Barma (Myanmar) - Parlament


Dvoukomorový systém


Barmský zákonodárný sbor Pyidaungsu Hluttaw má dle ústavy z roku 2008 dvě komory - Lidové shromáždění (440 míst) a Národní shromáždění (224 míst). Přímá parlamentní demokracie je ovšem zásadně deformovaná tím, že voleno je jen 75% poslanců a 25% je jmenováno armádou. Je to sice velmi kritizovaný princip, ale podobné uspořádání má třeba Indonésie nebo Thajsko.


Amyotha Hluttaw


Národní shromáždění je horní komora parlamentu. Má 224 míst - z toho 168 je voleno přímo (12 zástupců z každého ze čtrnácti států a regionů) a 56 jmenováno armádou.


Pyithu Hluttaw


Lidové shromáždění je dolní komora parlamentu. Má 440 míst - z toho 330 je voleno přímo (1 zástupce z každé z 330 městských oblastí) a 110 jmenováno armádou.


Volby 2010


Průběh voleb byl velmi kritizován kvůli podvodům vojenské junty a bojkotovala ji opoziční Národní liga pro demokracii. Účast ve volbách byla oznámena ve výši 75%. Volební právo je od 18 let, nemohou volit mniši, vězni a zadlužené osoby. Volby nejsou povinné. Uplatňuje se většinový systém "vítěz bere vše".

Jasným vítězem voleb se stala USDP - Union Solidarity and Development Party - strana, která byla vytvořena pro účely voleb v roce 2010 z bývalé jediné strany organizované vojenskou juntou (Union Solidarity and Development Association).


Doplňovací volby 2012


Konaly se v dubnu 2012 na místa uvolněná poslanci, kteří se stali členy vlády. Voleb se zůčastnila opoziční Národní liga pro demokracii, která drtivě zvítězila a  získala 43 ze 46 volených míst. Národní ikona Aung San Suu Kyi tak slavnostně vstupuje do parlamentu.


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Zájezdy Barma

TOP Barma - To nejlepší z Barmy - výběr z mapy

Ceník - aktuální ceník všech zájezdů

Letenky - rezervace letenky

Objednávka zájezdu - formulář pro nezávaznou objednávku

Hotely - přehled doporučovaných hotelů