Barma (Myanmar) - Kyaiktiyo Pagoda


Kyaiktiyo Pagoda (Golden Rock), Zlatá skála


Stúpa umístěná na dokonale vyváženém balvanu-viklanu, kterému se říká Kyaiktiyo (Zlatá skála), je hlavním poutním místem jak barmských buddhistů, tak turistů. Cesta k němu je ovšem náročnější, ale za všechny překážky to ovšem stojí - jak okouzlující výhled z vrcholku, tak gravitaci vzdorující kámen sám. Uměle vytvořené prostranství kolem Zlaté skály představuje typicky myanmský mix náboženské ikonografie a komerce. Mniši i běžní věřící meditují před zlatými sochami Buddhy, o několik metrů dál se prodávají korálkové růžence a dětské dřevěné pušky.

Malá stúpa, jen 7,3 m vysoká, je umístěna na vrcholek Zlaté skály, kterou je masivní, zlatými lístky pokrytý balvan, který balancuje na hraně útesu na vrcholu Mt. Kyaikto. Podobně jako Shwedagon Paya v Yangonu nebo Mahamuni Paya v Manadalay je i stúpa Kyaiktiyo jedním z nejposvátnějších buddhistických míst v Myanmě.

Podle legendy udržuje viklan svou dokonalou rovnováhu díky naprosto přesně umístěnému Buddhovu vlasu ve stúpě. Vlas zřejmě získal v 11. století král Tissa od poustevníka, který jej ukrýval mezi vlastními vlasy. Poustevník nařídil králi, aby dal vyhledat kámen, který tvarem odpovídá jeho hlavě, a do stúpy na jeho vrcholu umístit posvátný vlas. Král, jenž zdědil po svých rodičích - otci zawgyi (skvělý alchymista) a matce princezně naga (dračí had) - nadpřirozené schopnosti, nalezl skálu na dně moře. Po zázračném přesunu na vrchol hory se člun, který vezl balvan ze dna moře, změnil také v kámen. Tento kámen je vidět zhruba ze vzdálenosti 300 m od hlavního kamene a říká se mu Kyaukthanban (stúpa Kamenný člun).

Atmosféra, která panuje kolem Kyaiktyio na vrcholu poutní sezony (od listopadu do března) je nabita zbožností a magií, zejména když se zářící kámen topí v nachovém, místy mlhavém světle při soumraku. Poutníci zpívají liturgické písně, rozsvěcejí svíce a meditují zde po celou noc. Muži smějí projít po krátké cestě a po mostku přes rokli ke kameni a přilepit čtvercový zlatýlístek na povrch skály.

Z nové terasy vidí věřící kámen zespodu. Po hřebenu na vrcholu Mt. Kyaikto je rozmístěno ještě několik dalších stúp a svatyň, ale žádná není tak působivá jako Kyaiktyio. Ze stezek, které je spojují, se místy otvírají nečekané pohledy do údolí.

Ještě dál za plošinou u pagody pod schody se nachází tržnice, v níž jsou restaurace, stánky se suvenýry a penziony pro barmské turisty. K ubytování slouží několik hotýlků.


Cesta na Zlatou skálu


Výlet ke Zlaté skále vyžaduje plánování, dostatečnou trpělivost, vytrvalost a silné nohy. Teoreticky je možné si sem udělat jednodenní výlet z Yangonu (160 km), ale je to jednak časově extrémně náročné, ale hlavně je to škoda. Doporučujeme na hoře přespat a zažít atmosféru západu a východu slunce.

 

Z některého základního kempu lze putovat nahoru pěšky (cca 6 hodin!), ale většina poutníků volí následující variantu: na autobusovém terminálu Kimpun Base Camp nasednout do jednoho z velkých nákladních aut a vyjet s ním po klikaté silničce vzhůru na autobusovou zastávku Yateteung, kde také končí všechna doprava. Dál už teoreticky nesmějí žádná auta, přesto občas nějaké potkáte...

 

Nákladní vozy mají korby s příčnými dřevěnými lavičkami, na něž se vejde asi 35 lidí. Několik lidí se vejde na pohodlnější přední sedadla auta. Cesta strmými serpentinami nahoru trvá 45 min a obvykle se v polovině trasy zastavuje, aby mohla projet dolů nákladní auta v opačném směru. První auto vyjíždí v 6.00 a poslední dolů kolem 19.00.

Dál se již musí pěšky. Z konečné stanice autobusů to ke stúpě trvá asi 1 hodinu. Po celou dobu je to velmi strmé stoupání po dlážděné klikaté cestě.

 

Pro ty, kteří nemají dostatečnou fyzickou kondici nebo ze zdravotních důvodů nemohou jít po svých, jsou zde připravena plátěná nosítka, v nichž vás mohou 4 nosiči vynést vzhůru za cca 20,- USD (cena se mění podle váhy pasažéra!). Ať již po svých nebo v nosítkách po celou cestu budete míjet řadu stánků se suvenýry a občerstvením.


FotogalerieSOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Mon State - info o oblasti

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Zájezdy Barma

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů