Barma, Bago - Kanbawzathadi Palace


Kanbawzathadi Palace (Palác Kanbawzathadi a muzeum)


Jižně od velké Shwemawdawské stúpy archeologové nedávno odhalili původní Hanthawady, které obklopovalo bývalý monský palác. Toto čtvercové město bylo v monském stylu obehnáno hradbami, mělo 20 bran a strana čtverce měřila 1,8 km. Pozemek paláce Kanbawzathadi v jeho středu měl výměru 82 hektarů a v letech 1553 (podle některých pramenů 1566) až 1599 zde sídlil král Bayinnaung.

Asi 26 hektarů z celé výměry bylo do dneška odhaleno. Bayinnaung, švagr taungooského krále, se do Baga přestěhoval poté, co dobyl starší monské knížectví jménem Oktha-myo, východně od Hanthawady.

Do dneška se dochovaly pouze cihlové základy paláce. Vše ostatní bylo nově dostavěno, podobně jako Palác v Mandalay, včetně královského apartmá a přijímacího sálu. Původní přijímací hala měla sedmipatrovou střechu (o dvě patra vyšší než v Mandalayském paláci) a byla pokryta zlatými taškami.

Vláda se snažila z této památky vytvořit špičkový exponát, neboť král Bayinnaung panoval v době, kdy Barma dosahovala v jihovýchodní Asii svého největšího rozsahu. Naopak monská památka Oktha-myo zůstává téměř nepovšimnuta. Malé, osmiúhelníkové muzeum s kvalitními sbírkami vystavuje monské, siamské a baganské sochy Buddhy, hliněné dýmky, glazované kachle a nádoby, bronzové míry a váhy, kusy původních týkových palisád a zbraně.


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bago Region - info o oblasti

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů