Rayong


 

Počet obyvatel

537 000

Rozloha

3 552 km 2

Hlavní město provincie

Rayong (54 000 obyv.)

Vzdálenost od Bangkoku

179 km

Sousední provincie

Chonburi, Chanthaburi

Správní rozdělení


okresy ("amphoé"): Muang Rayong, Ban Chang, Klaeng, Wang Chan, Ban Khai, Pluak Daeng, Khao Chamao, Nikhom Phatthana, Map Taput Sub-district Municipality, Thang Kwian Sub-district Municipality, Muang Rayong Municipality


ÚVOD


Provincie obdařená úchvatnou přírodní krásou. Má velmi dobrou pověst jako hlavní dodavatel výrobků z mořských živočichů např. krevetová pasta, rybí omáčka a sušené ryby; dále ovoce rambutan, mangosteen a durian. Rayong leží na východě severního pobřeží Thajského zálivu. Zdejší pobřeží se táhne v délce 100 km.


TURISTICKÉ ZAJÍMAVOSTI


Pláže Pla, Payoon a Namrin


V okrese Ban Chang, 36 km od města Rayong. Tyto tři vzájemně propojené pláže jsou klidné a ideální ke koupání. Nabídka ubytování se zde pohybuje od jednoduchých bungalovů k luxusním hotelům.

 


Přehrada Dok Krai


V okrese Phuak Daeng, 35 km od města Rayong. Je to centrum pro rozvoj zemědělství, rybolovu, zavlažování a chovu zvířat pod patronací Jeho Veličenstva krále Bhumibola Adulyadeje. Celková plocha přehrady je 7 905 akrů a je obklopena krásnou přírodou ideální pro odpočinek, kempování, vzdělávací výlety a také tu najdete jedno z nejlepších golfových hřišť v oblasti.


Pláž Mae Ramphung


Pláž dlouhá 10 km leží mezi Ban Tapong a Ban Kom Ao, 11 km od města.


Národní park Laem Ya - Ko Samet


Park byl založen r. 1981. Tvoří ho hora Khao Laem Ya na pevnině, ostrov Ko Samet a několik dalších malých vápencových ostrovů. Ko Samet má rozlohu 6x6 km a je zde postaveno mnoho v současné době vyhledávaných ubytovacích zařízení. Některé okolní ostrovy mají odlehlé pláže a zajímavé útesy.


Ban Phe


Rušný rybářský přístav vzdálený 22 km od města. Město je charakteristické úzkými uličkami s obchůdky. Ze zdejších mol odplouvají lodě na Ko Samet. K dispozici je i několik plážových hotelů.

 


Ko Samet neboli Ko Kaew Phisadan


Nejznámější atrakce Rayongu nabízí krásné pláže s bílým pískem, kameny zvláštních tvarů je to ideální místo k odpočinku, sportu a poznávání zdejších korálových útesů. Ko Samet leží  6,5 km od Ban Phe.

Více informací ...


Wang Kaew


Určitě nejmalebnější místo východního pobřeží a bývalé nejznámější turistické středisko. Wanh Kaew je krásný úsek pevniny s klidnou pláží a ubytováním v chatičkách nebo bungalovech.


Park Suan Son


Park vzdálený 1 km od Ban Phe známý jako Casuarina (borovice) zahrady. Tyto honosné stromy lemují obě strany ulice v délce 1 km. je to oblíbené místo na pikniky.


Laem Mae Phim


Leží 48 km od města, na 26.km pobřežní silnice Ban Phe - Klaeng. Je zde mnoho bungalovů k pronájmu a pouličních stánků s ovocem, kokosovými ořechy nebo grilovanými ústřicemi. Dají se zde rovněž pronajmout lodě k výletům na ostrovy Ko Mun.


Ostrovy Mun


Skupina tří ostrovů - Ko Mun Nai, Ko Mun Klang a Ko Mun Nok - ležících 5 km od Laem Mae Phim. Cesta lodí trvá asi 50 minut a cena je asi 500 Bahtů.


Národní park Khao Chamao-Khao Wong


Park založený r. 1975 v provinciích Rayong a Chanthaburi má rozlohu přes 84 km2. Tropický stále zelený prales dominuje oblasti nížin. Není vzácností spatřit několik druhů divokých zvířat jako jelen, gaur, tygr, slon, asijský černý medvěd a přes 50 druhů ptáků. Vodopád Khao Chamo a 1 028 metrů vysoká hora Khao Chamo jsou nejvyhledávanějšími atrakcemi parku.


Jeskyně Khao Wong


Na úpatí hory Khao Wong je 60 jeskyní z nichž některé jsou obydleny buddhistickými mnichy. V jedné ze na svatyní najdeme napodobeninu otisku nohy Buddhy.


Svatyně krále Taksina


Svatyně leží v areálu Wat Lum Mahachai Chumpon. Připomíná krátkou návštěvu krále Taksina Velikého v Rayongu. Před svatyní je velký strom rodu Parkia, u kterého byl podle legendy ustájen králův slon. Těší se velké úctě mezi místními lidmi, zvláště Číňany, během oslav Čínského Nového Roku.


Wat Pa Pradu


Chrám byl postaven během období Ayutthaya. V chrámu je uložena socha odpočívajícího Buddhy v délce 11,95 metru a vysoká je 3,60 metru. Rozdíl mezi touto sochou a ostatními je ten že Buddha leží na levé straně.


Phra Chedi Klang Nam


pagoda stojí na ostrůvku při ústí řeky Rayong, 2 km od centra města. Pagoda je vysoká 10 metrů. Neexistuje žádný záznam, o její stavbě. Každoroční oslavy se konají během 12.lunárního měsíce (listopad).


Socha Sunthorn Phu


Na 53. km z města po silnici v okrese Klaeng leží vesnice Ban Kram, kde se narodil otec Sunthorn Phua. Velký básník, z období Ratanakosin, zde má pamětní dům uprostřed parku. Socha sedícího básníka je umístěna na kopci poblíž jezírka. Hrdinové jeho nejznámější básně tvoří sousoší na podstavci sochy. Jeho milovaný hrdina je zobrazen jako hráč na flétnu.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ko Samet

Khao Chamao-Khao Wong NP

Khao Laem Ya-Mu Ko Samet NP

Buddhismus

Ikonografie Buddhismu

Ikonografie Hinduismu

Zajímavé chrámy

Architektura - chrám