Barma (Myanmar) - Bago Region


 

Počet obyvatel

5 400 000

Rozloha

39 404 km2

Hlavní město oblasti

Bago (220 000 obyv.)

Vzdálenost od Yangon

80 km

Sousední státy a oblasti

Rakhine State, Magway Region, Mandalay Region, Kayin State, Mon State, Yangon Region, Ayeyarwady Region

Bago


První logickou zastávkou poté, co opustíte Yangon, je Bago, v němž máte pocit jako v nějakém parku plném fascinujících buddhistických náboženských památek. Z Yangonu si jednoduše můžete naplánovat do Baga jednodenní výlet, ale když budete v rychlosti přebíhat od jedné památky ke druhé, těžko si je všechny můžete vychutnat. Lepší je zde strávit noc, ačkoli je tu nedostatek kvalitního ubytování. Rozumné je začít s prohlídkou poměrně časně ráno, protože v Bagu bývá kolem poledne velmi horko.
Bago se nachází pouze 80 km od Yangonu, přesto je dosti daleko od turistických tras, takže mnozí turisté sem vůbec nezajedou. Měslo je přeplněné dopravou vzhledem k tomu, že jím prochází "dálnice". Autobusy zpomalují dopravu tím, jak z nich vystupují cestující, motocykly a rikšy soupeří o pozornost chodců.


Dějiny Bago (Pegu)


Bago bylo prý založeno v roce 573 dvěma monskými princi z Thatonu, kteří uviděli labutí samici, jak stojí na zádech labutího samce na ostrově uprostřed velikého jezera. Ti pochopili úkaz jako příznivé znamení a založili na břehu jezera hlavní město království, které nazvali Hanthawady (což je odvozeno z paliského sánskrtu, v němž slovo "Hamsavati" znamená Království labutí).

V průběhu panování pozdějších monských dynastií (1287 - 1539) se Hanthawady stalo hlavním městem monského království Ramanadesa, které se rozkládalo na území celé jižní Myanmy.

V roce 1539 se zde moci chopili Bamarští, když král Tabinshwehti zabral Bago pro své království Taungoó. O městu jako o důležitém námořním přístavu se často zmiňovali i první evropští návštěvníci, kteří je znali pod jménem Pegu. V roce 1740 se po období bamarské nadvlády Baga opěl zmocnili Monští a znovu z něj učinili své hlavní město. V roce 1757 král Alaung paya Bago vyplenil a totálně zničil. Král Bodawpaya, který panoval v letech 1782 - 1819, je nechal do určité míry zrekonstruovat, ale když řeka změnila své koryto, město bylo odtrženo od moře a ztratilo svůj význam jako námořní přístav. Své bývalé slávy již nikdy nedosáhlo.


Hamsa


Podle legendy jě symbolem Baga samička hamsa (hintha nebo hantho v barmštině; mytologický pták) stojící na zádech samečka hamsa. Na hlubší úrovni tento symbol oslavuje soucit samce hamsa, který samičce poskytuje místo, kde si může oddechnout uprostřed jezera, kde je jen jeden ostrov. Z toho také plyne domnění, že muži z Baga jsou galantnější vůči ženám než muži v jiných oblastech Myanmy. Nicméně známé jsou i lidové barmské žertíky, že muži se bojí se oženit s ženou z Baga, protože se bojí, že budou pod pantoflem.


Shwethalyaung Buddha


Tento ležící Buddha je tak velký, že díváte-li se od spodního schodu, nejste schopni určit, co to vlastně před vámi je. Zlatá deska, kterou vidíte, je pouhé torzo. Buddha měří 55 m na délku a 16m na výšku a je tak o dobrých 9 m delší než ležící Buddha ve Wat Pho v Bangkoku. Pořád je ale o 19 m kratší než Buddha v Dawei.

Pokračování ...


Shwemawdaw Paya


Stojí severovýchodně od vlakového nádraží. Stúpu nemůžete minout. Při své výšce 114 metrů je dominantou města. Říká se, že Shwemawdaw je přes 1000 let stará a původně ji vystavěli Monové do výšky 23 m jako schránu na 2 Buddhovy vlasy. V roce 825 "poporostla" na 25 m a v roce 840 na 27 m. V roce 982 sem byly přidány posvátné zuby a stúpa byla přestavěna na konečnou výšku 84 m. Pokračování ...


Kyaik Pun Paya


Na těchto čtyřech sedících sochách Buddhy s upřeným královským pohledem, který vypadá, jako když vidí vše, je něco tajemně podmanivého. Nacházejí se 1,5 km od Baga přímo u silnice do Yangonu. Dal je postavit v roce 1476 král Dhammazedi. Sochy jsou 30 m vysoké a sedí k sobě zády po stranách čtvercového hranolového sloupu.

Pokračování ...


Kanbawzathadi Palace


Jižně od velké Shwemawdawské stúpy archeologové nedávno odhalili původní Hanthawady, které obklopovalo bývalý monský palác. Toto čtvercové město bylo v monském stylu obehnáno hradbami, mělo 20 bran a strana čtverce měřila 1,8 km. Pozemek paláce Kanbawzathadi v jeho středu měl výměru 82 hektarů a v letech 1553 (podle některých pramenů 1566) až 1599 zde sídlil král Bayinnaung. Pokračování ...


Mahazedi Paya


Pokračujete-li za Shwethalyaung Paya, dojdete až k "Velké stúpě" - Mahazedi Paya. V roce 1560 ji dal postavit král Bayinnaung, ale v roce 1757 při plenění Baga byla zničena. Pokus znovu ji postavit v roce 1860 byl neúspěšný a velké zemětřesení v roce 1930 ji naprosto srovnalo se zemí. Zbyla pouhá ruina. Rekonstrukce, která ji uvedla do současného stavu, byla dokončena v roce 1982. Pokračování ...


Kha Khat Wain Kyaung


Severně od středu města nedaleko východního břehu řeky se nachází jeden ze tří nejvétších klášterů v zemi - Kha Khat Wain Kyaung. Pohled na dlouhou řadu mnichů a noviců, která za úsvitu proudí z kláštera pro své každodenní almužny je docela zážitek. Plné autobusy svážejí turisty na návštěvu k mnichům v době jejich oběda, tj. 10.30. Pokračování ...


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Víza Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů