Barma, Bago - Shwemawdaw Paya


Shwemawdaw Paya


Stojí severovýchodně od vlakového nádraží. Stúpu nemůžete minout. Při své výšce 114 metrů je dominantou města. Říká se, že Shwemawdaw je přes 1000 let stará a původně ji vystavěli Monové do výšky 23 m jako schránu na 2 Buddhovy vlasy. V roce 825 "poporostla" na 25 m a v roce 840 na 27 m. V roce 982 sem byly přidány posvátné zuby a stúpa byla přestavěna na konečnou výšku 84 m. V roce 1492, tedy v roce kdy Kolumbus objevil Ameriku, vichřice sfoukla hti (deštníkovitý vrchol stúpy) a poté byl vztyčen nový.

Král Bodawpaya při rekonstrukci Baga po Alaungpayově řádění dal v roce 1796 stúpu opravit a zvýšit na 91 m. Po této úpravě byla její historie nadále velmi "pestrá". Nová hti, která byla na stúpu přidělána v roce 1882, padla za oběť velkému zemětřesení v roce 1912. Po opravě ji další velké zemětřesení v roce 1917 znovu srazilo k zemi a způsobilo i vážná poškození celé stavby. Znovu byla stúpa opravena, ale v roce 1930 přišlo nejsilnější zemětřesení a stúpu kompletně zbouralo. Dalších 20 let zde byl pouze velký pahorek u základny.

Rekonstrukce Shwemawdaw Paya byla zahájena v roce 1952 a dokončena roku 1954, kdy stúpa získala svou nynější výšku. Blýskavý zlatý vrcholek dosahuje o 14 m výše než slavná Shwedagon Paya v Yangonu. V severovýchodním rohu stúpy byl ke stúpě přidělán velký průřez hti, která spadla při zemětřesení 1917 jako připomínka, která nutí k zamyšlení nad intenzitou těchto geologických jevů.

Podobné jako k Shwedagonské pagoda v Yangonu i ke zdejší stúpě vede krytá přístupová cesta lemovaná stánky. V některých se najdou zajímavé starožitné kousky. Po stranách cesty vybledlé a zaprášené malby dokumentují strašlivé následky zamětřesení z roku 1930 a následnou rekonstrukci této veliké stúpy.


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Bago Region - info o oblasti

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů