Wat Arun


Celé jméno: Wat Arunrachawararam

Status: královský chrám první třídy, chrám krále Ramy II. (je zde pochovaný)


Zmatek ve jménech


Původní chrám ze 17 stol. se jmenoval Wat Chaeng (někdy Wat Jaeng). V průběhu několika rekonstrukcí byl přejmenován na Wat Makok (podle osady Bang Makok - viz. zkomoleně dodnes farangy používané Bangkok), později Wat Makok Nai. Současný název získal až v době Ramy V. podle indického boha úsvitu Aruna.


Chrám ranních červánků nebo Chrám úsvitu


I přes konkurenci četných mrakodrapů soupeřících o místo na bangkokském horizontu jsou třpytivé věže Chrámu ranních červánků dominantou prostoru nad řekou - široký výhled z jeho vyšších teras bychom si rozhodně neměli nechat ujít. Král Taksin si vybral tento wat ze 17. století za svůj královský chrám a palác, protože zde bylo první místo v Thonburi, kam dopadaly ranní sluneční paprsky. Po úspěšném únosu z Laosu zde byla umístěna socha Smaragdového Buddhy, než byla v roce 1785 přenesena do chrámu Wat Phra Keo. I bez Buddhovy sochy však Wat Arun požíval velké vážnosti a králové Rama II. a Rama III. chrám zrekonstruovali a rozšířili do jeho dnešní výšky 82 metrů (uvádí se různá výška od 81 až do 104 m). Dnes má chrám dlouhý protáhlý prang (věž) v khmérském stylu a čtyři menší věže symbolizující Mount Meru, pozemské zpodobnění 33 nebes. Věže jsou ozdobeny mozaikou z porcelánových střepů, které kdysi čínské lodi připlouvající do Bangkoku používaly jako zátěže.


Hlavní věž (prang)


Strmé schodiště vede ke dvěma terasám, které tvoří základ věže. Jednotlivé vrstvy neboli nebesa podpírají kinnari, napůl lidské a napůl ptačí postavy, a děsiví yakshas - démoni. Pavilony na první plošině jsou ozdobeny sochami Buddhy v nejdůležitějších etapách života, zatímco na druhé terase uvidíme čtyři sochy hinduistického boha Indry držícího stráž na trojhlavém slonu Eravan.


Prohlídka


Většina turistů se vyšplhá pouze na věž a tím pro ně prohlídka chrámu končí. Je to škoda, protože chrám je klidné místo jako stvořené k procházce. Hlavní Buddhovu sochu v botu (kapli) prý navrhl sám král Rama II. a nástěnné malby pochází z dob panování Ramy V. Ostatky Ramy II. jsou uloženy pod hlavní sochou.


DALŠÍ INFORMACE


Adresa 38 Arun Amarin Rd., Watarun District, Bangkokyai
Telefon 0 2465 5640, 0 2466 3604
Otevřeno denně 8 - 17
Vstupné 20,- THB
Spojení

člunem nebo autobusem na Thain pier, pak přívozem přes řeku

BUS: 19, 57, 83


BANGKOK


Chrámy a svatyně

Muzea a památníky

Parky

Řeka a kanály

Nakupování a tržnice

Zajímavosti

Mapa

Doprava


SOUVISEJÍCÍ ODKAZY


Ikononografie buddhismu
Ikonografie hinduismu

Buddhismus