Thajsko - Historie - Ayutthaya (2)


1409


Král Ramraja je sesazen z trůnu Princem Nakoninem, guvernérem v Sysan a zároveň synem mladšího bratra Krále Boromaraja I. Nakonin se později prohlásí Králem s titulem Intharaja.


1424


Král Intharaja umírá a jeho tři syni vedou prudký spor o trůn. Dva z nich jsou zavražděni. Nejmladší ze tří bratrů, jediný který přežije je prohlášen králem Ayutthayi s titulem Boromaraja II.


1431


Poté co Kambodža znovu získala určitý druh nezávislosti, vypuká nová válka mezi Ayutthayou a Kambodžou. Ta trvá sedm měsíců během kterých thajské síly znovu napadnout Angkor. Kambodžský Král Tammasok zemře během války a Král Siamu dosadí jeho syna, Prince Intaburi jako Krále Kambodži. Intaburi zemře jen po několika měsících v úřadu. Poté získá Kambodža znovu svoji nezávislost.


1432


Khmerové opouští Angkor, vzhledem k tomu že se příliš otevřel sousednímu Siamu a přenesou své hlavní město do Basan na východní straně řeky Mekong.


1434


Khmerové znovu přesunují hlavní město, tentokrát do Phnom Penh. V běhu dějin ještě několikrát vystřídají Phnom Penh a Lawak blízko Phnom Penh.


1438


Sukhothai je úplně včleněna do Siamského království Ayutthaya. Princ Ramesuan je jmenován guvernérem v Phitsanuloku.


1442


Ayutthaya je ve válce s Chiang Mai. Chiang Mai utrpí porážku ale ne v rozsahu celého Království Lan Na Thai. Přesto je Chiang Mai integrován do Siamu nebo se stane alespoň vazalem. Nicméně, Ayutthayské síly si znovu podrobí část Lannathaiské populace a přesídlují ji v jejich vlastní oblasti.


1448


Král Boromaraja II. umírá a Princ z Phitsanuloku Ramesuan, se stane králem Ayutthayi. Převezme titul Král Trailok. Během jeho vyjímečně dlouhé vlády (40 let) reformuje administrativní systém Siamu a dává mu přísnější hierarchickou strukturu. Král Trailok vytvoří systém šlechty v Siamu a jeho sedm stupňů. Stupně šlechty od nejvyššího k nejnižšímu jsou: 1. Phaya, 2. Phra, 3. Luang, 4. Khun, 5. Muen, 6 Toy, 7. Tanai. Další stupeň, vyšší než Phaya, je později vytvořený Chao Phaya. V celé historii Siamu nejsou šlechtické tituly dědičné. Dědičná je pouze pozice princ nebo princezna v potomstvu králů a princů. Tituly šlechty jsou udělované vládnoucím králem, který je také může vzít zpět. Taktéž nedědičné jsou půdní držby. Přestože pro tyto příděly podle pozice šlechty vytvořil Král Trailok jistá pravidla, v podstatě to ale vždy záleželo na jeho libovůli.


1456


Opět doutná konflikt s Královstvím Lan Na Thai v Chiang Mai


1462


Sukhothai je přechodně obsazená silami Chiang Mai.


1465


Král Trailok vstoupí do buddhistického kláštera jako mnich.


1471


Chycen první bílý slon v Siamu. Od té doby všichni bílí sloni patří králi.


1474


Znovu vypuká otevřená válka mezi Chiang Mai a Ayutthayou. Vládce Chiang Mai, Maharaja Tilok a jeho armáda masakruje všechny členy siamského velvyslanectví. Protože válka znovu nemá jasného vítěze, Trailok z Ayutthayi a Tilok z Chiang Mai souhlasí s mírovou dohodou. Díky skutečnosti, že hrozba ze severu není nadále významná, nepřesunuje Král Trailok své hlavní město zpět do Ayutthayi a zůstává pod kontrolou svého syna Prince Boromaraja v Phitsanuloku, kam bylo po jejich roztržce hlavní město před třemi roky přestěhováno.


1487


Maharaja Tilok umírá.


1488


Král Trailok umírá v Phitsanuloku a je následován svým synem, Boromaraja III., který byl jeho zástupcem v Ayutthayi po 25 let. Boromaraja III. obnovuje tradiční funkce hlavního města v Ayutthayi. Boromarajův mladší bratr, Princ Jutta, se stane guvernérem v Phitsanuloku.


1491


Boromaraja III. umírá a je následován Princem Jutta který přebírá titul Rama Tibodi II.


1507


Propuká občanská válka v Chiang Mai a místní král Maharaja Yai, je sesazen a nahrazen svým synem Maharaja Ratna. V následujících letech, až do roku 1515, pokračuje množství srážek mezi Siamem (Ayutthaya) a Lan Na Thai (Chiang Mai), ve kterých ale ani jedno království nezíská zásadní převahu.


1511


Duarte Fernandez - Portugalec, přistane v Siamu a sjedná dohodu s Králem Rama Tibodi II. Ten dovolí Portugalcům pobývat a obchodovat v Ayutthayi.


1515


Sukhothai je napadena králem Laosu


1529


Král Rama Tibodi II. umírá po 38 letech panování. Jeho syn, Princ Atityawong, ho následuje na trůnu jako Král Boromaraja IV.


1533


Král Boromaraja IV. však umře brzy na neštovice a nahradí ho jeho 4 roky starý syn Princ Ratsadatiratkumar. Po pětiměsíčním panování víceméně v zastoupení Prince Prajai (nevlastního bratra bývalého Krále Boromaraja IV.), usedá v roce 1534 na trůn poté, co zavraždí dětského krále. Po 15 let starém Králi Tonglanovi (1388), je Princ Ratsadatiratkumar druhým dětským králem, který dosáhl trůnu a byl zavražděn starším příbuzným. V příštích desetiletích a stoletích podobný osud postihne prakticky všechny nezletilé následníky trůnu. Mimoto palácové převraty a násilné převzetí trůnu se stanou zcela normálním rysem pro zbývající století z Ayutthayského období. Zatímco případ Ratsadatiratkumar - Prajai nepřeruší počáteční dynastii Ayutthayi (Prajai stejně jako Ratsadatiratkumar jsou blízcí příbuzní bývalého krále), ale palácové vzpoury v následujících stoletích přerušují dynastické linky a žádná z následujících tří dynastií nevydrží u moci déle než 80 let.


1545


Zásah Krále Prajai v záležitostech Chiang Mai vede ke krátké válce mezi Barmou a Ayutthayou. Siam nakonec ustoupí poté, co zničí Lamphun (tehdy v Barmském území). Království Lan Na Thai v Chiang Mai volí spojenectví s Barmou a bude jí v příštích desetiletích a stoletích nakloněno více než Siamu.


1546


Král Prajai se vrátí do Ayutthayi a umře tam. Říká se, že král byl otráven svojí manželkou Tao Sri Sudachan. Král Prajai je nejprve následován svým 11 let starým synem Kaeofa. Zatímco Princ Tienraja funguje jako vladař v zastoupení Krále Kaeofa, vdova-královna Tao Sri Sudachan má značný vliv a je schopna rozšiřovat svoji moc. Poté co uspěje v nátlaku na Prince Tienraja a on se stane mnichem, vládne bez problémů sama. V jejím soukromém životě má však rozhodující slovo menší palác pro jejího oficiálního milence.


1548


13 let starý Král Kaeofa, v podstatě zcela bezmocný, se spikne, aby se zbavil milence své matky. Nicméně, milenec jeho matky spiknutí objeví a zbaví se mladého krále. V důsledku toho vstoupí na trůn, mladší bratr krále Kaeofa - 7 letý Princ Srisin. Milenec jeho matky, který byl zatím povýšen do nižšího šlechtického titulu Khun, se stane vladařem v zastoupení mladého dětského krále - přestože zavraždil předchozího krále. To ale trvá jen několik týdnů a vdova královna Tao Sri Sudachan a její milenec Khun Waraniongsu, zcizí trůn Tao Sri Sudachanova syna.


1548, 11. listopadu


Khun Waraniongsu se prohlásí králem Ayutthayi.


1548, prosinec


Khun Waraniongsu, jeho manželka (milenka) Tao Sri Sudachan a jejich nově narozená dcera jsou zabiti při palácové vzpouře vedené jistým Khun Pirentoratepem. Palácové převraty z té doby najdou pokračování dokonce v moderní thajské politice, zkažené pravděpodobně více než současná historie jakékoliv jiné země. Khun Pirentoratep začal svoji kariéru jako výjimečně dovedný spiklenec, kterých bude mít Thajsko značný počet mnohem později ve druhé polovině dvacátého století.


1549, 19. ledna


Khun Pirentoratep a jeho následovníci instalují na ayuthayský trůn bývalého vladaře v zastoupení nezletilého Krále Kaeofa, Prince Tienraja, bratra Krále Prajaii. Tienraja vládne pod královským jménem Chakrapat. Khun Pirentoratep pro sebe dostane funkci guvernéra Phitsanuloku a získá tak tradičně druhou nejsilnější pozici v Siamu. Jako Guvernér v Phitsanuloku v podstatě řídí celou severní oblast. Ne dost na tom, Princ Tienraja udělí Khun Pirentoratepovi (který ho v podstatě udělal Králem Chakrapatem) starý a prestižní titul Princ Maha Tammaraja a dá mu svoji dceru, Princeznu Wisutkasatri za manželku. Bez jakýchkoliv pochybností se tak stvořitel krále Khun Pirentoratep (Princ Maha Tammaraja) stává druhým nejsilnějším mužem v oblasti.


1549, duben


vypukne 4 měsíční válka s Barmou, která napadne území Siamu a obléhá Ayutthayau. Jedná se o první z několika barmských invazí a Thajsko-Barmské války se nakonec s různě dlouhými přestávkami táhnou skoro 50 let. Barmánci si mysleli, že Siam je oslaben dynastickými spory a že bude snadnou kořistí. Navíc - bohužel pro Siam, období dynastických konfliktů v Ayutthayai splývá s obdobím ve kterém je sousední Barma řízena sledem velmi schopných bojovných králů. Nejprve to je Barmský Král Tabengshweti který vládne od roku 1531 do roku 1550 a dosáhne sjednocení území, které se podobá dnešní Barmě tím, že absorbuje množství Barmských, Monských (na jihu) a Shanských knížectví (na severu). Po Královi Tabengshweti (umírá v roce 1550) následuje jeho generál a švagr, který se stane Králem Bhueng Norengem (také známým pod jménem Král Hanthawadi) a není o nic menším bojovníkem než Tabengshweti.


1550


Kvůli předchozí Barmské invazi, Král Chakrapat nařídí postavit opevnění a vysoké zdi okolo Ayutthayai.


1561


Povstání v Siamu, které vede Princ Srisin, nejmladší syn Krále Prajaie, který byl sesazen z trůnu svojí matkou Tao Sri Sudachan a vyšachován ze hry když Khun Pirentoratep (Princ Maha Tammaraja) a jeho kohorty vyrobily z Prince Tienraja Krále Chakrapata. Po palácovém převratu v roce 1548 vedené jeho vlastní matkou, je Princ Srisin adoptován králem Chakrapatem. Je však obviněn, že osnuje proti životu krále již tři roky předtím (1558 ve věku 16 let) a je držen pod přísným dozorem. V devatenácti letech když se stal buddhistickým mnichem (1561), uteče a seskupí kolem sebe následovníky a napadne palác. Je ale zabit v incidentu s muži Prince Mahina, nemanželského syna Krále Chakrapata.


1563


Král Barmy Bhueng Noreng v druhé Barmské invazi s armádou podporovanou silami několika vazalských států včetně několika Laoských knížectví vpochodují na siamské území. Historické zdroje uvádí, že Barmské armády měly kolem 200 000 vojáků. Jsou obsazena města Sawankalok a Pijai a vezmou mnoho zajatců.


1564, únor


Thajci špatně odhadli barmskou strategii a Barmská armáda provede překvapivý útok na Ayutthayau. Siamský Král Chakrapat je donucen souhlasit s těžkými mírovými podmínkami nadiktovanými Bhueng Norengem.


1564, prosinec


Barma zabírá Chiang Mai.


1565


V úsilí posílit Siam, zamýšlí Král Chakrapat provdat svoji mladší dceru, Princeznu Tepkasatri, do Království Jaijetta v Laosu. Královský výrobce Khun Pirentoratep (Princ Maha Tammaraja) a jeho manželka Princezna Wisutkasatri která je starší sestrou Princezny Tepkasatri, nesouhlasí s hrozícím manželstvím a unáší Princeznu Tepkasatri s barmskou pomocí právě ve chvíli kdy je doručována do Království Jaijetta v Laosu. Král Chakrapat poté ztrácí potěšení z funkce krále a jmenuje svého syna, Prince Mahina vladařem Ayutthayai a stáhne se do soukromí. Nicméně, to je olej do ohně, který doutná kolem Khun Pirentoratepa (Princ Maha Tammaraja) který je nejen náležitě rozzloben, že s ním nebyly konzultovány rodinné záležitosti, ale také cítí, že byl vynechán v posloupnosti trůnu. Výsledkem je totální rozkol v Siamu, kdy každá zúčastněná strana je ochotná pro oslabení druhé kolaborovat s vnějšími silami. Král Chakrapat a jeho syn Princ Mahin udržují blízký vztah s Králem Laosu. Khun Pirentoratep (Princ Maha Tammaraja) má přátelský vztah s Barmským Králem Bhueng Norengem.


1568


Kvůli zřejmé nepřipravenosti Prince Mahina vykonávat královské funkce, se Král Chakrapat vrací na trůn.


1568, prosinec


Barmský Král Bhueng Noreng napadne Siam s armádou, která je dokonce větší než ta předchozí (více než 200 000 vojáků). Bhueng Noreng si ale nevybere klasický barmský směr pro vstup do Siamu, tj. Průsmyk tří pagod (Kanchanaburi), ale přitáhne od severu. Siamský Guvernér v Phitsanuloku - Khun Pirentoratep (Princ Maha Tammaraja) vstoupí se svými muži do jeho armády a postaví tak v podstatě Thajské vojáky proti Thajským vojákům.


1569, leden


V nejméně vhodném okamžiku, když spojené armády Bhueng Norenga a Khun Pirentoratepa (Princ Maha Tammaraja) pochodují k Ayutthayai, Král Chakrapat umře a Princ Mahin uspěje na Siamském trůnu. Neexistují žádné historické důkazy o tom, že byl Král Chakrapat zavražděn, i když atentáty a různé smrtelné nehody velmi dobře zapadají do strategie barmského krále Bhueng Norenga a ještě více do metod Khun Pirentoratepa (Princ Maha Tammaraja).


1569, 30. března


Po 7 měsíců trvajícím obležení Ayutthaya poprvé podlehne. Ale vítězství Bhueng Norenga a Khun Pirentoratepa (Princ Maha Tammaraja) není možno připočítat brutální síle, ale zradě a pasti, pravděpodobně vymyšlené Princem Maha Tammaraja. Bhueng Noreng a Princ Maha Tammaraja propašovali do obleženého města zrádce Pijai Chakri. Pijai Chakri byl barmský rukojmí zajatý v roce 1563 a od té doby byl kompletně přeškolený. Dostal se do Ayutthayai tak, že předstoupil před městskou bránu oblečen jako vězeň a prohlásil, že utekl z Barmy aby pomohl bránit Ayutthayau. Získal si důvěru Krále Mahina a byla mu svěřena organizace obrany města. Ale místo toho, aby pomáhal v obraně, předával informace Barmáncům o slabých místech Ayutthayaské obrany, přes které nakonec síly Bhueng Norenga a Prince Maha Tammaraja získaly přístup do města.


1569, 21. prosince


21 let poté, co vedl palácovou vzpouru, poté co nainstaloval jednoho krále a dva zabil, Princ Maha Tammaraja sám vystoupí na trůn Ayutthayai a převezme titul Phra Srisanpet. Bhueng Noreng cítí, že jeho mise je úspěšně završena a vrací se do Barmy. Bere s sebou Krále Mahina a velkou část obyvatel Ayutthayai jako kořist, ale zdrží se od dokončení dobytí Království Siam, protože se pravděpodobně cítí docela bezpečný, poté co instaloval svého nového spojence Prince Maha Tammaraja (nyní Phra Srisanpet) na Siamský trůnu. Nicméně, Bhueng Noreng zřejmě podcenil Maha Tammaraju, který začne okamžitě přestavovat království - se zřejmým cílem udělat ho znovu nezávislé a silné. Jmenuje svého syna Prince Naresuana, který vyrostl v barmském opatrování po druhé barmské invazi z roku 1563 Princem a Guvernérem v Phitsanuloku, (úřadu, který sám zastával víc než 20 let). Oba, král i princ, okamžitě začínají vyzbrojovat Siam a také staví nová opevnění pro Ayutthayau a města na severu.


1570


Bývalý Siamský Král Mahin umře jako vězeň v průběhu transportu do Barmy.


1575 -1578


Kambodža provede sérii útoků na Ayutthayau, ale s žádným neuspěje kvůli síle nově organizovaných siamských armád.


1581


Barmský Král Bhueng Noreng je mírumilovně následován svým synem Nanda Bhueng, který ovšem není vojenský genius jako jeho otec.


1584, 3. května


15 let po pádu Ayutthayai se Princ Naresuan otevřeně přizná (se svolením svého otce Krále Maha Tammaraja) k oddanosti Barmě.


1584, prosinec


Barmská armáda čítající okolo 300 000 mužů napadne Siam ale neuspěje. Při obraně Siamského území sice Princ Naresuan aplikuje strategii spálené země, ale při ústupu opustí Siamská města a základny tak, že je mohou Barmánci používat.


1586


Princ Naresuan napadne Chiang Mai pod Barmským velením a získá království jako vazal Siamu.


1586, listopad


Nanda Bhueng vytvoří armádu z 250 000 mužů a připravuje nový útok na Ayutthayau.


1587, leden


Barmská armáda napadne Siam, ale jeho odpor je tak silný že těžké ztráty donutí Barmu nakonec k ústupu.


1587


Kambodža napadne Siamské území a znovu se pokusí využít Barmsko-Siamské války. Kvůli nedostatku zásob v Siamu bylo jeho dobytí možné, ale strategie Prince Naresuana zachrání Ayutthayau.


1590, červenec


Král Maha Tammaraja umře a Princ Naresuan je korunován Králem Ayutthayai.


1590, leden


Barmská armáda v počtu kolem 200 000 mužů napadá Ayutthayau, ale je zapuzena.


1592, prosinec


Při útoku armády o 250 000 mužích se snaží Barma o konečné připojení Ayutthayai. Během potyčky je však zabit Barmský korunní Princ Min Check Sra. Poté barmské síly ustupují. Thajští vojáci se zdrží pronásledování Barmánců, protože další Barmská armáda na severu království je připravena na útoku proti Chiang Mai. Nicméně, útok na Chianga Mai je odvolaný když je Barmský Král informován o smrti svého syna.


1593


Nastává zásadní obrat pro Siam a ten se pokouší o dobytí cizích území. Nejprve dvě Siamské armády zaútočí na jižní Barmská území. Tyto armády jsou vedeny Generály Chao Phaya Chakri a Phaya Praklong. První napadá a zabírá po 15 dnech Tenasserim a druhý si podrobí po 20 dnech Tavoy (obě jsou nyní Barmská města na jihu). Díky jejich úspěchům se nebezpečí napadení ze strany Barmy stává pro Ayutthayau nepodstatným.


1593, květen


Král Naresuan pošle 100 000 člennou expedici do Kambodži. Znajíce sílu útočníků, mnoho Kambodžských provincií kapituluje bez odporu. Král Kambodži a jeho dva syni prchnou. V Kambodži je umístěn siamský vojenský guvernér.


1594


Kvůli duševní nemoci Krále Nanda Bhuenga se výrazně zhoršuje situace v Barmě. Mnoho obyvatel hledá úkryt v Ayutthayai.


1596, prosinec


Ayutthaya napadne znovu Barmu se záměrem ji připojit. Invaze však nemá žádný zvláštní úspěch díky tomu, že někteří ze spojenců nedokázali dodat slíbenou podporu.


1598


Rozbíhá se obchod mezi Španělskem a Ayutthayaou, poté co Španělský velvyslanec přijede do Ayutthayai uzavřít smlouvu o přátelství a obchodu mezi oběma národy.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ayutthaya 1 - první část

Ayutthaya 3 - třetí část

Ayutthaya - informace o provincii