Maha Sarakham (1)


 

Počet obyvatel

940 000

Rozloha

5 291 km2

Hlavní město provincie

Maha Sarakham (45 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

470 km

Sousední provincie

Buriram, Khon Kaen, Kalasin, Roi Et, Surin

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Maha Sarakham, Kae Dam, Kosum Phisai, Kantharawichai, Chiang Yun, Borabu, Na Chuak, Phayakkhaphum Phisai, Wapi Pathum, Na Dun, Yang Si Surat, Kud Rang, Muang Maha Sarakham Municipality


ÚVOD


Maha Sarakham je situován v srdci severovýchodu Thajska, má mírumilovnou atmosféru a je středem vzdělání na severovýchodě: Říká se mu "Taksila Isánu" (Taksila bylo město kde se ve starověké Indii soustřeďovalo vzdělávání všech oborů). Maha Sarakham je zvlněná rovina bez hor a kopců. Protéká jí řeka Chi. Většina oblasti jsou rýžová pole. Hlavní zaměstnání lidí v Maha Sarakham je zemědělství a chov zvířat. Vynikajícím oborem je chov bource morušového a výroba hedvábí. Místní ručně tkané hedvábí a bavlna, hlavně původní vzory jsou velmi krásné.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


MĚSTO (Amphoe Muang)


Muzeum Wat Mahachai


je situováno ve městě. Uchovává sbírky severovýchodních starožitností jako sema kameny, starověké sochy Buddhy, dveřní vyřezávané výplně, vyřezané zemědělské povozy staré 100-200 let. Navíc také ukládá sbírky severovýchodní literatury a staré buddhistické spisy.


Isánské kulturní a umělecké centrum


toto středisko je umístěné v Rajabhat Institute Mahasarakham a shromažďuje exponáty historie severovýchodních umění včetně řemesel, např. tkalcovství, různé vzory látek atd. Navíc je tam také nádherná databanka severovýchodní literatury a tradic.


Isánský umělecký a kulturní výzkumný institut


(Isan Arts and Culture Research Institute). Univerzita v Maha Sarakham spravuje stálou výstavu (so-ne zavřeno), kde se návštěvníci mohou seznámit s uměním a kulturou severovýchodu, historií tkalcovství, místními produkty, košíkářstvím a truhlářstvím, odléváním kovů, vývojem hrnčířské výroby, domácího zařízení, chovu zvířat, hudebních nástrojů a literatury. Je tu také řada zápisů ve starověkých jazycích včetně výsledků studentské odborné a umělecké činnosti ve všech oborech.


Ku Mahathat (Prang Ku Ban Kwao)


je situován v Ban Kwao, Tambon Kwao, Amphoe Muang, 13 km po Jaeng Sanit silnici. Je to archeologické naleziště stavby staré více než 700 let. Byla postavena z pískovce ve tvaru jehlanu o výšce od země k vrcholu osm metrů a šířce pět metrů. Ve svatyni jsou dvě hliněné sochy sedící se zkříženýma nohama a držící v dlaních lasturu v úrovni hrudi. Okolní chrám má jediný vstup na východě a Bannalai v jihovýchodním rohu. To je jediný vstup do hlavního prangu, zatímco ostatní tři směry mají falešné dveře. Rámy a překlady jsou zhotovené z pískovce a vykopávky již odkryly jejich jemnou uměleckou výzdobu.


Kaeng Loeng Chan


Velký reservoár obhospodařovaný stanicí rybářské oblastní organizace, která se zabývá chovem a distribucí rybí násady do severovýchodních provincií. Najdeme ho za Maha Sarakham Teacher College, asi tři km z města. Okolí Peřeje Loeng Chan je krásné místo a lidé ho často vyhledávají pro relaxaci a v době volna.


Mu Ban Pan Mo


je hrnčířská vesnice umístěná v Tambon Kwao, přibližně pět km po silnici č.208 Maha Sarakham - Roi-Et (208). Tato velká vesnice má asi 100 domácností a každá z nich má hrnčířskou hlínou. Vyrábí různé hliněné nádoby původním starověkým postupem.


Národní park Chi Long


je při Ban Wang Wa, 10 kilometrů od města cestou k Kosum Phisai. Park je na ostrově v řece Mun, která je hlavní vodní cestou severovýchodu. Ostrov je pokrytý stinnými gumovníky a okružní silnice nabízí pohodlnou možnost prohlídky.

 


OKRES NA DUN


Ku Santarat


toto archeologické místo bylo postaveno z pískovce v Bayana stylu během Lop Buri období přibližně v letech 1107-1157 za vlády krále Chaiya Woraman VII., posledního krále Khmerského království. Stavba byla určena jak posvátné nebeské místo a Buddhistická svatyně. Základna je z pískovce 1,5 m vysoká zatímco svatyně samotná je vysoká přibližně 10 m. Oddělení krásných umění zde v roce 1971 provedlo vykopávky a bylo nalezeno mnoho archeologických objektů jako pískovcové sochy Buddhy, jedna v pozici s ochráncem mnohohlavým hadem Naga (Nag Prog), další je Watcharathon Bodhisattava, atd. Je umístěna v Tambon Ku Santarat, Amphoe Nadun.


Phrathat Nadun


je pagoda ukrývající Buddhovy pozůstatky nalezené v malé pagodě objevené dva kilometry na severovýchod od současného Phrathat Nadun. Základna pagody má tři úrovně. První je určená pro obřadní obchůzky ve směru hodinových ručiček. Mezi druhou a třetí jsou v rozích ozdobné repliky Phrathatu. Na třetí stojí velká zvonovitá pagoda ve tvaru lotosu s Plong Chanai a Pli Yot. Pagoda je 35,7 m široká a 50,5 m vysoká a předpokládá se že pochází z 8.-10. století z Dvaravati období. Probíhají zde archeologické práce a byla zde nalezena řada zlatých, stříbrných a bronzových předmětů, které jsou umístěny v Národním muzeu v Khon Kaen. Vláda zde v oblasti zabírající 902 rai zřídila nábožensko kulturní muzeum a arboretum s květinovou zahradou, která obklopuje pagodu Phrathat. Obvykle bývá celá oblast ozdobená a je významným buddhistickým místem. Najdeme ho v Amphoe Nadun, 65 km na jih z města.


Ban Isan muzeum


je další zajímavé místo dokumentující způsob života lidí Isánu. Je umístěné nedaleko od Phra That Na Dun. Muzeum je výzkumný projekt Maha Sarakham univerzity. To zahrnuje model osídlení různých etnik v regionu a uvidíte tu také expozici domácnosti.


OKRES NA CHUAK


Don Ram Phan


lokalizovaný v Nachuak oblasti. Na rozloze 900 rai tu můžete pozorovat v přirozeném krytu lesa kraby. Voda jezera zůstává chladná a příjemná po dlouhou dobu. Nejzajímavější krab Meraly, barevný sladkovodní krab, pojmenovaný princeznou Churaphorn Poo-Toon-Kramom.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Maha Sarakham (2) - pokračování

Chi Long FP - info o Národním parku (A)

Ko Sum Pii FP - info o Národním parku (A)

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám