Wat Phra That Doi Suthep


Legenda o bílém slonu


Tento chrám je nejuctívanější náboženské místo v severním Thajsku. Pochází z roku 1383 a nechal ho postavit král Ku Na. Legenda praví, že král hledal místo, kde uložit druhou polovinu svaté Buddhovy relikvie z chrámu Wat Suan Dok (viz. chrámy). Proto ji umístil do schránky na hřbetě bílého slona, který byl "pověřen" správné místo najít. Slon se vydal vzhůru na horu Doi Suthep. Pod vrcholem se zastavil, třikrát zatroubil, třikrát se otočil, poté poklekl a skonal. Legenda je legenda, ale kdybyste se sem vydali z města pěšky (mimo silnice), asi by se vám stalo totéž...


Po schodech nebo lanovkou


Cesta z města sem je dobře značená a hora je zdaleka viditelná. Od parkoviště nahoru k chrámu vede příkré široké shodiště (290 schodů) lemované Nágy a v dolní části stánky se suvenýry. Většina návštěvníků ovšem k cestě do chrámu volí pohodlnou lanovku jako na Petřín. Chrám je v každé době hojně navštěvován a v době četných náboženských svátků to tu vypadá jako o pouti.


Vyhlídka


Ze spodní terasy chrámu se nabízí fantastický výhled na Chiang Mai a okolní krajinu ležící v hloubce 1 000 metrů. V zástavbě jsou dobře patrné čtvercové hradby starého města a pokud máte štěstí uvidíte přistávat letadlo na letišti pod vámi. Vezmete-li si s sebou dalekohled, nic nezkazíte. V severozápadním cípu terasy se nachází dvoumetrová socha onoho slona, který na tomto místě skonal. Vaše rozjímání nad krásou krajiny bude "narušováno" zvuky zvonů kolem terasy, které rozeznívají poutnící aby jim přinesly štěstí.


Zlato, zlato, zlato...


Poté co vystoupíte na horní terasu budete v němém úžasu prohlížet dokonalou harmonii thajské chrámové architektury. Úchvatná kombinace barevného dekoru, dřevořezeb a zlata v množství, které až pálí do očí. Terasu obklopují kryté galerie s barvitými nástěnnými malbami, ale pozornost se soustředí na zlatou věž ve středu. Je to nástavba původní stůpy, vybudovaná v 16. století podle čedí z chrámu Wat Phra That Haripunjaya v Lamphunu. U vrcholu věže si všiměte zvláštního zařízení ve tvaru labutě, kterým se skrápí čedí posvátnou vodou.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Chrámy - přehled chrámů v Chiang Mai

Chiang Mai - turistické zajímavosti

Chiang Mai - podrobná mapa města

Chiang Mai - interaktivní mapa města

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám