I o této pagodě, která patří mezi tzv. "velkou trojku", se říká, že jsou zde uchovávány Buddhovy vlasy. Botataung Paya byla pojmenována po tisícovce vojenských velitelů, kteří eskortovali Buddhovy ostatky z Indie do Myanmy před 2000 lety (Bo znamená vojenský velitel a tataung znamená 1000). Říká se, že jeden půlrok zde dokonce bylo všech osm pramenů Buddhových vlasů před tím, než byly přeneseny do různých míst. Není přirozeně tak úchvatná jako Shwedagonská pagoda, nebo na tak fantastickém místě jako pagoda Sule, ale stojí na pěkném místě u řeky, čímž působí až trošku kýčovitě a snad proto stojí za návštěvu.
Ovšem v listopadu 1943, pro ní místo na čerstvém vzduchu a blízkost yangonských přístavišť vůbec nebyly výhodou. Při spojeneckém náletu jedna z bomb nešťastnou pagodu přímo zasáhla. Po válce byla Botataung zrekonstruována přesně ve stejném stylu, v jakém byla předtím postavena, ovšem s jednou důležitou a neobvyklou výjimkou. Na rozdíl od ostatních zedi, které jsou jednolité (kompaktní), Botataung je dutá a lze do ní vstoupit. Uvnitř stúpy je cosi jako zrcadlové bludiště se skleněnými vitrínami v nichž je řada starověkých pozůstatků a artefaktů, včetně malých stříbrozlatých obrazů Buddhy, které bývaly neprodyšné uzavřeny v původní stupě. Při rekonstrukci byl rovněž odhalen malý zlatý válec obsahující dva malé lidské ostatky a pramen vlasů, o nichž se má za to, že patřily Buddhovi a které jsou údajně stále uchovávány ve stúpě. Nad tímto zajímavým vnitřkem se tyčí zlatá stúpa do výše 40 m.
Na západní straně stúpy je síň s velkým pozlaceným bronzovým Buddhou, odlitým za vlády krále Mindona Mina. Za dob britské okupace byla tato socha umístěna ve skleněném paláci krále Thibawa Mina, ale poté co byl král Thibaw vypovězen do Indie, Britové přepravili obraz do Londýna, ale v roce 1951 byl vrácen do Myanmy a umístěn do pagody Botataung. Na pozemcích pagody stojí také pavilon natů (duchů) v němž jsou obrazy Thurathadi (hinduistické božstvo Saraswati, bohyně studia a hudby) a Thagy-amina (Indra, král natů) obklopující barmského nata Bobogyi.
|