Kalasin (1)


 

Počet obyvatel

980 000

Rozloha

6 947 km2

Hlavní město provincie

Kalasin (38 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

519 km

Sousední provincie

Maha Sarakham, Khon Kaen, Udon Thani, Sakon Nakhon, Mukdahan, Roi Et

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Kalasin Na Mon, Kamalasai, Rong Kham, Kuchinarai, Khao Wong, Yang Talat, Huai Mek, Sahatsakhan, Kham Muang, Tha Khantho, Nong Kung Si, Somdet, Huai Phung, Samchai, Na Khu Minor-district, Don Chan Minor-district, Muang Kalasin Municipality


ÚVOD


Kalasin se nachází na severovýchodě Issanu. Charakteristické pro severní oblast jsou hory podél Phuphan, zatímco střední část je kopcovitá oblast s lesy a pralesy. V provincii se také nachází četné prehistorické památky na pravěké osídlení a největší naleziště dinosauřích fosílií v Thajsku.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Kulturní, turistické a promotion centrum


toto středisko je umístěno v Thirawat nemocnici. Je to instituce soustřeďující a vychovávající osoby se znalostí místního umění a lidové kultury provincie Kalasin. Středisko také uchovává exponáty dokumentující způsob života místních lidí a oblasti severo-východu, stejně jako prodává vybrané položky Kalasinských místních produktů jako jsou látky Phrae Wa, Ponglang (I-San xylophon) - druh místního hudebního nástroje. Před návštěvou centra s lektorem je třeba kontaktovat ředitele Thirawat nemocnice, č.269/3, Thanon Thanaphon, Amphoe Muang, Kalasin 46000, Tel. (043) 811757.


Památník Phraya Chaiyasunthon (Thao Somphamit)


tento památník je umístěný před poštovním úřadem v Kalasinu. Památník je bronzová socha v životní velikosti na kamenném podstavci. V pravé ruce drží konvici na vodu a v levé meč neomezené síly. Lidé všech společenských vrstev k němu přinášejí dary a vyjadřují vděčnost městu Kalasin.


Phu Po


nachází se v Tambon Phu Po, Amphoe Muang Kalasin, přibližně 28 kilometrů na sever od Kalasinu, při silnici č.2319. Je to místo dvou starověkých soch ležícího Buddhy. Jedna se nachází na úpatí kopce a další na Phu Po. Obě byly vytesány do skály umělci Dvaravati období a jsou vysoce uctívány jak místními lidmi, tak i obyvateli okolních provincií. Kromě toho socha na vrcholu Phu Po má krásnou scenérii vhodnou k relaxaci. Každoročně v dubnu se zde koná slavnost soch ležícího Buddhy.


Wat Klang


v tomto chrámu v Amphoe Munag uvidíme bronzovou sochu Buddhy jménem Ong Dam která je v klínu šíroká 20 palců. Má krásné charakteristické buddhistické rysy, a předpokládá se, že pochází z periody Phra Chao Khu Na Kham. Král Phra Chaiyasunthon ho daroval jako ochránce městu. Je pokládán za posvátnou sochu Buddhy a v době sucha k němu pořádají lidé procesí a prosí o déšť. Na podstavci najdeme nápisy ve starověké thajské abecedě. Kromě této sochy je tu ještě otisk Buddhovy stopy široký 50 cm a dlouhý 2 m. Stopa je z pískovce, pravděpodobně z doby kdy byla oblast ovládaná kmenem Lawa. Původně byla na břehu řeky Lam Pao, nedaleko Sam Rong Rapid, ale v obavách před jejím zničením každoročními záplavami, byla přemístěna do Wat Klang.


Wat Si Bunruang (Wat Nua)


tento starověký chrám stojí blízko města. Hlavní bot je obklopen množstvím krásných kamenů sema z Muang Fa Daet Song Yang. Nejvýznačnější z nich je jeden s rysy ducha letícího nad chrámem, kterým je zároveň vazníkem dvou krystalových výklenků (Dhanaravadi styl). Dále tu najdeme podobizny krále, královny a korunního prince.


OKRES KAMALASAI


Muang Fa Daet Song Yang


ve městě ještě dnes uvidíte zbytky cihlového opevnění a dvojitého vodního příkopu. Město má oválný půdorys Dvaravati stylu, ale zřejmě expandovalo do okolí, protože se tam na polích našli pískovcové sema kameny s designem i bez. Celkem je jich registrováno 130. Další se našly v místech kde se pálili hliněné sochy Buddhy v uměleckém stylu pozdního období Kupta, staré 1,000-2,000 let a hliněné dýmky z Amaravati období s kroucenou stopkou ve tvaru draka staré 7,000 let. Významné jsou stejné typy dýmek, ale zhotovené z bronzu, staré 5,000-6,000 let. To je potvrzení, lidé Suwannaphum znali kov dříve než jinde na světě. Muang Daed Daet Song Yang je starověké město pocházející z let 757 -1057 a nyní se nachází v Ban Sema, Tambon Nong Paen, přibližně 19 kilometrů z Kalasinu po silnici č.214 (Kalasin-Roi Et) a je pokládané za důležité místo pro archeologický výzkum.


Phrathat Yakhu


se nachází v rýžovém poli na sever od Ban Sema, Amphoe Kamalasai, 19 km z Kalasinu. Stavba je z Dvaravati období a konstrukční materiály jsou cihly a hlína s osmiúhelníkovou základnou o šířce 10 m a výšce 10 m. Věří se že jsou zde uchovány ostatky vysoce postavených mnichů kteří byli respektováni lidmi v této oblasti. To by potvrzovalo, že když Muang Chiang Som vyhrál válku a Muang Fa Daet byl kompletně zničen mimo Phrathat Yakhu. Později byl obnoven a venkované zde každoročně v dubnu pořádají festival s žádostí o déšť.


Wat Pho Chai Semaram


další jméno tohoto chrámu je Wat Ban Kom a najdeme ho blízko Muang Fa Daet Song Yang, nedaleko od Phrathat Yakhu. Je starověký chrám se zajímavými sema kameny z Dvaravati období. Většina sema kamenů je fixovaná v zemi okolo zdí, zatímco některé z nich jsou uložená uvnitř chrámu a jsou na nich vyobrazeny některé buddhistické výjevy.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Kalasin (2) - pokračování

Phu Fag FP - info o Národním parku (A)

Phu Pha Wua FP - info o Národním parku (A)

Phu Pra FP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám