidí (30 % tvoří muslimové) a město půvabně vyplňuje kopcovité údolí svými poklidnými uličkami. Pokračování ...


Sittwe


Sittwe (asi 250 000 obyvatel) je působivě rozloženo v místě, kde široká řeka Kaladan, na níž se projevují příliv a odliv, ústí do Bengálského zálivu. Sittwe (jinak též Sittway) se může jevit jako tiché místo, lákající k procházkám podél vody. Pro většinu turistů ale přestavuje jen uspěchanou přestupní stanici na cestě do Mrauk U.

Pokračování ...


Mrauk U


Výlet do Mrauk U (Myohaung), hlavního města starého Rakhaingu, které je vzdáleno 65 km od Sittwe po stále se zužující řece a leží v půvabné krajině na úpatí pohoří Chin, vnese do vašeho cestování pojem času. Kdysi zde stálo přibližně 150 chrámů na vrcholcích zaoblených kopečků pod nimi i mezi nimi tak perfektně vyrovnáno, že vypadaly jako z dětské kresby. Pokračování ...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů